Skirtingi virškinimo fermentai geriausiai veikia tam tikroje specifinėje aplinkoje. Kiekviena virškinamojo trakto dalis suteikia tokią unikalią aplinką virškinimo fermentams, kurioje jie gali atlikti savo užduotis ir padėti palaikyti sveiką virškinimo sistemą. Toliau pateikiame trumpą apžvalgą kaip veikia virškinimo fermentai.
Burna. Kai tik imame valgyti maistą, seilių amilazė burnoje pradeda virškinimo procesą išskaidydama didesnes krakmolo molekules (polisacharidus) į mažesnes, vadinamas maltoze ir dekstrinu.
Skrandis. Maistas perėjęs stemple į skrandį, skatina skrandžio sulčių (kurias sudaro hidrochloridinė rūgštis ir pepsinogenas) sekreciją. Hidrochloridinės rūgšties užduotis skrandyje yra ištirpinti maistą, sunaikinti žalingus mikroorganizmus ir paversti pepsinogeną į skrandžio fermentą vadinamą pepsinu. Pepsinas yra proteolitinis (skaidantis baltymus) fermentas, kurio funkcija yra suskaidyti baltymų molekules į mažesnius komponentus. Dauguma baltymų yra didelės molekulės sudarytos iš amino rūgščių. Pepsinas priklauso nuo skrandžio rūgštinės aplinkos, todėl jis savo funkciją turi atlikti skrandyje.
Plonoji žarna. Dalis apvirškinto maisto iš skrandžio patenka į viršutinę plonosios žarnos dalį, vadinamą dvylikapiršte žarna. Šiame virškinimo proceso etape tik keletas baltymų ir angliavandenių yra suskaidyti, tuo tarpu visi suvartoti riebalai lieka nepaliesti. Tada savo funkciją atlieka kasos fermentai. Kasos fermentai tripsinas ir chimotripsinas virškina kitus baltymų grupės baltymus ir geriausiai funkcionuoja šarminėje aplinkoje, kurią suteikia plonoji žarna. Dar kiti kasos fermentai yra kasos amilazė (tęsia krakmolo virškinimą į maltozę) ir lipazė (pradeda skaidyti riebalus į glicerolį ir riebalų rūgštis). Šių fermentų trūkumas gali stipriai padidinti pilvo pūtimą ir sukelti sunkumus virškinant maistą (ypatingai riebų). Peristaltika palaiko viso proceso judėjimą, kurio metu maistas juda žemyn į plonosios žarnos dalį, vadinama tuščiąja žarna. Tuščiojoje žarnoje vyksta maisto absorbcija, kurios metu maistinės medžiagos patenka į kraujotaką ir kraujo pagalba išnešiojamos po visą kūną.
Storoji žarna. Tai kas lieka iš maisto pereina į storąją žarną, dar vadinama gaubtine žarna. Čia vyksta keletas svarbių funkcijų – vandens ir natrio absorbcija, žarnyno floros pagalba tęsiasi mikroelementų įsisavinimas. Likusios atliekos virsta į išmatas ir yra pašalinamos per tiesiąją žarną. Tai sudėtingas kompleksinis procesas, kuriame daug dalykų gali nustoti veikti tinkamai, todėl reikia suprasti kokia svarbi yra virškinimo sistema ir stengtis ją tinkamai prižiūrėti.
Dabar, kai virškinimo procesas aiškesnis – lengviau suprasti, kad visi virškinimo procesai yra vienodai svarbūs – pradedant maisto kramtymu ir baigiant mikroelementų įsisavinimu. Logiška, kad turėtume skirti daugiau laiko valgymui ir vengti praleidinėti valgius arba valgyti nesveiką, mažai naudingų medžiagų turintį greitą maistą. Jei kažkas su virškinimu vyksta ne taip, gali kilti vienas ar daugiau šių simptomų: pilvo pūtimas, pilvo diegliai, rėmuo, vidurių užkietėjimas, pilnumo jausmas, viduriavimas ir pan. Jei patiriate šiuos simptomus reguliariai – papildomas virškinimo fermentų vartojimas gali būti naudingas ir padėti išspręsti šias problemas. Tačiau jei problemos yra rimtesnės – jas reikėtų gydyti.