The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Priešuždegiminės mitybos nauda sąnariams

Priešuždegiminė mityba gali būti naudinga jūsų sąnariams

Pakeitus mitybą negalima išgydyti tokių ligų kaip artritas, tačiau tai gali padėti jų išvengti arba jas valdyti.

Maisto produktai, mažinantys uždegimą organizme, šiuo metu yra labai populiarūs – ir ne veltui. Šių maisto produktų vartojimas ilgą laiką yra susijęs su mažesne daugelio sveikatos sutrikimų, įskaitant širdies ir kraujagyslių problemas bei lėtines ligas, pavyzdžiui, diabetą, rizika.

Tačiau ar priešuždegiminių maisto produktų gausi mityba gali padėti ir jūsų sąnariams?

“Atrodo, kad tyrimai rodo, jog prevencijos požiūriu tai naudinga, – sako Harvardo Medicinos Mokyklos medicinos mokslo darbuotoja Natalie McCormick. “Tyrimai, pavyzdžiui, slaugytojų sveikatos tyrimas, parodė, kad priešuždegiminė mityba ne tik gali padėti išvengti artrito, bet ir užkirsti kelią tokioms ligoms kaip širdies ligos ir diabetas, kuriomis artritu sergantys žmonės dažniau serga.”

“Metų metus maitinkitės sveikai ir galbūt būsite mažiau linkę sirgti tokiomis ligomis kaip podagra ar kitų rūšių artritas. Jei jau turite sąnarių problemų, nauda nėra tokia aiški”, sako McCormick. Tačiau tai vis tiek gali padėti.

“Mityba gali būti ligos valdymo dalis”, – sako ji. “Tačiau tai nebūtinai yra universalus vaistas nuo sąnarių skausmo.”

SUPRASTI UŽDEGIMĄ

Uždegimas organizme kyla, kai imuninė sistema imasi veiksmų, kad išgydytų infekciją ar sužeidimą, siųsdama baltųjų kraujo kūnelių armiją. Jei įsipjovėte, gijimo proceso metu aplinkinė sritis gali parausti arba patinti. Tačiau kai problema bus suvaldyta, uždegimas atslūgs ir jūsų organizmas vėl taps normalus.

Lėtinis uždegimas nėra toks naudingas organizmui. Jei patiriate lėtinį stresą, esate nutukęs arba sergate autoimuniniu sutrikimu, uždegimas neišnyksta. Jis išlieka, kenkia organizmui ir gali sukelti tokias problemas kaip artritas, širdies ligos ar vėžys.

Tinkama mityba gali padėti išjungti šį uždegiminį procesą ir apsaugoti organizmą nuo žalos. Vis dar yra daug nežinomųjų apie tai, kaip maistas, kurį valgote, susijęs su uždegimo lygiu organizme. Tačiau daugėja įrodymų, kad tai gali būti naudinga.

“Kai mokslininkai pirmą kartą pradėjo tyrinėti priešuždegiminį poveikį turinčią mitybą, juos domino, ar tokia mityba gali sumažinti širdies ligų ir vėžio paplitimą. Tačiau bėgant metams paaiškėjo ir kita nauda”, – sako McCormick. Tarp jų – apsauga, kurią tokia mityba gali suteikti sąnariams.

Kai kurias skausmingas sąnarių ligas gali sukelti arba sustiprinti organizmo uždegimas. Pavyzdžiui, podagra, kurią sukelia šlapimo rūgštimi vadinamos medžiagos sankaupos, atsiranda, kai sąnariuose susidaro maži kristalai. Šie kristalai dirgina sąnario audinius ir gali sukelti lėtinį uždegimą. Netgi osteoartritas, kuris anksčiau buvo laikomas tik sąnarių susidėvėjimu, dabar yra siejamas su lėtiniu uždegimu, nors ir mažesniu nei kitų rūšių artrito atveju.

TINKAMOS MITYBOS PASIRINKIMAS

Pasak McCormick, yra du pagrindiniai mitybos modeliai, kurie, kaip manoma, yra naudingi priešuždegiminiu požiūriu. Tai Viduržemio jūros regiono dieta ir DASH dieta. Alternatyvus sveikos mitybos indeksas, kuriuo vertinama mitybos kokybė, taip pat gali būti naudojamas siekiant panašaus sveikos mitybos modelio, kuris, kaip įrodyta, gerina sveikatą: daug vaisių ir daržovių, sveikų riebalų, pavyzdžiui, alyvuogių aliejaus, neskaldytų grūdų, liesos mėsos, žuvies ir ankštinių daržovių. Į šias dietas neįeina daugelis Vakarietiško stiliaus dietos maisto produktų, pavyzdžiui, labai perdirbti ir saldūs maisto produktai ir gėrimai, raudona ir perdirbta mėsa.

Mokslininkai pastebėjo, kad žmonėms, kurie reguliariai renkasi priešuždegiminį mitybos modelį, sumažėja įvairūs organizmo uždegimo rodikliai, pavyzdžiui, medžiagos, vadinamos C reaktyviuoju baltymu, koncentracija. Žmonėms, kurie maitinasi Vakarietiškai, pastebėtas priešingas poveikis.

Laikui bėgant sveikos mitybos modelis gali sumažinti riziką susirgti skausminga sąnarių liga. Pasak McCormick, priešuždegiminis mitybos modelis metams bėgant gali sumažinti podagros riziką net 60 %. Nuolatinis priešuždegiminių maisto produktų vartojimas taip pat gali padėti sumažinti osteoartritu sergančių žmonių sąnarių skausmą ir galbūt sulėtinti pažeidimų progresavimą.

Kad gautumėte didžiausią naudą, turite valgyti įvairius priešuždegiminius maisto produktus, geriausia – kelerius metus, teigia ji.

Nors vis dar reikia atsakyti į klausimus apie maisto vaidmenį kovojant su uždegimu, yra žinoma, kad maisto produktai, kurie mažina uždegimą, paprastai yra naudingi ir dėl kitų priežasčių. Taigi, tikrai nėra jokių kliūčių įtraukti daugiau šių maisto produktų į savo kasdienį mitybos planą.

Nebūtinai turite rinktis vieną priešuždegiminę dietą, o ne kitą, sako McCormick. Atvirkščiai, galite maišyti ir derinti elementus, kad jie atitiktų jūsų asmeninį gyvenimo būdą ir skonį. Raudona mėsa ir saldūs gėrimai siejami su padidėjusia podagros rizika. Taigi, jei įmanoma, turėtumėte jų atsisakyti.

Sveikos mitybos modelio pasirinkimas gali būti naudingas sveikatai ir apsaugoti nuo įvairių ligų.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais