Spirulina yra melsvai žalių dumblių rūšis, kurią žmonės renkasi vartoti kaip maisto papildą. Joje gausu įvairių maistinių medžiagų ir antioksidantų, kurie gali būti naudingi žmogaus sveikatai. Dėl itin didelės maistinių medžiagų koncentracijos spirulina laikoma supermaistu.
Spirulina maistui buvo naudojama senovės actekų, Actekų civilizacijos laikais. Pasak žurnalo Algae Industry Magazine, senuosiuose ispanų raštuose rašoma, kad actekai „laiveliais renka žaliuosius dumblius iš ežerų, tada juos džiovina saulėje ir vėliau naudoja maistui“. Džiovinta spirulina buvo maišoma į maistą arba tiesiog su vandeniu ir vartojama ištvermei palaikyti. Po 16 amžiaus, kai teritorijas užkariavo ispanai, didieji ežerai Meksikos slėnyje buvo nusausinti tam, kad būtų sukurtos ganyklos ir dirbamos žemės laukai. Spirulina buvo užmiršta šiame regione.
Actekai spiruliną naudojo įvairioms ligoms gydyti, o legendos byloja, kad karalystės pasiuntiniai šiuos dumblius vartodavo ištvermei palaikyti ilgesnių kelionių metu.
Kadaise užmiršta, spirulina vėl sulaukė itin didelio susidomėjimo, kai NASA pasiūlė ją auginti kosmose ir naudoti astronautų maistui. Spirulina buvo įvertinta kaip supermaistas dėl didelės baltymų, vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų maistinių medžiagų koncentracijos.
Šiais laikais spirulina dažniausiai vartojama kaip natūralus maisto papildas ir yra vienas populiariausių maisto papildų pasaulyje.
MAISTINĖS MEDŽIAGOS
Standartinė spirulinos paros dozė yra 1-3 gramai, tačiau efektyviai buvo naudojamos ir iki 10 gramų dozės.
Viename šaukšte arba 7 gramuose džiovintos spirulinos yra:
- 20 kalorijų
- 1 g baltymų
- 1,67 g angliavandenių
- 0,54 g riebalų
- 8 mg kalcio
- 2 mg geležies
- 14 mg magnio
- 8 mg fosforo
- 95 mg kalio
- 73 mg natrio
- 0,7 mg vitamino C
Spirulinoje taip pat yra tiamino, riboflavino, niacino, folatų, vitaminų B6, A ir K.
Joje nedideliais kiekiais yra beveik visų žmogaus organizmui reikalingų maistinių medžiagų. Manoma, kad lyginant gramą su gramu, spirulina gali būti maistingiausias maisto produktas planetoje.
Baltymų kokybė spirulinoje yra labai aukšta – panaši į kiaušinių. Todėl ji aprūpina organizmą visomis esminėmis amino rūgštimis.
Dažnai teigiama, kad spirulinoje yra vitamino B12, tačiau tai nėra teisinga informacija. Joje yra pseudovitamino B12, kuris nebuvo įrodytas kaip veiksmingas žmonėms.
Pastaraisiais metais atliekama daug įvairių tyrimų siekiant nustatyti potencialią spirulinos naudą sveikatai. Tačiau vis dar reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima paskelbti apibendrintas išvadas.