Prebiotikai yra skaidulų rūšys, kurių nevirškina žmogaus organizmas. Jie yra maistas probiotikams – mažiems ir gyviems mikroorganizmams, įskaitant bakterijas ir mieles.
Probiotikai yra naudingos bakterijos, o prebiotikai yra šių bakterijų maistas.
Tiek probiotikai, tiek prebiotikai yra svarbūs žmogaus sveikatai. Tačiau jie atlieka skirtingas funkcijas:
- Probiotikai. Tai yra gyvosios bakterijos, randamos tam tikruose maisto produktuose ar papilduose. Jie teikia daug skirtingos naudos sveikatai;
- Prebiotikai. Tai yra angliavandenių (skaidulų) rūšys, kurių nevirškina žmogaus organizmas. Žarnyno bakterijos maitinasi šiomis skaidulomis.
Žarnyno bakterijos, kartu vadinamos žarnyno flora arba žarnyno mikrobiota, atlieka daug svarbių organizmo funkcijų.
PROBIOTIKŲ NAUDA
Probiotikai (gerosios žarnyno bakterijos) virškinamajame trakte padeda saugoti organizmą nuo kenksmingų bakterijų ir grybelių.
Įvairūs tyrimai patvirtina, kad gerosios bakterijos padeda funkcionuoti imuninei sistemai, yra naudingos virškinimui ir virškinamojo trakto sveikatai.
Be to, kai kurių rūšių gerosios bakterijos formuoja vitaminą K ir trumpos grandinės riebalų rūgštis. Trumpos grandinės riebalų rūgštys yra pagrindinė maistinė medžiaga žarnyną dengiančioms ląstelėms. Jos sukuria stipresnį žarnyno barjerą, kuris padeda apsisaugoti nuo kenksmingų medžiagų, tokių kaip virusai ir bakterijos. Tai taip pat gali padėti sumažinti uždegimus (1).
KAIP MAISTAS VEIKIA ŽARNYNO MIKROBIOTĄ?
Maistas, kurį valgote vaidina svarbų vaidmenį gerųjų ir blogųjų žarnyno bakterijų pusiausvyroje. Pavyzdžiui, daug cukraus ir riebalų turinti mityba neigiamai veikia žarnyno bakterijas ir gali prisidėti prie atsparumo insulinui ir kitų būklių.
Jei reguliariai maitinate netinkamas bakterijas, jos gali greičiau augti ir kolonizuotis bei iškreipti gerųjų ir blogųjų bakterijų santykį organizme. Didesnis blogųjų ir mažesnis gerųjų bakterijų kiekis taip pat siejamas su didesniu kūno masės indeksu.
Be to, pesticidais apdorotas maistas gali turėti neigiamą poveikį žarnyno bakterijoms, tačiau norint tai patvirtinti, reikia atlikti daugiau tyrimų (2).
Tyrimai taip pat rodo, kad antibiotikai gali sukelti nuolatinius tam tikrų rūšių bakterijų pokyčius, ypač juos vartojant vaikystėje ar paauglystėje. Kadangi antibiotikų vartojimas yra labai plačiai paplitęs, mokslininkai tiria, kaip jų vartojimas gali įtakoti žmonių sveikatą ateityje.
KOKIUOSE MAISTO PRODUKTUOSE YRA PREBIOTIKŲ?
Prebiotikai yra skaidulų rūšys, kurių yra daržovėse, vaisiuose ir ankštinėse kultūrose. Žmonių organizmai negali suvirškinti šių skaidulų, tačiau gerosios žarnyno bakterijos jas suvirškina.
Maisto produktai, kuriuose yra daug prebiotikų:
- Ankštiniai, pupelės, žirniai
- Avižos
- Bananai
- Smidrai
- Česnakai
- Svogūnai
- Porai
- Uogos
KOKIUOSE MAISTO PRODUKTUOSE YRA PROBIOTIKŲ?
Yra daug maisto produktų, kuriuose natūraliai yra gerųjų bakterijų. Pavyzdžiui, jogurtas. Aukštos kokybės natūralus jogurtas yra kokybiškas probiotikų šaltinis.
Fermentuotas maistas yra dar vienas puikus pasirinkimas, nes jame yra gerųjų bakterijų, kurios klesti dėl natūraliai susidarančio cukraus ar skaidulų maiste.
Fermentuotų maisto produktų pavyzdžiai:
- Rauginti kopūstai
- Kefyras
- Kai kurie raugintų agurkų tipai (nepasterizuoti)
- Kitos raugintos daržovės (nepasterizuotos)
- Fermentuoti sūriai, pavyzdžiui „Gouda“
Jei ketinate valgyti fermentuotą maistą dėl jų probiotinės naudos, įsitikinkite, kad jie nėra pasterizuoti, nes šis procesas naikina bakterijas.
Kai kuriuose maisto produktuose yra ir probiotikų ir prebiotikų. Keletas tokių produktų pavyzdžių: sūris, kefyras ir rauginti kopūstai.
KAIP SĄVEIKAUJA PROBIOTIKAI IR PREBIOTIKAI?
Prebiotikai yra probiotikų maistas, todėl gerosioms bakterijoms reikia prieigos prie prebiotikų. Tyrimai, vertinantys probiotikų ir prebiotikų ryšį vis dar vyksta ir mokslininkai šiuo metu dar negali patvirtinti ar prebiotikų vartojimas gali paskatinti gerųjų bakterijų vystymąsi.
Kadangi prebiotikų yra įvairiuose maisto produktuose, žmonėms nėra poreikio vartoti prebiotikų papildus.