Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Vitaminas B12

Vitaminas B12

Vitaminas B12, dar vadinamas kobalaminu, yra vienas iš B grupės vitaminų. Visi B grupės vitaminai padeda organizmui paversti maistą (angliavandenius) į kurą (gliukozę), kuris naudojamas energijai gaminti. B grupės vitaminai, dažnai vadinami B kompleksu, organizmui padeda asimiliuoti riebalus ir baltymus. B komplekso vitaminai reikalingi sveikoms kepenims, odai, plaukams ir akims palaikyti. Jie taip pat padeda tinkamai funkcionuoti nervų sistemai.

Visi B grupės vitaminai yra tirpūs vandenyje, tai reiškia, kad organizmas jų nekaupia.

Kobalaminas yra ypatingai svarbus vitaminas sveikoms nervų ląstelėms palaikyti, jis padeda DNR ir RNR – organizmo genetinių medžiagų gamyboje. Vitaminas B12 veikia kartu su vitaminu B9, dar kitaip vadinamu folio rūgštimi arba folatu, raudonųjų kraujo ląstelių gamyboje, taip pat padeda organizmui geriau įsisavinti geležį. Folio rūgštis ir vitaminas B12 kartu atsakingi už S-adenosyl metionino (junginio, susijusio su imunine sistema ir nuotaika) gamybą.

Vitaminai B12, B6 ir B9 kartu kontroliuoja aminorūgšties homocisteino lygį kraujyje. Didelė homocisteino koncentracija yra susijusi su širdies ligomis. Bet mokslininkai nėra tikri ar homocisteinas sukelia širdies ligas ar jis yra tik indikatorius, parodantis, kad žmogus turi sveikatos problemų su širdimi.

Du veiksmai yra būtini, kad organizmas absorbuotų vitaminą B12 iš maisto. Pirma, vandenilio chlorido rūgštis skrandyje turi atskirti vitaminą B12 nuo baltymo prie kurio B12 yra prisijungęs. Antra, vitaminas B12 turi susijungti su baltymu, vadinamu vidiniu faktoriumi, kurį išskiria skrandis, ir tada absorbuotas į organizmą. Kai kurie žmonės serga piktybine anemija, liga dėl kurios organizmas negali gaminti vidinio faktoriaus (intrinsic factor). Todėl jie susiduria su problemomis įsisavindami vitaminą B12 iš visų maisto produktų ir maisto papildų.

KIEK REIKIA SUVARTOTI VITAMINO B12 PER PARĄ?

Reikalingas vitamino B12 kiekis per parą priklauso nuo jūsų amžiaus. Vidutinis rekomenduojamas kiekis per parą mikrogramais (mcg), pateiktas lentelėje:

  • Naujagimiai iki 6 mėnesių: 0,4 mcg
  • Kūdikiai 7–12 mėnesių: 0,5 mcg
  • Vaikai 1–3 metų: 0,9 mcg
  • Vaikai 4–8 metų: 1,2 mcg
  • Vaikai 9–13 metų: 1,8 mcg
  • Paaugliai 14–18 metų: 2,4 mcg
  • Suaugę: 2,4 mcg
  • Nėščios moterys: 2,6 mcg
  • Krūtimi maitinančios moterys: 2,8 mcg

VITAMINAS B12 MAISTO PRODUKTUOSE

Vitamino B12 yra randama tik gyvūninės kilmės produktuose. Geriausi vitamino B12 šaltiniai: žuvis, mėsa (jautiena, kiauliena), paukštiena, kiaušiniai, pienas ir kiti pieno produktai. Kai kuriuos produktus vitaminu B12 praturtina gamintojai.

VITAMINAS B12 IR PAPILDAI

Vitamino B12 yra multivitaminų kompleksuose (įskaitant kramtomas tabletes ir lašus vaikams), B grupės vitaminų kompleksuose ir gryno. Vitaminas B12 būna purškiamas (per nosį), tabletėmis, kapsulėmis, pastilėmis. Vitaminas B12 parduodamas kobalamino ir cianokobalamino pavadinimais.

AR AŠ GAUNU PAKANKAMAI VITAMINO B12?

Dauguma žmonių gauna pakankamai vitamino B12 su maistu, kurį jie valgo. Tačiau kai kurių žmonių organizmai neįsisavina arba turi problemų įsisavinant vitaminą B12 iš maisto. Norėdami sužinoti koks vitamino B12 lygis jūsų organizme ir ar neturite jo trūkumo – kreipkitės į gydytoją ir atlikite testą.

Tam tikros žmonių grupės, kurios negauna pakankamai vitamino B12 arba turi problemų jį įsisavindami:

  • Daugelis vyresnio amžiaus žmonių, kurių skrandyje nėra pakankamai hidrochlorido rūgšties, kuri padeda įsisavinti natūraliai maiste esantį vitaminą B12. Žmonės vyresni nei 50 metų turėtų valgyti maistą praturtintą vitaminu B12 arba vartoti vitamino B12 papildus, nes daugeliu atvejų, jų organizmai gali absorbuoti vitaminą iš šių šaltinių;
  • Žmonės sergantys piktybine anemija, kurių organizmai negamina vidinio faktoriaus, reikalingo vitamino B12 įsisavinimui. Gydytojai įprastai piktybinę anemiją gydo B12 injekcijomis, tačiau, labai didelės, per burną vartojamos vitamino dozės taip pat gali būti veiksmingos;
  • Žmonės po virškinamojo trakto operacijų arba sergantys virškinimo ligomis, pvz., celiakija ar Krono liga. Šios būklės gali sumažinti organizmo gebėjimą įsisavinti vitaminą B12;
  • Žmonės kurie valgo mažai arba iš viso nevalgo mėsos, pvz., vegetarai ir veganai. Tik gyvūninės kilmės produktuose natūraliai yra vitamino B12.

KAS NUTIKS JEI NEGAUSIU PAKANKAMAI VITAMINO B12?

Vitamino B12 trūkumas sukelia nuovargį, silpnumą, vidurių užkietėjimą, apetito praradimą, svorio netekimą, megaloblastinę anemiją. Taip pat gali atsirasti dilgčiojimas rankose ir kojose, dėl problemų su nervinėmis ląstelėmis. Kiti su trūkumu susiję simptomai: depresija, sumišimas, demencija, suprastėjusi atmintis, burnos ar liežuvio skausmas. Vitamino B12 trūkumas gali pažeisti net ir tų žmonių nervų sistemą, kurie neserga anemija. Todėl reikėtų kaip įmanoma greičiau gydyti vitamino B12 trūkumą.

Kūdikiams vitamino B12 trūkumas gali sukelti vystymosi sutrikimų, judėjimo problemų ir megaloblastinę anemiją.

Suvartojami dideli folio rūgšties kiekiai gali paslėpti vitamino B12 trūkumą rodydami gerus megaloblastinės anemijos tyrimo rezultatus, kurie yra pagrindinis rodiklis nustatant vitamino trūkumą. Tačiau folio rūgštis neapsaugo laipsniškos žalos nervų sistemai, kurią sukelia vitamino B12 trūkumas. Dėl šios priežasties sveiki suaugusieji neturėti vartoti daugiau kaip 1,000 mcg folio rūgšties per dieną.

AR VITAMINAS B12 GALI SUKELTI ŠALUTINIUS POVEIKIUS?

Nėra nustatyta vitamino B12 šalutinių poveikių net ir vartojant didelius jo kiekius. Todėl šis vitaminas įvardinamas saugiu.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais