Virškinimo sistema yra sudėtinga ir didelė organizmo dalis. Ji prasideda nuo burnos ir tęsiasi iki pat tiesiosios žarnos. Virškinimo sistema padeda organizmui įsisavinti maistines medžiagas ir yra atsakinga už atliekų pašalinimą.
Virškinimo problemos gali reikšti daugiau nei nepageidaujamus simptomus. Negydomos nedidelės problemos gali sukelti rimtesnių, lėtinių ligų.
Kadangi yra tiek daug įvairių virškinimo problemų, galite klaidingai jas atmesti. Svarbu suprasti dažnai pasitaikančias virškinimo problemas, taip pat sudėtingesnių atvejų simptomus, kad žinotumėte, kada kreiptis į gydytoją.
LĖTINIS VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS
Lėtinis vidurių užkietėjimas rodo atliekų pašalinimo problemą. Tai dažniausiai pasireiškia, kai gaubtinė žarna negali pašalinti atliekų iš virškinamojo trakto. Galite jausti pilvo skausmą ir pilvo pūtimą, taip pat rečiau tuštintis ir jausti diskomfortą tuštinimosi metu.
Lėtinis vidurių užkietėjimas yra viena labiausiai paplitusių virškinimo problemų. Ji vargina apie 16 proc. suaugusiųjų. Vyresnių žmonių amžiaus grupėje ši problema kur kas dažnesnė. Lėtinį vidurių užkietėjimą galima spręsti vartojant pakankamai skaidulų ir vandens bei reguliariai mankštinantis. Sunkesniais atvejais gali padėti vaistai.
MAISTO NETOLERAVIMAS
Maisto netoleravimas atsiranda, kai virškinimo sistema netoleruoja tam tikrų maisto produktų. Skirtingai nuo alergijos maistui, kuri gali sukelti dilgėlinę ir kvėpavimo sutrikimus, netoleravimas veikia tik virškinimą.
Maisto netoleravimo simptomai yra šie:
- Pilvo pūtimas ir (arba) spazmai
- Viduriavimas
- Galvos skausmas
- Rėmuo
- Dirglumas
- Vėmimas
Maisto netoleravimas dažniausiai diagnozuojamas vedant ir peržiūrint maisto dienoraštį. Užsirašydami ką ir kada valgote, galite nustatyti, kurie maisto produktai sukelia jūsų simptomus.
Celiakija, autoimuninis sutrikimas, yra viena iš maisto netoleravimo rūšių. Tai sukelia virškinimo problemų valgant glitimą. Glitimas – kviečiuose, miežiuose ir rugiuose esantis baltymas, kuris dar vadinamas gliutenu, angliškai „gluten“. Celiakija sergantys žmonės turi laikytis mitybos be glitimo, kad sumažintų simptomus ir plonosios žarnos pažeidimus.
GASTROEZOFAGINIO REFLIUKSO LIGA (GERL)
Rėmuo yra daugeliui suaugusiųjų retkarčiais pasitaikantis reiškinys. Tai atsitinka, kai skrandžio rūgštys patenka į stemplę, sukeldamos krūtinės skausmą ir deginimo pojūtį.
Jei rėmuo kamuoja dažnai, gali būti, kad sergate gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Dažni epizodai gali trukdyti jūsų kasdieniam gyvenimui ir pažeisti stemplę.
GERL simptomai yra šie:
- Diskomfortas krūtinėje
- Sausas kosulys
- Rūgštus skonis burnoje
- Gerklės skausmas
- Rijimo sunkumai
Jums gali prireikti vaistų rėmeniui kontroliuoti. Pažeista stemplė gali apsunkinti rijimą ir sutrikdyti likusią virškinimo sistemą.
UŽDEGIMINĖS ŽARNYNO LIGOS
Uždegiminė žarnyno liga (UŽL) yra lėtinio patinimo rūšis. Tai paveikia vieną ar daugiau virškinamojo trakto dalių.
Yra du UŽL tipai:
- Krono liga. Gali pažeisti visą virškinamąjį traktą, bet dažniausiai pažeidžia plonąją ir storąją žarnas;
- Opinis kolitas. Pažeidžia tik storąją žarną.
UŽL gali sukelti bendresnius virškinimo negalavimus, tokius kaip pilvo skausmas ir viduriavimas. Kiti simptomai gali būti:
- Nuovargis
- Sulėtėję žarnyno judesiai
- Apetito praradimas ir vėliau sekantis svorio kritimas
- Naktinis prakaitavimas
- Kraujavimas iš tiesiosios žarnos
Svarbu kuo greičiau diagnozuoti ir gydyti UŽL. Ne tik jausitės komfortiškiau, bet ir ankstyvas gydymas sumažins virškinamojo trakto pažeidimus.
RIMTOS BŪKLĖS
Gastroenterologas yra gydytojas, kurio specializacija yra virškinimo sistemos ligų diagnostika ir gydymas. Jei ir toliau patiriate virškinimo problemų, metas susitarti dėl vizito.
Kai kurie požymiai yra rimtesni ir gali reikšti, kad reikalinga skubi medicininė pagalba. Simptomai apima:
- Kruvinas išmatas
- Nuolatinį vėmimą
- Sunkius pilvo spazmus
- Prakaitavimą
- Staigų, nepaaiškinamą svorio kritimą
Šie simptomai gali rodyti infekciją, tulžies akmenligę, hepatitą, vidinį kraujavimą ar vėžį.
—
Galbūt galėsite įveikti virškinimo problemas keisdami gyvenimo būdą ir gydymu. Tam tikros virškinimo sistemos ligos gali būti ilgalaikės, tačiau vaistai gali padėti palengvinti simptomus.
Konkrečių virškinimo problemų nustatymas ir pokalbis su gastroenterologu gali padėti gydytojui nustatyti tinkamą diagnozę.