The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Vitaminas B5

Vitaminas B5 (pantoteno rūgštis)

Vitaminas B5, taip pat vadinamas pantoteno rūgštimi ir pantotenatu, yra gyvybiškai svarbus sklandžiai organizmo veiklai užtikrinti. Kaip ir visi B grupės vitaminai, vitaminas B5 padeda organizmui versti maistą į energiją.

Vitamino B5 yra beveik visuose įmanomuose maisto produktuose. Tiesą sakant dėl to jis ir yra vadinamas pantotenu. Pantotenas Graikų kalboje reiškia „iš visų pusių“, „iš visur“.

Be to, kad pantoteno rūgštis verčia riebalus ir angliavandenius į energiją, vitaminas B5 yra gyvybiškai svarbus raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje, kai kurių hormonų gamyboje. Vitaminas B5 taip pat svarbus sveikam virškinimo traktui palaikyti, jis padeda organizmui pasisavinti kitus vitaminus, ypatingai vitaminą B2 (riboflaviną). Kartais pantoteno rūgštis vadinama antistresiniu vitaminu, tačiau nėra konkrečių įrodymų, kad jis padėtų organizmui geriau atlaikyti stresą.

Vitaminas B5 reikalingas sintetinti cholesterolį jūsų organizme. Tyrimais siekiama išsiaiškinti ar pantetinas (pantoteno rūgšties darinys) gali padėti sumažinti cholesterolio lygį organizme.

Dėl vitamino B5 trūkumo (trūkumas gali pasitaikyti tik ypatingai retais atvejais) gali atsirasti tokie simptomai kaip nuovargis, nemiga, depresija, dirglumas, vėmimas, pilvo skausmai, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, pėdų deginimas.

VITAMINAS B5 MAISTO PRODUKTUOSE

Vitamino B5 yra beveik visuose maisto produktuose. Tačiau termiškai apdorojant maistą jo kiekis sumažėja. Šviežia mėsa, daržovės ir neperdirbti grūdai turi daugiau vitamino B5 nei rafinuoti, konservuoti ar šaldyti produktai. Geriausi pantoteno rūgšties šaltiniai yra kukurūzai, žiediniai kopūstai, brokoliai, pomidorai, avokadai, pupos, lęšiai, kiaušinių tryniai, jautiena, paukštiena, pienas, skaldyti žirniai, žemės riešutai, saldžiosios bulvės, saulėgrąžos, pilno grūdo duona, lašiša.

VITAMINO B5 TRŪKUMAS

Vitamino B5 trūkumas yra labai neįprastas. Jis kartais nustatomas tik žmonėms, kurių mityba yra labai prasta. Yra žinomas tik vienas atvejis, kai buvo plačiai susidurta su pantoteno rūgšties trūkumu. Jis buvo nustatytas karo belaisviams II pasaulinio karo metu. Jų mityba buvo labai prasta. Nereikia nei sakyti, kad tai buvo labai specifinė situacija, su kokiomis įprastinėmis aplinkybėmis nesusiduriame.

Neskaitant prastos mitybos, kai gaunama labai mažai maistinių medžiagų – nėra nustatyta kitų atvejų kada gali trūkti vitamino B5. Dėl šios priežasties darome išvadą, kad visi sveikai valgantys žmonės, su maistu gauna pakankamą kiekį pantoteno rūgšties.

VITAMINO B5 REKOMENDUOJAMI KIEKIAI

Skirtingai nei su kitais vitaminais, vitaminui B5 nėra nustatyta oficiali rekomenduojama paros norma. Tačiau ekspertai rekomenduoja per parą suvartoti bent šiuos kiekius:

  • Naujagimiai iki 6 mėnesių: 1,7 mg
  • Kūdikiai 7–12 mėnesių: 1,8 mg
  • Vaikai 1–3 metų: 2,0 mg
  • Vaikai 4–8 metų: 3,0 mg
  • Vaikai 9–13 metų: 4,0 mg
  • Paaugliai 14–18 metų: 5,0 mg
  • Suaugę 19 metų ir vyresni: 5,0 mg
  • Nėščios moterys: 6,0 mg
  • Krūtimi maitinančios moterys: 7,0 mg

Gydant tam tikras ligas, didesnes dozes gali rekomenduoti gydytojai.

VITAMINAS B5 PAPILDUOSE

Vitamino B5 būna vitaminų B grupės kompleksuose, multivitaminuose arba jis parduodamas atskirai, pavadinimais „pantoteno rūgštis“ ir „kalcio pantotenatas“. Jis būna įvairių formų, įskaitant tabletes ir kapsules.

SĄVEIKA SU KITAIS VAISTAIS

Jei vartojate bet kuriuos iš šių vaistų, nevartokite vitamino B5 papildų nepasitarę su gydytojais.

Antibiotikai, tetraciklinas – vitaminas B5 sutrikdo antibiotiko tetraciklino įsisavinimą ir efektyvumą. Vitaminą B5 ir tetracikliną turėtumėte vartoti skirtingu metu. Visi B grupės vitaminai veikia panašiai ir neturėtų būti vartojami kartu su tetraciklinu.

Vaistai Alzheimerio ligai gydyti. Vitaminas B5 gali padidinti vaistų, vadinamų cholinesterazės inhibitoriais, efektą. Tai gali sukelti sunkius šalutinius poveikius. Nevartokite šių vaistų kartu su vitaminu B5, nebent tai darote su gydytojo priežiūra.

Didelėmis dozėmis vartojamas vitaminas B5 gali sustiprinti kraujavimą, todėl turėtumėte elgtis atsargiai jei taip pat vartojate kraują skystinančius vaistus, pvz., aspiriną.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais