Baltymai yra viena iš trijų pagrindinių maisto grupių. Proteazė yra virškinimo fermentai padedantys suskaidyti baltymus.
Kiekvienas gyvūnas, įskaitant žmones, turi suvartoti pakankamą baltymų kiekį tam, kad augtų ir gyventų. Baltymai, kuriuos sudaro amino rūgštys, yra vienas pagrindinių struktūrinių elementų aptinkamų kiekvienoje organizmo ląstelėje. Konkretūs baltymai yra pripažinti funkciniais elementais tam tikrose ląstelėse, liaukų sekretuose, fermentuose ir hormonuose.
Baltymų virškinimo metu fermentai juos suskaido į amino rūgštis, kurios vėliau absorbuojamos per žarnyno sieneles. Jei baltymai nėra tinkamai suskaidomi prieš organizmui juos įsisavinant, gali kilti įvairių sveikatos sutrikimų. Optimalus baltymų virškinimas ir tinkama kraujo tėkmė reikalinga efektyviam maistinių medžiagų įsisavinimui, imuninės sistemos sveikatai ir detoksikacijai.
Proteazė priklauso fermentų grupei, kurios pagrindinė funkcija yra skaidyti baltymus. Jie taip pat vadinami proteolitiniais arba sisteminiais fermentais.
Proteolitiniai fermentai yra labai svarbūs virškinimui, nes jie suskaido peptidų ryšius baltyminiame maiste, kad išlaisvintų amino rūgštis, kurių reikia organizmui. Be to, proteolitiniai fermentai ilgą laiką naudojami įvairių terapijų metu. Jų naudojimas medicinos srityje yra paremtas keliais klinikiniais tyrimais, kurių metu nustatyta jų nauda onkologijoje, uždegimų procesuose, imuninės sistemos srityse.
Proteazė gali suskaidyti beveik visus baltymus, išskyrus esančius gyvose ląstelėse. Įprastos, gyvos ląstelės, nuo proteazės apsaugotos apsauginio mechanizmo.
Parazitai, grybelinės formos ir bakterijos yra baltymai. Virusai yra ląstelių parazitai sudaryti iš nukleino rūgščių, kurias gaubia baltymų plėvelė. Virškinimo fermentai gali suskaidyti neapsaugotus baltymus, ląstelių liekanas ir toksinus kraujyje, taip tausodami imuninę sistemą. Tuomet imuninė sistema gali visą dėmesį skirti bakterijų ir parazitų invazijai.
Kaip proteazės trūkumas gali paveikti sveikatą?
Rūgštingumas susidaro baltymų virškinimo metu. Todėl proteazės trūkumas sukelia šarminį perteklių kraujyje. Tokia šarminė aplinka gali sukelti nerimą ir nemigą.
Be to, kadangi baltymai susiję su kalcio pernešimu kraujyje, proteazės trūkumas yra pagrindas artritui, osteoporozei ir kitoms su kalcio trūkumu susijusioms ligoms.
Esant poreikiui baltymai paverčiami į gliukozę. Nepakankamas baltymų virškinimas gali sukelti hipoglikemiją, dėl ko gali atsirasti nuotaikų svyravimai ir dirglumas.
Proteazė geba virškinti nepageidaujamas atliekas kraujyje, tokias kaip virusai ir bakterijos. Todėl proteazės stokojantys žmonės labiau linkę susidurti su bakterinėmis ir virusinėmis ligomis dėl silpnesnės imuninės sistemos.