Probiotikai gali ne tik pagerinti žarnyno sveikatą. Jie taip pat gali netiesiogiai pagerinti ir smegenų veiklą.
Tyrimai rodo, kad žarnynas ir smegenys yra susiję – tai vadinama žarnyno ir smegenų ašimi. Jas sieja biocheminiai signalai tarp virškinamojo trakto nervų sistemos, vadinamos žarnyno nervų sistema, ir centrinės nervų sistemos, kuriai priklauso smegenys. Pagrindinis informacinis ryšys tarp smegenų ir žarnyno yra klajoklinis nervas, ilgiausias nervas organizme.
Žarnynas vadinamas „antrosiomis smegenimis“, nes jame gaminama daug tokių pačių neuromediatorių kaip ir smegenyse, pavyzdžiui, serotoninas, dopaminas ir gama amino sviesto rūgštis, kurie atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant nuotaiką. Iš tikrųjų apskaičiuota, kad 90 % serotonino pagaminama virškinamajame trakte.
Tai, kas veikia žarnyną, dažnai veikia smegenis ir atvirkščiai? Kai smegenys pajunta pavojų – reakciją „kovok arba bėk“ – jos siunčia įspėjamuosius signalus žarnynui, todėl stresą keliantys įvykiai gali sukelti virškinimo problemų, pavyzdžiui, nervingumą ar skrandžio sutrikimus. Kita vertus, virškinamojo trakto problemų, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromo (DŽS), Krono ligos ar lėtinio vidurių užkietėjimo, paūmėjimai gali sukelti nerimą ar depresiją.
Smegenų ir žarnyno ašis veikia ir kitais būdais. Pavyzdžiui, žarnynas padeda reguliuoti apetitą, pranešdamas smegenims, kada laikas nustoti valgyti. Praėjus maždaug 20 minučių po valgymo žarnyno mikrobai gamina baltymus, kurie gali slopinti apetitą, o tai sutampa su laiku, per kurį žmonės dažnai pradeda jaustis sotūs.
PROBIOTIKAI GALI PADĖTI PAGERINTI NUOTAIKĄ IR KOGNITYVINES FUNKCIJAS
Kaip probiotikai gali būti susiję su žarnyno ir smegenų ašimi? Kai kuriais tyrimais nustatyta, kad probiotikai gali padėti pagerinti nuotaiką ir kognityvines funkcijas, sumažinti stresą ir nerimą. Pavyzdžiui, žurnale „Frontiers in Aging Neuroscience“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad Alzheimerio liga sergantys pacientai, kurie 12 savaičių gėrė pieną su keturių rūšių probiotinėmis bakterijomis, geriau atliko pažinimo funkcijų sutrikimo testą, palyginti su tais, kurie gėrė įprastą pieną.
Žurnale „Gastroenterology“ paskelbtame nedideliame tyrime nustatyta, kad moterys, kurios keturias savaites du kartus per dieną valgė jogurtą su probiotikų mišiniu, buvo ramesnės, kai joms buvo rodomi piktų ir išsigandusių veidų vaizdai, palyginti su kontroline grupe. Atlikus magnetinio rezonanso tyrimą taip pat nustatyta, kad jogurto grupėje buvo mažesnis insulos – smegenų srities, kurioje apdorojami vidiniai kūno pojūčiai, pavyzdžiui, sklindantys iš žarnyno, – aktyvumas.
Tikslų probiotikų vaidmenį žarnyno ir smegenų ašyje nustatyti dar per anksti, nes šie tyrimai dar tęsiami. Tačiau jau yra duomenų, kad probiotikai gali padėti ne tik sveikesniam žarnynui, bet ir sveikesnėms smegenims.