Visi besidomintys sveika mityba ar lieknėjimu žino, kad dietos ateina ir praeina. Tačiau dietos, kurios apima sveiką požiūrį į mitybą ir gyvenimą, yra grindžiamos remiantis pagrįstais principais – išlieka ilgą laiką.
Visos dietos be išimčių turi ir kritikų ir šalininkų. Ir tai nestebina, turint omenyje, kad kalbant apie žmonių sveikatą – požiūris „vienas dydis tinka visiems“ yra netinkamas. Mitybos poreikiai yra individualūs, kaip ir kiekvienas žmogus yra individualus. Mes patariame patiems domėtis apie įvairius mitybos planus, kalbėtis su dietologais ar kitais kvalifikuotais specialistais ir tada nuspręsti, kuris mitybos planas jums gali tikti labiausiai.
Jūs galite nuspręsti griežtai laikytis dietos dėl sveikatos priežasčių arba tikėdamiesi pasiekti tam tikrų sveikatos tikslų. Arba galite išsirinkti tik geriausius jūsų nuomone dietos aspektus ir jais papildyti gyvenimo būdą.
Šiandien trumpai apžvelgsime paleo dietą dar kitaip vadinamą „urvinio žmogaus dieta“ – mitybos požiūrį, kuris sulaukia dėmesio ir paramos jau nuo 1970 m. ir yra vadinamas akmens amžiaus mitybos planu.
KAS YRA PALEO DIETA?
Pavadinimas „paleo“ yra nuoroda į paleolito erą, kuri prasidėjo prieš 2 mln. metų ir baigėsi maždaug prieš 10 000 metų. Esminis principas yra maitintis taip, kaip būtume maitinęsi iki modernaus ūkininkavimo pradžios. Pavyzdžiui, mūsų protėviai galėjo maitintis tik sumedžiotais gyvūnais, surinktu maistu – kas reiškė, kad maistas yra šviežias, natūralus ir sezoninis.
Jie turėjo gyventi valgydami mėsą, žuvį, kiaušinius, riešutus, sėklas, daržoves ir vaisius. Pieno produktai, grūdai, rafinuotas cukrus ir riebalai, druska ir ankštiniai augalai nebuvo prieinami – todėl jų negalima valgyti ir laikantis paleo dietos.
KODĖL PALEO?
Koks tikslas valgyti kaip mūsų protėviai medžiotojai-rinkėjai? Dietos šalininkų argumentai:
Neapdorotos maistinės medžiagos
Žmonės įvaldė ugnį tik maždaug prieš 400 000 metų, bet net ir tada, jie vistiek daugumos maisto produktų neapdorodavo. Gaminimo procesas keičia maisto molekules, sunaikina daug vertingų medžiagų ir fermentų. Natūrali dieta, kai valgoma daug žalių ir neapdorotų produktų padeda organizmui įsisavinti daugiau naudingų maistinių medžiagų. Taip pat, neapdorotą maistą reikia geriau sukramtyti. Tai padeda virškinimo fermentams geriau apdirbti maistą, neapkrauti virškinimo sistemos.
Evoliucinė dinamika
Esminis paleo dietos požiūris į sveikatą remiasi evoliucijos dinamikos teorija. Kitaip tariant valgyti reikia tai, prie ko mūsų organizmai genetiškai prisitaikę ir ką gerai atpažįsta – o ne tai, kas tapo prieinama dėka modernaus ūkininkavimo ir šiuolaikinių gamybos metodų.
Šiuolaikinių žmonių mitybos įpročiai drastiškai pasikeitė dėl produktų, kuriuos renkamės. Mes išmokome manipuliuoti maisto produktais dėka modernių perdirbimo technologijų. Pavyzdžiui, išmokome atskirti cukrų ir juo pagrindu kurti produktus, kurie yra per saldūs organizmui, kad jis su jais susidorotų; valgome kviečius (ir kitus glitimo turinčius grūdus) kaip pagrindinį angliavandenių šaltinį. Tas pats su pieno produktais – mūsų protėviai nemelždavo buivolų.
Dabar daugelio žmonių mitybos pagrindą sudaro daug cukraus, daug riebalų, stipriai apdorotas ir sintetinis maistas. Tuo tarpu paleo dietos šalininkai žiūri į tai ką valgydavo mūsų protėviai ir tiki, kad tokia mityba gali padėti palaikyti gerą sveikatą.
Dabartinės teorijos skelbia, kad pirminių žmonių evoliucija vyko džiunglėse, kurios aprūpindavo angliavandenių gausia dieta – įvairiais vaisiais ir kita augmenija. Tokia dieta turėjo aprūpinti gerokai didesniais vitaminų ir mineralų kiekiais nei šiuolaikinė mityba. Pavyzdžiui, manoma, kad vitamino A su maistu buvo gaunama virš 9,000 mcg per parą – daugiau nei 20 kartų daugiau nei vidutiniškai šiais laikais. Be to mūsų protėviai valgė mėsą, kuri buvo liesa ir natūrali, skirtingai nei dabar – riebi, pilna antibiotikų, hormonų ir pesticidų likučių.
PALEO NAUDA
Akivaizdžiausia tokios natūralios mitybos nauda – galimybė kiekvieną dieną su maistu gauti platų spektrą žmogaus organizmui naudingų maistinių medžiagų. Visada naudinga apriboti sintetinių ir cheminiu pagrindu pagamintų maisto produktų suvartojimą. Be to, paleo dietos šalininkai kalba apie keletą kitų privalumų – baltymų ir angliavandenių santykį. Jų teigimu valgant daugiau baltymų ir mažiau angliavandenių yra lengviau išlaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje (35%-40% energijos gaunate iš baltyminio maisto). Tai gali padėti sumažinti insulino šuolius, kuriuos dažnai sukelia, pvz., saldžių užkandžių vartojimas. Tai savo ruožtu gali padėti kovoti su atsparumu insulinui, padidėjusiu cholesterolio ir trigliceridų kiekiu kraujyje. Stabilus cukraus kiekis taip pat reiškia nuoseklų energijos lygį, sumažėjusį alkį ir sveikesnį svorį. Žinoma tai yra veiksminga tik tada kai valgomi švieži ir liesi baltymai. Augalinės kilmės baltymai yra tinkamesni, nes juose natūraliai mažiau riebalų, daugiau kitų maistingųjų medžiagų ir maistinių skaidulų.