Vidutinis žmogus per dieną valgo tris patiekalus ir galbūt užkandžius tarp jų. Idealiu atveju žarnyno turinys turėtų išsivalyti 1–3 kartus per dieną. Vidurių užkietėjimas yra virškinimo sutrikimas, kai sunku ištuštinti žarnyną. Tai dažniausia sukelia lėtas turinio judėjimas žarnynu, kurį gali sukelti įvairios priežastys.
Aiškiai apibrėžiant, vidurių užkietėjimas – tai rečiau nei tris kartus per savaitę ištuštinamas žarnyno turinys. Ekstremaliu užkietėjimu dažnai vadinamas retesnis nei kartą per savaitę tuštinimasis. Tačiau, kiekvieno žmogaus žarnyno veikla yra skirtinga.
ŪMUS IR LĖTINIS VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS
Svarbu atskirti ūminį (neseniai atsiradusį, kuris gali reikšti ligą ar sveikatos problemą) ir lėtinį (pasikartojantį ar ilgalaikį) vidurių užkietėjimą. Žinant kas yra normalu jūsų žarnynui, galima pačiam nustatyti užkietėjimo tipą ir jei reikia pasikonsultuoti su gydytoju.
VIDURIŲ UŽKIETĖJIMO PRIEŽASTYS
Storosios žarnos vaidmuo
Storosios žarnos funkcijos:
- Išmatų formavimas ir išskyrimas;
- Vandens ir mineralų absorbcija;
- Vitaminų B1, B2, B12 ir vitamino K gamyba. Šiuos vitaminus gamina naudingosios bakterijos esančios storojoje žarnoje. Jos taip pat stabdo kenksmingų bakterijų augimą.
Storosios žarnos ląstelės išskiria gleives, kurios sutepa ir apsaugo žarnyno sieneles. Uždegimas ar žarnyno dirginimas gali paskatinti didelį gleivių, taip pat vandens ir elektrolitų išsiskyrimą. Tokiu atveju gleivės gali būti matomos išmatose, taip pat gali prasidėti viduriavimas.
Kita vertus, jei išmatos storojoje žarnoje užsilaiko per ilgai, tai sukelia vidurių užkietėjimą, kuris gali būti įvairių toksinų patekimo į kraujotakos sistemą priežastimi. Šis procesas žinomas kaip autointoksikacija.
Galimos užkietėjimo priežastys
Yra labai daug galimų vidurių užkietėjimo priežasčių, įskaitant vaistų, tokių kaip antibiotikai vartojimą, blogą mitybą, virškinimo problemas (pvz., dirgliosios žarnos sindromas), dehidrataciją, silpną virškinimo sistemą, per mažą skaidulų suvartojimą, piktnaudžiavimą laisvinamaisiais, stresą, miego ir fizinio krūvio trūkumą, hormoninius sutrikimus ir ligas.
VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS: SIMPTOMAI
Užkietėjimo simptomai skirtingiems žmonėms gali skirtis, tai ypatingai priklauso nuo to, ar vidurių užkietėjimas yra lėtinis ar ūmus. Tačiau, apskritai kalbant, įprastai tai yra sukietėjusios išmatos, kurias organizmui sudėtinga pašalinti.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad be vidurių užkietėjimo, organizmas taip pat perpildomas toksinais. Pavyzdžiui, daug žmonių, kurie skundžiasi galvos skausmais, pastebi, kad jie tampa dar dažnesni ir stipresni, kai užkietėja viduriai.
Vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pilvo pūtimas, pykinimas, blogas kvapas (halitozė), virškinimo sutrikimai, dujų kaupimasis, kūno kvapas, dirgliosios žarnos sindromas – visa tai gali būti ženklais, kad virškinimo sistema perkrauta toksinais.
VIDURIŲ UŽKIETĖJIMO RIZIKOS
Toksinus turime pašalinti reguliariu tuštinimusi. Jei dažnai užkietėja viduriai, tikėtina, kad dalis išmatų pasiliks ant žarnyno sienelių net ir tuštinimosi metu. Šios nuosėdos gali tapti puikia terpe bakterijoms, kurios sukelia infekcijas.
Gali būti naudinga pašalinti šiuos likučius ir nuosėdas iš žarnyno atliekant organizmo valymą. Kaip jau minėjome, kuo ilgiau išmatos užsilaiko žarnyne, tuo didesnis kiekis toksinų patenka į kraujotaką. Kuo ilgiau žarnyno sienelės yra sąlytyje su toksinais, tuo ilgiau laiko bakterijos gali kenkti organizmui.
Atsikėlę ryte išgerkite puodelį šilto vandens su 1/2 citrinos sultimis. Citrina stimuliuoja tulžies gamybą, o šiltas vanduo atpalaiduoja žarnyno raumenis.
VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS: PAGALBA
- Organizmo valymas gali padėti atsikratyti kenksmingų likučių ir nuosėdų organizme ir tokiu būdu padėti palaikyti bendrą virškinimo sveikatą;
- Reguliarus ir pakankamas skaidulų vartojimas (daržovės, vaisiai, sėklos, grūdai, ankštiniai) taip pat gali padėti sumažinti arba išvengti vidurių užkietėjimo;
- Skaidulų papildai taip pat gali būti naudingi, nes jie veikia kaip žarnyno „šluota“ ir valo organizmą nuo toksinių atliekų;
- Be to, reikėtų negerti per daug žalios arbatos, dėl to, kad joje yra tanino, kuris gali būti susijęs su vidurių užkietėjimu;
- Pakankamas vandens vartojimas gali būti naudingas (ypatingai jei padidinsite suvartojamų skaidulų kiekį), nes jis suminkštins išmatas ir palengvins jų pasišalinimą;
- Aktyvesnis gyvenimo būdas taip pat padeda. Reguliarūs pratimai stimuliuoja peristaltiką – žarnyno susitraukimus.