Svorio augimo priežastis ne visada yra paslaptis. Pavyzdžiui, galbūt žinote, kad daugiau valgote ir mažiau sportuojate, o tai yra svarbių priežasčių derinys, dėl kurių dažnai priaugama papildomų kilogramų. Tačiau kartais priežastis nėra tokia akivaizdi. Galbūt nežinote apie daugelį kitų veiksnių, kurie gali lemti svorio augimą.
SU AMŽIUMI SUSIJUSIOS PRIEŽASTYS
Senstant atsiranda fiziologinių pokyčių, kurie gali turėti įtakos svoriui. Pagrindinis iš jų – raumenų nykimas. Pradedant vidutiniu amžiumi, per metus netenkame maždaug 1 % raumenų masės, o tai turi įtakos jėgai ir medžiagų apykaitai (kaip greitai deginame kalorijas). „Mažesni raumenys sunaudoja mažiau kalorijų. Jei jūsų mityba nepasikeis, suvartosite daugiau kalorijų, nei jums reikia. Perteklius kaupiasi kaip riebalai“, – sako Dr. Karolina Apovian (Caroline Apovian), nutukimo medicinos specialistė ir viena iš Harvardui priklausančios Brighamo ir moterų ligoninės Svorio valdymo ir sveikatingumo centro direktorių.
Toliau pateikiame kitus su amžiumi susijusius pokyčius, kurie gali turėti įtakos svoriui.
Lėtinis stresas. Senstant sunkiau valdyti stresą. Jei nuolat patiriate stresą, gali būti, kad jūsų organizme nuolat yra didelis streso hormono kortizolio kiekis. Vienas iš kortizolio uždavinių – padėti organizmui papildyti energijos atsargas. Kai kuriems žmonėms tai gali netiesiogiai skatinti svorio augimą, nes didina apetitą (nes organizmas mano, kad jam reikia energijos) ir nepanaudotą energiją kaupia riebalų pavidalu. „Tačiau dažniausiai stresas skatina kompulsyvų elgesį, pavyzdžiui, valgyti „paguodos“ maistą, kuriame dažnai būna daug cukraus, nesveikų riebalų, papildomų kalorijų ir druskos“, – sako dr. Karolina.
Prastas miegas. Su amžiumi susiję pokyčiai turi įtakos mūsų gebėjimui gerai miegoti. „Jei nuolat „trumpai miegate“, kiekvieną naktį miegate šešias valandas ar mažiau, tai gali turėti įtakos hormonams, kurie reguliuoja apetitą. Trumpas miegas siejamas su didesniu hormonų, dėl kurių jaučiame alkį, kiekiu, mažesniu hormonų, kurie praneša, kad esame sotūs, kiekiu ir didesniu kortizolio kiekiu“, – sako dr. Karolina.
Lytinių hormonų pokyčiai. Vyresnio amžiaus vyrams ir moterims sumažėja tam tikrų lytinių hormonų kiekis. Moterims žemas estrogenų lygis siejamas su miego sutrikimais ir padidėjusiu kūno riebalų kiekiu. Vyrams sumažėjęs testosterono kiekis siejamas su mažesne raumenų mase.
SVEIKATOS BŪKLĖS
Svorio padidėjimas, ypač jei jis yra naujas, gali reikšti įvairius sveikatos sutrikimus. Pavyzdžiui, širdies nepakankamumu sergančiam žmogui svoris gali padidėti dėl skysčių sulaikymo, kuris gali pasireikšti pėdų, kulkšnių, kojų ar pilvo patinimu. „Tikėtina, kad tai lydės tokie simptomai kaip nuovargis ar dusulys“, – sako dr. Karolina.
Kitos pagrindinės su svorio didėjimu susijusios būklės:
- Diabetas
- Tam tikros inkstų ligos
- Miego apnėja (kvėpavimo pauzės miego metu)
- Skydliaukės problemos
ŠALUTINIS VAISTŲ POVEIKIS
Reguliariai vartojant tam tikrus vaistus, gali padidėti svoris. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, prednizonas, gali sulaikyti skysčius ir padidinti svorį.
Daugelis vaistų veikia smegenų chemines medžiagas, reguliuojančias apetitą, todėl galite būti alkanesni nei įprastai, todėl galite valgyti daugiau ir priaugti svorio. Pavyzdžiai:
- Antidepresantai, tokie kaip paroksetinas arba fenelzinas
- Antihistamininiai vaistai, kurių sudėtyje yra sudedamosios dalies difenhidramino
- Antipsichotikai, tokie kaip klozapinas arba olanzapinas
- Beta adrenoblokatoriai, tokie kaip atenololis arba metoprololis
- Migdomieji vaistai, kurių sudėtyje yra difenhidramino
KITOS GALIMOS PRIEŽASTYS
Kai kurios galimos svorio didėjimo priežastys dar nėra gerai žinomos ir šiuo metu tiriamos.
Viena iš priežasčių – valgymas vėlai vakare. Kai kurie įrodymai, įskaitant 2022 m. Harvardo tyrimą, rodo, kad valgydami vėlai vakare galime būti alkanesni dieną, sulėtinti medžiagų apykaitą ir padidinti kūno riebalų kiekį.
Kitas įtariamas svorio didėjimo veiksnys yra žarnyne gyvenančių mikrobų populiacija (mikrobioma). Daug įrodymų rodo, kad žarnyno mikrobai gali turėti įtakos apetitui, medžiagų apykaitai, cukraus kiekiui kraujyje ir riebalų kaupimuisi. Labiausiai tai patvirtina tyrimai su gyvūnais. Žmonių tyrimų duomenys nėra tokie aiškūs.
„Tyrimais nustatyta, kad nutukusių žmonių žarnyno mikrobai skiriasi nuo lieknų žmonių žarnyno mikrobų“, – teigia dr. Kristina.
„Tačiau nežinome, ar tai lemia žmonių nutukimą. Gali būti, kad žmonės, kurie genetiškai užprogramuoti priaugti svorio, turi tam tikrą mikrobiomą“, – pažymi ji. „Arba gali būti, kad nutukę žmonės maitinasi kitaip nei liekni, o tai gali pakeisti mikrobiomą. Norint gauti tikslesnius atsakymus, reikia atlikti daugiau tyrimų.“
KĄ TURĖTUMĖTE DARYTI
Jei pastaruoju metu priaugote per daug svorio, būtina apsilankyti pas gydytoją, kuris gali išsiaiškinti naujas pagrindines ligas ir patikrinti, ar jūsų vartojami vaistai neturi įtakos jūsų svoriui. Labai svarbu kontroliuoti šiuos du sveikatos aspektus.
Taip pat gali būti naudinga apsilankyti pas dietologą, kad jis nustatytų, koks kalorijų kiekis atitinka jūsų dabartinius poreikius.
Dr. Kristina teigia, kad geriausias būdas kontroliuoti svorį senstant yra švarus gyvenimo būdas: sveika mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, ankštinių daržovių; ribotas kiekis neskaldytų grūdų ir krakmolingų daržovių bei pakankamas kiekis liesų baltymų, padedančių auginti raumenis; vengimas valgyti vėlai vakare; 7-9 valandos miego per parą; intensyvi kasdienė bent 20 minučių mankšta ir jėgos treniruotės bent du kartus per savaitę. „Galite atstatyti raumenis, – sako ji, – tačiau svoriui kontroliuoti reikia sveikos gyvensenos įpročių derinio.“