Propolis (bičių pikis) yra dervinga vaško konsistencijos medžiaga, kurią bitės gamina maišydamos savo seiles su bičių vašku ir įvairių augalų bei medžių junginiais. Ja bitės užsandarina avilio plyšius, kad į avilį nepatektų kenkėjų. Propolis taip pat pasižymi antimikrobinėmis savybėmis ir gali apsaugoti bites nuo ligų sukėlėjų. Propolyje gausu flavonoidų, todėl jis nuo seno naudojamas kaip natūrali įvairių sveikatos problemų gydymo priemonė.
Prieš tūkstančius metų senovės civilizacijos naudojo propolį dėl jo gydomųjų savybių. Graikai jį naudojo pūliniams gydyti. Asirai jį dėjo ant žaizdų ir auglių, siekdami kovoti su infekcijomis ir padėti gijimo procesui. Egiptiečiai jį naudojo mumijoms balzamuoti.
Propolio sudėtis gali skirtis priklausomai nuo bičių buvimo vietos ir nuo to, prie kokių medžių ir gėlių jos gali prieiti. Pavyzdžiui, propolis iš Europos nebus tokios pačios cheminės sudėties kaip propolis iš Brazilijos.
GYDOMIEJI PROPOLIO JUNGINIAI
Mokslininkai nustatė daugiau kaip 300 propolyje esančių junginių. Dauguma šių junginių yra polifenoliai. Polifenoliai yra antioksidantai, kovojantys su ligomis ir organizmo pažeidimais.
Konkrečiai propolio sudėtyje yra polifenolių, vadinamų flavonoidais. Flavonoidai susidaro augaluose kaip apsaugos priemonė. Jų paprastai randama maisto produktuose, kurie, kaip manoma, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, pvz:
- vaisiuose
- žaliojoje arbatoje
- daržovėse
- raudonajame vyne
Tiksli sudėtis gali priklausyti nuo bičių avilio vietos. Apytikriai galima pasakyti, kad propolį paprastai sudaro:
- medžių ir augalų dervos: 50 proc.
- bičių vaškas: 30 proc.
- žiedadulkės: 5 proc.
- eteriniai ir aromatiniai aliejai: 10 proc.
Propolis, 60 kapsulių
- Propolis dar žinomas kaip bičių pikis
- Grynas 5:1 propolio ekstraktas
- 1 kapsulė atitinka 750 mg propolio (iš 5:1 ekstrakto)
- Pakuotėje yra 60 kapsulių (2 mėnesiams)
- Tinka vegetarams
PROPOLIO NAUDA
Vienoje apžvalgoje teigiama, kad žmonės propolį kaip vaistą naudojo nuo 300 metų prieš mūsų erą. Senovės egiptiečiai propolį naudojo balzamavimui, o kai kurie gydytojai jį naudojo Antrojo pasaulinio karo metais, kad palengvintų žaizdų gijimą.
Toje pačioje apžvalgoje teigiama, kad jis gali pasižymėti šiomis savybėmis:
- antibakterinėmis
- priešgrybelinėmis
- antivirusinėmis
- antiprotozoinėmis, o tai reiškia, kad jis veikia prieš parazitines ligas, pavyzdžiui, giardiazę
- priešuždegiminės
- kaip antioksidantas
Tačiau, nors laboratoriniai ir su gyvūnais atlikti propolio (bičių pikio) ir jo sudedamųjų dalių savybių tyrimai teikia vilčių, kol kas tik keletas aukštos kokybės tyrimų įrodė jo veiksmingumą gydant konkrečias žmonių ligas. Todėl reikia atlikti daugiau klinikinių tyrimų su žmonėmis.
POTENCIALUS NAUDOJIMAS
Remiantis šiuolaikiniais tyrimais, propolis gali būti naudingas:
- peršalimui
- uždegimams
- burnos higienai
- nedidelėms žaizdoms
Lietuvių liaudies medicinoje bičių pikis (propolis) įprastai vartojamas šaltuoju metų laiku, siekiant kovoti su virusais ir uždegimu, norint sustiprinti imuninę sistemą.
KOKS YRA ŠALUTINIS PROPOLIO POVEIKIS?
Propolis yra laikomas saugiu produktu. Žmonės paprastai šiek tiek propolio gauna valgydami medų. Tačiau, jei esate alergiški medui arba bitėms, jums gali pasireikšti alerginė reakcija ir į produktus, kurių sudėtyje yra propolio.