Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Valgymo sutrikimai

Valgymo sutrikimai brandžiame amžiuje

Anoreksija, bulimija ir persivalgymas nėra tik jaunų žmonių liga. Kas skatina ekstremalų elgesį su maistu bėgant dešimtmečiams?

Kaip atrodo valgymo sutrikimas? Greičiausiai į galvą ateina jauna, liesa moteris, žingsniuojanti podiumu, o po drabužiais kyšo kaulai. Tačiau ir jos vyresnės seserys nėra apsaugotos nuo anoreksijos, bulimijos ir persivalgymo. Svorio kontrolės pastangos tampa pavojingesnės vis daugiau vidutinio amžiaus ir vyresnių moterų, nei gali pasirodyti.

Ne paslaptis, kad dauguma iš mūsų kada nors laikėsi dietos, o kai kurios iš mūsų – reguliariai, tačiau, pasak Harvardo ekspertų, senstant moterys gali susidurti su unikaliu stresu, kuris padidina valgymo sutrikimų riziką. Ypač griežti kalorijų ribojimo ar badavimo ir persivalgymo ciklai vyresnio amžiaus kūnui taip pat gali pabloginti sveikatą.

2019 m. „JAMA Network Open“ žurnale atlikto tyrimo duomenimis, iki 40 metų amžiaus viena iš penkių moterų susiduria su valgymo sutrikimais, t. y. dvigubai dažniau nei 21 metų amžiaus moterys. Daugelis atvejų greičiausiai yra seniai įsisenėjusio ankstesnių metų modelio, kuris galėjo būti nepastebėtas, atsinaujinimas, sako daktarė Holly Peek, Klarmano valgymo sutrikimų centro prie Harvardo prijungtoje McLean ligoninėje direktoriaus pavaduotoja medicinai.

„Daugelis moterų, turinčių valgymo sutrikimų vidutiniame amžiuje, su šia problema susiduria didžiąją savo gyvenimo dalį“, – sako daktarė Peek. „Be to, daugelis jų nuo maždaug 40 metų išgyvena didelius gyvenimo pokyčius, kurie skiriasi nuo paauglės ar jaunos moters gyvenimo pokyčių.“

Valgymo sutrikimai, kurie vos peržengia ribą tarp normalaus ir probleminio valgymo, taip pat labai dažni, dažnesni nei diagnozuoti valgymo sutrikimai. „Iki vidutinio amžiaus tai gali atrodyti kaip chroniška dieta, jojo dietos ar per didelis fizinis krūvis. Kartais moterys įsijaučia į savo tapatybę, kad yra sporto klubo lankytojos, kurios maitinasi labai švariai, o dėl menopauzės sukeltų kūno pokyčių jos dar labiau tai sustiprina“, – sako daktarė Peek. „Joms tai gali net neatrodyti kaip problema. Tai tampa labai sudėtinga.“

VIDUTINIO AMŽIAUS RIZIKOS VEIKSNIAI

Galimi įvairūs valgymo sutrikimų variantai, tačiau vyrauja trys jų rūšys: nervinė anoreksija, kuriai būdingas itin didelis maisto ribojimas, nervinė bulimija, kai persivalgoma, o po to valomasi vemiant arba vartojant vidurius laisvinančius vaistus, ir persivalgymo sutrikimas, kai valgoma labai daug, nors jaučiamas sotumo jausmas.

Remiantis 2017 m. lapkričio mėn. žurnale „International Journal of Eating Disorders“ (Tarptautinis valgymo sutrikimų žurnalas) atliktu tyrimu, anoreksija rečiau pasitaiko po 26 metų, tačiau bulimijos atvejų skaičius pasiekia aukščiausią ribą tik sulaukus 47 metų. Tuo tarpu persivalgymo sutrikimas – labiausiai paplitęs valgymo sutrikimas tarp visų suaugusiųjų – gali išlikti problema ir 70-ies metų moterims.

Kas skatina tokį patologinį susirūpinimą maistu ir svoriu dešimtmečiais? Vidutinio ir vyresnio amžiaus moterys gali stengtis išlikti konkurencingos darbe, kur lieknumas gali būti siejamas su jaunyste, arba po skyrybų ar našlystės vėl pradėti susitikinėti. Ištuštėjusio lizdo sukrėtimas taip pat gali paskatinti pastangas pakeisti kūno formas.

„Panašu, kad kūno įvaizdžio svarba yra pagrindinis bruožas, dėl kurio moterys grįžta prie valgymo sutrikimų arba pradeda juos jausti“, – sako Dr. Bettina Bentley, Harvardo universiteto sveikatos priežiūros tarnybos pirminės sveikatos priežiūros gydytoja. „Senstant daugelį moterų taip pat trikdo tai, kad jos negali kontroliuoti, kaip keičiasi jų kūnas.“

Iš tiesų su menopauzės perėjimu susiję estrogenų pokyčiai gali padidinti valgymo sutrikimų riziką. „Žinome, kad estrogenai turi įtakos valgymo sutrikimams išsivystyti abiejose amžiaus grupėse, tačiau kodėl, kol kas dar neaišku“, – sako daktarė Peek. „Moterys menopauzės laikotarpiu dažniau priauga svorio, todėl gali jaustis, kad jų kūnas veikia prieš jas.“

KAIP ATPAŽINTI VALGYMO SUTRIKIMĄ?

Ekstremalus svorio kritimas yra aiškus ženklas, kad žmogus gali turėti valgymo sutrikimų. Tačiau kaip dar galite pastebėti šią ligą pas save ar kitus? Atkreipkite dėmesį į

  • Staigius svorio svyravimus, tiek didėjančius, tiek mažėjančius
  • Susirūpinimą svoriu, kalorijomis, kūno dydžiu ir forma
  • Atsisakymą valgyti tam tikrus maisto produktus ar jų kategorijas (pvz., cukrų ar angliavandenius)
  • Pernelyg didelį fizinį krūvį
  • Valgymo praleidinėjimą arba valgymą tik mažomis porcijomis reguliariai valgant
  • Valgymo ritualus, pvz., pernelyg intensyvų kramtymą arba neleidimą liestis skirtingiems maisto produktams lėkštėje
  • Vėmimo požymius, tokius kaip dažnas ėjimas į tualetą, vėmimo garsai ar kvapai arba vidurius laisvinančių vaistų pakuotės
  • Daug tuščių maisto pakuočių ar indelių per trumpą laiką

„Bet kada, kai šios mintys ir elgesys užvaldo jūsų gyvenimą, tai ženklas, kad reikia ieškoti pagalbos“, – sako daktarė Holly Peek.

POVEIKIS SVEIKATAI

Valgymo sutrikimai, net ir nepastebimi kitiems, gali neigiamai paveikti organizmą. Valgymo sutrikimų turinčioms moterims dažnai trūksta kai kurių maistinių medžiagų, ypač geležies, vitamino B12, kalcio ir vitamino D, sako Margaret Schrier, registruota dietologė ir Harvardo universiteto Sveikatos tarnybos mitybos skyriaus vadovė. „Maisto papildai gali padėti sumažinti jų trūkumą ir paprastai pacientai juos gerai toleruoja“, – sako M. Schrier. Ji pataria juos vartoti su maistu, nes tuščiu skrandžiu jie gali būti blogiau įsisavinami.

Ekstremalus svorio kritimas, persivalgymas ir netinkama mityba taip pat gali sukelti šias problemas:

Kaulų nykimas

Anoreksija sirgusiam žmogui kaulų lūžių rizika yra septynis kartus didesnė nei bendrajai populiacijai, sako dr. Bentley. Nors kaulų tankio tyrimas nėra įprastai rekomenduojamas penkiasdešimtmetėms moterims, ji jį skiria toms, kurios, jos manymu, gali turėti valgymo sutrikimų, taip pat toms, kurioms lūžo kaulai.

Širdies problemos

Dėl sutrikusio valgymo sumažėjęs elektrolitų kiekis gali sukelti nereguliarų širdies plakimą. Vidutinio amžiaus moterys taip pat dažniau vartoja vaistus nuo lėtinių ligų, o tai gali padidinti šią riziką. „Tai labiau receptas skubios medicininės pagalbos atvejams, nes jūsų organizmas tiesiog nėra toks atsparus kaip tada, kai jums buvo 16 metų“, – sako dr. Peek.

Plaučių ligos

Krūtinės raumenys laikui bėgant silpnėja, ypač žmonėms, kurie pakartotinai verčia save vemti. Dėl to padidėja plaučių uždegimo rizika.

Virškinamojo trakto problemos

Refliuksas, pilvo pūtimas, pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas gali būti vertinami kaip senėjimo pasekmės, tačiau gali būti susiję su valgymo sutrikimais.

Diabetas

Dr. Bentley sako, kad žmonės, turintys persivalgymo sutrikimų, kur kas dažniau serga diabetu, kurį greičiausiai skatina dažnas cukraus kiekio kraujyje padidėjimas po persivalgymo.

Odos pakitimai

Dr. Bentley sako, kad ilgai trunkančia anoreksija sergantiems žmonėms būdingas prastas žaizdų gijimas ir gilus veido raukšlėjimasis. Tai tikriausiai atspindi bendrą prastą mitybos būklę.

Nors valgymo sutrikimai nusineša daugiau gyvybių nei bet kuri kita psichikos liga, tik 27 % sergančiųjų kreipiasi profesionalios pagalbos. Sveikatos priežiūros specialistų komanda, kurią sudaro dietologas ir terapeutas, gali padėti pacientams siekti geresnės fizinės ir psichinės savijautos. Jei įtariate, kad turite valgymo sutrikimų, nebijokite atvirai pasikalbėti su gydytoju. Jie yra apmokyti vertinti ir gydyti valgymo sutrikimus kaip ir bet kokią kitą medicininę būklę, nesmerkdami.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais