Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Nutukimas

Su antsvoriu susiję mitai

Nors žmonės vis geriau supranta su antsvoriu susijusias problemas, vis dar galima išgirsti ir įvairių su tuo susijusių mitų.

Šiame straipsnyje apžvelgiame dažniausius.

ANTSVORIS NETURI ĮTAKOS SVEIKATAI

Tai yra mitas. Yra sveikatos būklių, kurios siejamos su nutukimu. Pavyzdžiui, nutukimas padidina diabeto, aukšto kraujospūdžio, širdies ir kraujagyslių ligų, osteoartrito, miego apnėjos ir kai kurių psichinės sveikatos sutrikimų riziką.

Be to, net nedidelis svorio numetimas gali būti naudingas sveikatai. Manoma, kad 5%-10% kūno svorio sumažėjimas gali turėti naudos organizmo sveikatai, pavyzdžiui, pagerinti kraujospūdžio rodiklius, cholesterolio kiekį kraujyje, cukraus kiekį kraujyje.

JEI JŪSŲ ARTIMI GIMINAIČIAI TURI ANTSVORIO, JŪS TURĖSITE TAIP PAT

Ryšys tarp genetikos ir antsvorio yra sudėtingas. Asmuo, kurio artimieji turi antsvorio, nebūtinai turės antsvorio. Tačiau galimybė kad taip atsitiks yra didesnė.

Suprasti genų ir aplinkos vaidmenį atskirai yra sudėtinga – panašius genus turintys žmonės dažnai gyvena kartu ir todėl gali turėti panašius mitybos ir gyvenimo būdo įpročius.

1990 metais mokslininkų grupė paskelbė tyrimą, kurio metu pavyko atskirti genus nuo aplinkos. Rezultatai skelbti žurnale The New England Journal of Medicine.

Mokslininkai ištyrė dvynius, kurie buvo užauginti atskirai ir palygino juos su dvyniais, kurie buvo užauginti kartu. Tokiu būdu jie tikėjosi išskirti genetikos ir aplinkos poveikį. Buvo padaryta tokia išvada: „genetinė įtaka KMI (kūno masės indeksui) yra didelė, tuo tarpu aplinka vaikystėje turi mažai arba neturi jokios įtakos“.

Kito 1986 metais su dvyniais atlikto tyrimo metu buvo padarytos panašios išvados. Tyrėjai nustatė, kad įvaikintų vaikų svoris koreliuoja su jų biologinių tėvų svoriu, bet ne su įtėvių svoriu.

Nors naujesni tyrimai atskleidė reikšmingesnį aplinkos vaidmenį, atrodo, kad genetika vaidina svarbų vaidmenį nutukime.

Mokslininkai pastaraisiais metais ieškojo genų, turinčių įtakos nutukimui. Padaryta išvada, kad daugumai nutukusių žmonių negalima nustatyti vienos genetinės priežasties. Atliekant genomo tyrimus nustatyta daugiau nei 50 su nutukimu susijusių genų, kurių dauguma turi labai nedidelį poveikį.

Pavyzdžiui, vienas su nutukimu susijęs genas yra geno, vadinamo FTO, variantas. Pasak vieno 2011 metų tyrimo, šis variantas siejamas su 20%-30% padidėjusia nutukimo tikimybe.

Nors genetika yra svarbi, tai nereiškia, kad nutukimas yra neišvengiamas tiems, kurių artimieji turi tokią būklę. Minėtame tyrime, kuriame dalyvavo asmenys turintys FTO geno variantą, buvo nagrinėjamas mankštos vaidmuo.

Kaip paaiškinama straipsnyje: „analizuojant daugiau nei 218 000 suaugusiųjų duomenis nustatyta, kad turint FTO geno variantą nutukimo tikimybė padidėjo 1,23 karto. Tačiau ši įtaka buvo 27% mažesnė fiziškai aktyviems tiriamiesiems“. Autoriai paaiškina, kad FTO variantą turintys žmonės „vienodai gerai reaguoja į svorio metimo intervencijas ir todėl genetinis polinkis nutukimui, susijusiam su FTO gali būti bent iš dalies neutralizuojamas tokiomis intervencijomis”.

ANTSVORIO TURINTYS ŽMONĖS YRA TINGŪS

Neaktyvus gyvenimo būdas yra nutukimo veiksnys, o didesnis aktyvumas gali padėti numesti svorio, tačiau nutukimas yra daugiau nei tik neveiklumas.

Viename 2011 metais atliktame tyrime buvo matuojamas 20-79 metų 2832 suaugusiųjų aktyvumo lygis. Daugiau sveriantys asmenys judėjo mažiau, tačiau skirtumai nebuvo itin reikšmingi, ypač tarp moterų.

Žemiau pateikiame skaičius kiek žingsnių moterys nuėjo per dieną tyrimo metu:

  • Tos, kurių svoris buvo sveikas: 8 819 žingsnių
  • Turinčios antsvorio: 8 506 žingsnius
  • Nutukusios 7 546 žingsnius

Kadangi manoma, kad antsvorio turintis ar nutukęs asmuo kiekvienam žingsniui sunaudoja daugiau energijos nei sveiko svorio žmogus, skirtumas tarp bendrų energijos sąnaudų gali būti dar mažesnis.

Tai nereiškia, kad fizinis aktyvumas nėra būtinas gerai sveikatai, tačiau tai parodo, kad su antsvoriu susijusių veiksnių yra ir daugiau.

Kitas veiksnys į kurį reikia atsižvelgti yra tai, kad ne visi žmonės gali būti fiziškai aktyvūs. Pavyzdžiui, dėl kai kurių fizinių negalių judėjimas gali tapti sudėtingas ar net neįmanomas.

Be to, tam tikros psichinės sveikatos problemos gali smarkiai paveikti motyvaciją. Pvz., tyrimai atskleidžia, kad tarp nutukimo ir depresijos yra ryšys.

ANTSVORIS SUKELIA DIABETĄ

Antsvoris tiesiogiai diabeto nesukelia. Tai yra II tipo diabeto rizikos veiksnys, tačiau ne visi antsvorio turintys žmonės suserga II tipo diabetu, kaip ir ne visi II tipo diabetu sergantys asmenys turi antsvorio.

Antsvoris taip pat yra gestacinio diabeto rizikos veiksnys (gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu), tačiau jis nėra I tipo diabeto rizikos veiksnys.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais