KAS YRA VITAMINAS A IR KĄ JIS DARO?
Vitaminas A yra riebaluose tirpstantis vitaminas, kurio natūraliai yra daugybėje maisto produktų. Vitaminas A yra svarbus normaliam regėjimui, imuninei sistemai ir reprodukcijai. Jis taip pat padeda širdžiai, plaučiams, inkstams ir kitiems organams dirbti sklandžiai.
Yra dviejų skirtingų tipų vitaminai A. Pirmojo tipo, suformuotas iš anksto vitaminas A, aptinkamas mėsoje, paukštienoje, žuvyje ir pieno produktuose. Antrojo tipo, provitaminas A, aptinkamas vaisiuose, daržovėse ir kituose augalinės kilmės produktuose. Dažniausiai pasitaikantis tipas maiste ir maisto papilduose yra provitaminas A – beta–karotenas.
KIEK MAN REIKIA VITAMINO A?
Kiek reikia vitamino A priklauso nuo jūsų amžiaus. Rekomenduojamas vitamino A kiekis 14 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms yra tarp 700 ir 900 mikrogramų (µg) retinolio aktyvumo ekvivalentų (RAE) per dieną. Žindančioms moterims rekomenduojamas kiekis tarp 1,200 ir 1,300 RAE. Mažesni kiekiai rekomenduojami kūdikiams ir jaunesniems nei 14 metų vaikams.
Beje, ant maisto produktų ir maisto papildų pakuočių vitamino kiekis dažnai nurodamas tarptautiniais vienetais (TV), ne RAE. Konvertavimas tarp RAE ir TV nėra paprastas. Skirtingos dietos su 900 mikrogramų RAE organizmą gali aprūpinti tarp 3,000 – 36,000 TV vitamino A priklausomai nuo suvartoto maisto rūšies.
KOKIUOSE MAISTO PRODUKTUOSE YRA VITAMINO A?
Vitaminas A natūraliai randamas daugybėje maisto produktų, taip pat į kai kuriuos produktus jo papildomai prideda gamintojai. Rekomenduojamą paros normą galite surinkti valgydami įvairius produktus, įskaitant šiuos:
- Jautienos kepenis ir kitų organų mėsą (bet šiuose produktuose yra daug cholesterolio, todėl turėtumėte apriboti jų vartojimą);
- Kai kurių rūšių žuvis, pvz., lašišą;
- Žalias lapines daržoves ir kitas žalias, oranžines ir geltonas daržoves, kaip pvz., brokolius, morkas ir moliūgus;
- Vaisius, įskaitant melionus, abrikosus ir mangus;
- Pieno produktus.
KOKIŲ RŪŠIŲ VITAMINO A PAPILDŲ GALIMA RASTI PARDUOTUVĖSE?
Vitaminą A galima įsigyti papildų pavidalu, įprastos jo formos: retinilo acetatas, retinilo palmitatas (iš anksto suformuotas vitaminas A), beta–karotenas (provitaminas A), arba šių rūšių miksai. Daugumoje multivitaminų produktų yra vitamino A, jo taip pat galima įsigyti ir atskirai.
AR AŠ GAUNU PAKANKAMAI VITAMINO A?
Dauguma žmonių Lietuvoje gauna pakankamai vitamino A su maistu, kurį jie valgo, trūkumas pasitaiko retai. Tačiau yra tam tikros žmonių grupės, kurios su vitamino A trūkumu gali susidurti dažniau:
- Cistine fibroze sergantys asmenys;
- Neišnešiotiems kūdikiams dažnai trūksta vitamino A pirmaisiais gyvenimo metais;
- Kūdikiai, maži vaikai, nėščios ir krūtimi maitinančios moterys besivystančiose šalyse.
KAS NUTIKS JEI NEGAUSIU PAKANKAMAI VITAMINO A?
Lietuvoje vitamino A trūkumas yra retas reiškinys, tai labiau įprasta besivystančioms šalims. Pasitaikantis simptomas nėščioms moterims ir vaikams, kai trūksta vitamino A – akių būklė, vadinama – kseroftalmija. Kseroftalmija – tai akies junginės (kartais ir ragenos) išdžiūvimas, sausumas. Ši būklė gali sukelti aklumą, jei nėra gydoma.
KAIP VITAMINAS A VEIKIA SVEIKATĄ?
Mokslininkai tiria vitaminą A ir siekia suprasti kaip jis veikia sveikatą. Štai keletas pavyzdžių, kas buvo nustatyta tyrimais.
Vėžys
Žmonės valgantys daug maisto produktų, kuriuose yra beta–karoteno, turi mažesnę riziką susirgti tam tikromis vėžio rūšimis, kaip pvz., plaučių ir prostatos vėžiu. Tačiau tyrimais neįrodyta, kad vitamino A arba beta–karoteno papildai gali padėti išvengti arba sumažinti tikimybę numirti nuo vėžio. Tiesą sakant, tyrimais nustatyta, kad rūkantiems žmonėms, kurie vartoja daug beta–karoteno papildų, padidėja rizika susirgti plaučių vėžiu.
Amžinė makulos degeneracija (AMK)
Amžinė makulos degeneracija (AMK) arba centrinės regos praradimas senstant yra viena dažniausių vyresnio amžiaus žmonių apakimo priežasčių. Tyrimais nustatyta, kad žmonės sergantys AMD ir vartojantys papildus, kuriuose yra antioksidantų, cinko, vario ir beta–karoteno – pristabdo regėjimo silpnėjimo procesus.
Tymai
Kai vaikai, kuriems trūksta vitamino A, suserga tymais – ligos eiga būna sunkesnė. Šiems vaikams papildomai skiriamas vitaminas A sutrumpina karščiavimą ir viduriavimą, kurį sukelia tymai. Vitamino A papildai taip pat gali sumažinti mirties riziką nuo tymų besivystančiose šalyse, kuriose vitamino A trūkumas yra dažnas reiškinys.
AR GALI VITAMINAS A BŪTI KENKSMINGAS?
Taip, dideli kiekiai kai kurių vitamino A formų gali būti kenksmingi.
Per daug vartojant suformuoto iš anksto vitamino A (dažniausiai vartojant maisto papildus ar tam tikrus vaistus) gali prasidėti pykinimas, galvos skausmas arba svaigimas, koma ir net mirtis. Didelis suformuoto iš anksto vitamino A vartojimas nėščioms moterims gali nulemti vaikų apsigimimus. Besilaukiančios moterys neturėtų vartoti didelių dozių vitamino A maisto papildų pavidalu.
Gausus beta–karoteno arba kitų formų provitamino A vartojimas gali suteikti odai geltoną–oranžinę spalvą, tačiau tai nėra kenksminga. Dideli beta–karoteno kiekiai nesukelia apsigimimų ir neturi kitų rimtų pasekmių, kurias gali sukelti suformuotas iš anksto vitaminas A.
Žemiau rasite viršutines suformuoto iš anksto vitamino A TV (tarptautinis vienetas) ribas. Šie lygiai netaikomi žmonėms, kurie vartoja vitaminą A dėl medicininių priežasčių su gydytojo priežiūra. Beta–karoteno ir kitų provitamino A formų viršutinė riba nėra nustatyta.
Amžius | Viršutinė riba |
---|---|
Nuo gimimo iki 12 mėnesių | 2.000 TV |
Vaikai 1–3 metų | 2.000 TV |
Vaikai 4–8 metų | 3.000 TV |
Vaikai 9–13 metų | 5.667 TV |
Paaugliai 14–18 metų | 9.333 TV |
Suaugę 19 metų ir vyresni | 10.000 TV |
AR YRA KOKIŲ VITAMINO A SĄVEIKŲ SU KITAIS VAISTAIS APIE KURIAS TURĖČIAU ŽINOTI?
Taip, vitamino A papildai gali sąveikauti arba trukdyti kitų vaistų veikimui. Štai keletas pavyzdžių:
- Orlistatas (Alli®, Xenical®), vaistas svoriui mažinti, gali sumažinti vitamino A įsisavinimą;
- Keletas sintetinių vitamino A formų naudojamos receptiniuose vaistuose. Pvz., psoriazės gydymui acitretine (Soriatane®) ir beksarotene (Targretin®) naudojamame T-ląstelių limfomos gydyme. Vartojant šiuos vaistus kartu su vitamino A papildais, kraujyje gali susikaupti pavojingai dideli vitamino kiekiai.
Vartodami bet kokius vaistus – informuokite jūsų gydytoją ar vaistininką apie vartojamus maisto papildus, kad jie pasakytų ar jie gali sąveikauti su jūsų geriamais vaistais.