Pastaruoju metu vis labiau palaikoma mintis, kad žmogus gali būti priklausomas nuo maisto. Tokias išvadas leidžia daryti tyrimai, padedantys nustatyti kompulsinio persivalgymo efektą malonumų centrams smegenyse.
Eksperimentai su žmonėmis ir gyvūnais rodo, kad kai kuriems žmonėms labai skanus maistas suaktyvina tuos pačius smegenų centrus, kuriuos suaktyvina priklausomybę sukeliantys narkotikai, tokie kaip kokainas ir heroinas. Labai skaniame maiste įprastai būna daug: cukraus; riebalų; druskos.
Kaip ir su kitais priklausomybę sukeliančiais produktais, labai skanus maistas skatina cheminių medžiagų, tokių kaip dopaminas išsiskyrimą. Kai tik žmogus pajaučia malonumą dėl padidėjusio dopamino išsiskyrimo, kurį paskatino tam tikri maisto produktai, jis greitai pajaučia potraukį tokius produktus valgyti vėl.
Potraukis valgyti vėl ima viršų ir tampa stipresnis už sotumo ir pasitenkinimo jausmą. Dėl to žmonės valgo net tada, kai nėra alkani. Kompulsinis persivalgymas yra tam tikra elgesio priklausomybės (pvz., valgymas, apsipirkimas, azartiniai lošimai) rūšis, kuri sukelia intensyvų malonumą. Žmonės turintys priklausomybę maistui praranda savo valgymo elgesio kontrolę, per daug ir per dažnai valgo, persivalgo ir per daug galvoja apie maistą.
Žmonėms, kuriems pasireiškia priklausomybės nuo maisto požymiai, taip pat gali išsivystyti tolerancija maistui. Tai reiškia, kad jie suvalgo vis daugiau ir daugiau, bet pasitenkina vis mažiau.
Mokslininkai mano, kad priklausomybė maistui gali vaidinti svarbų vaidmenį nutukime. Tačiau, normalaus svorio žmonės taip pat gali kovoti su priklausomybe nuo maisto. Tiesiog jų organizmai geriau susitvarko su kalorijų pertekliumi dėl genetikos arba jie persivalgymą kompensuoja didesniu fiziniu aktyvumu.
Įprastai nuo maisto priklausomi žmonės ir toliau valgo nepaisydami neigiamų pasekmių, tokių kaip svorio augimas ar santykių su kitais žmonėmis sugadinimas. Kaip ir su kitomis priklausomybėmis, nuo maisto priklausomiems žmonėms savo elgesį keisti yra sudėtinga, net jeigu jie to ir nori.
PRIKLAUSOMYBĖS ŽENKLAI
Jeilio universiteto tyrėjai sukūrė klausimyną, turintiems priklausomybę nuo maisto žmonėms. Pateikiame keletą klausimų, kurie gali padėti nustatyti ar turite priklausomybę maistui. Ar jums tai gali būti taikoma? Ar jūs:
- Pradėję valgyti tam tikrus produktus suvalgote daugiau nei prieš tai planavote?
- Valgote tam tikrus produktus net tada, kai nesijaučiate alkani?
- Valgote tol, kol pasijaučiate blogai (persivalgote)?
- Nerimaujate jei nesuvalgote tam tikrų maisto produktų?
Anketoje taip pat klausiama apie jūsų santykį su maistu ir jo įtaką asmeniniam gyvenimui. Ar šios situacijos jums tinka?
- Valgote tam tikrus maisto produktus taip dažnai arba tokiais dideliais kiekiais, kad pradedate valgyti užuot dirbę, leidę laiką su šeima ar užsiėmę kita jums aktualia veikla?
- Vengiate socialinių situacijų, kuriose yra tam tikrų maisto produktų, nes bijote persivalgyti?
- Dėl maisto ir valgymo turite problemų neleidžiančių efektyviai dirbti darbe ar mokykloje?
Anketoje taip pat pateikiami klausimai apie psichologinius abstinencijos simptomus. Pvz., kai sumažinate tam tikrų produktų suvartojimą (išskyrus kofeino turinčius produktus) ar pasireiškia šie simptomai:
- Nerimas?
- Jaudinimasis?
- Kiti fiziniai simptomai?
Klausimyne taip pat bandoma įvertinti sprendimų dėl maisto įtaką jūsų emocijoms. Ar šios situacijos gali būti pritaikomos jums?
- Valgymas sukelia tokių problemų kaip depresija, nerimas ar kaltės jausmas;
- Turite suvalgyti vis daugiau, kad sumažintumėte neigiamas emocijas;
- Tokio pat maisto kiekio suvalgymas nesumažina neigiamų emocijų arba nesuteikia pasitenkinimo taip kaip anksčiau.
PAGALBA TURINTIEMS PRIKLAUSOMYBĘ
Mokslas vis dar stengiasi suprasti ir rasti priklausomybės nuo maisto gydymo būdus.
Kai kurie teigia, kad pasveikimas nuo priklausomybės maistui gali būti netgi sudėtingesnis nuo pasveikimo nuo kitų priklausomybių rūšių. Pavyzdžiui, alkoholikai gali visiškai atsisakyti alkoholio vartojimo. Bet žmonės, kurie priklausomi nuo maisto – vis tiek turi valgyti.
Tačiau, pakankamai patirties ir žinių turintys mitybos specialistai, psichologai ar gydytojai gali padėti nutraukti kompulsinio persivalgymo ciklą.