Vitaminas E yra riebaluose tirpus vitaminas randamas daugybėje maisto produktų. Organizme veikia kaip antioksidantas padedantis apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų, kuriuos sukelia laisvieji radikalai. Laisvieji radikalai yra junginiai, kurie susiformuoja, kai mūsų organizmas verčia maistą kurį valgome į energiją.
Vitaminas E reikalingas imuninės sistemos stiprinimui, kad ji galėtų sėkmingai kovoti su bakterijomis ir virusais. Jis taip pat padeda praplėsti kraujagysles ir apsisaugoti nuo kraujo krešulių susidarymo. Be to, ląstelės naudoja vitaminą E komunikacijai tarpusavyje ir atlieka daug kitų svarbių funkcijų.
KIEK VITAMINO E MAN REIKIA?
Vitamino E kiekis, kurio jums reikia kiekvieną dieną, priklauso nuo jūsų amžiaus. Žemiau pateikiamas vidutinis rekomenduojamas kiekis per parą miligramais (mg) ir tarptautiniais vienetais (TV):
- Naujagimiai iki 6 mėnesių amžiaus: 4 mg (6 TV)
- Kūdikiai 7 – 12 mėnesių: 5 mg (7,5 TV)
- Vaikai 1 – 3 metų: 6 mg (9 TV)
- Vaikai 4 – 8 metų: 7 mg (10,4 TV)
- Vaikai 9 – 13 metų: 11 mg (16,4 TV)
- Paaugliai 14 – 18 metų: 15 mg (22,4 TV)
- Suaugę 19 metų ir vyresni: 15 mg (22,4 TV)
- Nėščios merginos ir moterys: 15 mg (22,4 TV)
- Krūtimi maitinančios merginos ir moterys: 19 mg (28,4 TV)
VITAMINAS E MAISTE
Vitaminas E natūraliai randamas maisto produktuose, kartais juo produktus praturtina gamintojai. Didesni vitamino E kiekiai yra šiuose produktuose:
- Augaliniuose aliejuose, pvz., saulėgrąžų, kviečių gemalų, dygminų aliejai yra geriausi vitamino E šaltiniai. Kukurūzų ir sojų pupelių aliejuose yra mažesni kiekiai vitamino E;
- Riešutuose (žemės, lazdyno, ir ypač migdoluose) ir sėklose (pvz., saulėgrąžų sėklose) taip pat yra daug vitamino E;
- Žaliose daržovėse, pvz., špinatuose ir brokoliuose, taip pat yra šiek tiek vitamino E;
- Gamintojai neretai papildomai deda vitamino E į dribsnius, vaisių sultis, margariną ir kitą maistą. Norėdami sužinoti kurie produktai praturtinti vitaminu E – skaitykite etiketes.
VITAMINAS E MAISTO PAPILDUOSE
Vitamino E papildai būna skirtingų formų ir kiekių. Du pagrindiniai dalykai į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis vitamino E papildus:
- Vitamino E kiekis. Daugumoje multivitaminų ir mineralų kompleksų vienoje tabletėje yra apie 30 TV vitamino E, kai perkant atskirai vien tik vitaminus E, jo tabletėje būna 100 – 1000 TV. Vien tik vitamino E tabletėse įprastinė dozė būna gerokai didesnė nei rekomenduojama paros norma. Kai kurie žmonės vartoja dideles dozes, nes tiki, kad tai padės jiems išlikti sveikiems arba sumažins kai kurių ligų riziką;
- Vitamino E forma. Nors vitaminas E ir skamba kaip viena atskira medžiaga, iš tikrųjų tai yra aštuonių giminingų medžiagų junginys, įskaitant alfa–tokoferolį. Kiekviena medžiaga turi skirtingą gebėjimą ir aktyvumo lygį organizme. Vitaminas E iš natūralių maisto šaltinių, maisto ir papildų etiketėse dažnai įvardinamas kaip d-alfa–tokoferolis. Natūrali forma yra veiksmingesnė. Pvz., 100 TV natūralaus vitamino E yra lygu 150 TV jo sintetinei formai.
Kai kurių vitamino E papildų gamybai naudojami skirtingų formų vitaminai, pvz., gama–tokoferolis, tokotrienolis, arba tokoferolių miksas. Mokslininkai kol kas dar nėra nustatę ar nors viena iš šių formų yra kuo nors pranašesnė prieš alfa–tokoferolio papildus.
AR AŠ GAUNU PAKANKAMAI VITAMINO E?
Dauguma Rytų Europos žmonių per parą suvartoja šiek tiek mažiau vitamino E, nei rekomenduojama paros norma. Tačiau, įprastai sveiki žmonės nerodo jokių aiškių požymių, kad jie gauna nepakankamą vitamino E kiekį.
KAS NUTIKS JEI NEGAUSIU PAKANKAMAI VITAMINO E?
Vitamino E didelis trūkumas sveikiems žmonėms nustatomas retai. Jis beveik visada susijęs su tam tikromis ligomis, kai riebalai nėra tinkamai absorbuojami ar virškinami. Pavyzdžiui, Krono liga, cistinė fibrozė ir tam tikros genetinės ligos. Vitaminui E reikia šiek tiek riebalų, kad virškinimo sistema galėtų jį įsisavinti.
Vitamino E trūkumas gali sukelti nervų ir raumenų pažeidimus, dėl ko gali sutrikti jutimas rankose, kojose, apimti raumenų silpnumas, sutrikti regėjimas. Kita problema – dėl vitamino E trūkumo nusilpsta imuninė sistema.
AR VITAMINAS E GALI BŪTI ŽALINGAS?
Nėra pavojinga ar žalinga valgyti maistą turintį vitamino E.
Dideli suvartojami vitamino E kiekiai maisto papildų forma, gali padidinti kraujavimo riziką (mažina kraujo krešėjimą susižeidus ar įsipjovus) ir sukelti rimtą kraujavimą smegenyse (hemoraginį insultą). Dėl tokios rizikos, viršutinė rekomenduojama paros riba suaugusiesiems – 1,500 TV per dieną jei vitaminas E pagamintas iš natūralių medžiagų ir 1,100 TV per dieną jei papildas pagamintas iš sintetinės vitamino E formos. Viršutinės ribos vaikams yra žemesnės nei suaugusiems.