The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Oksalatai maiste

Maisto produktai, kuriuose yra daug oksalatų

Oksalatai, dar vadinami oksalo rūgštimi, yra natūralūs augalų junginiai. Mes juos valgome su maistu, be to, juos gamina ir mūsų organizmas.

Lapiniai žalumynai, ankštiniai augalai ir kiti maisto produktai, kuriuose yra daug oksalatų, turi daug naudingų maistinių medžiagų. Tačiau oksalatai, patekę į organizmą, jungiasi su kalciu, todėl kai kuriems žmonėms gali padidinti inkstų akmenų riziką.

Jei esate linkę į inkstų akmenligę arba sergate inkstų ligomis, gydytojas gali rekomenduoti laikytis mažai oksalatų turinčios dietos. Tačiau daugumai žmonių daug maistinių medžiagų turinčių, bet ir daug oksalatų turinčių maisto produktų nauda gali būti didesnė už jų keliamą riziką.

DAUG OKSALATŲ TURINTYS MAISTO PRODUKTAI

Daug oksalatų turintys maisto produktai:

Špinatai

Lapiniuose žalumynuose, pavyzdžiui, špinatuose, yra daug vitaminų ir mineralų, tačiau juose taip pat yra daug oksalatų. Pusė puodelio virtų špinatų turi apie 755 miligramus.

Sojos produktai

Iš sojų pupelių pagaminti produktai yra puikus baltymų ir kitų maistinių medžiagų šaltinis, ypač žmonėms, besilaikantiems augalinės mitybos. Tačiau juose taip pat yra daug oksalatų. 85 gramų porcijoje yra 235 miligramai, o 1 puodelyje sojų pieno ar jogurto gali būti iki 336 miligramų.

Migdolai

Migdoluose gausu įvairių vitaminų ir mineralų, tačiau juose taip pat yra daug oksalatų. Vienoje 30 gramų porcijoje migdolų, arba maždaug 22 riešutuose, yra 122 miligramai oksalatų.

Bulvės

Viena vidutinio dydžio kepta bulvė turi 97 miligramus oksalatų. Didžioji dalis šio kiekio yra bulvės odelėje, kurioje yra daug maistingųjų medžiagų, pavyzdžiui, skaidulų, vitamino C ir B grupės vitaminų.

Burokėliai

Burokėliai yra puikus maistinių medžiagų, pavyzdžiui, folio rūgšties ir mangano, šaltinis. Tyrimai rodo, kad juose esantis azoto oksidas padeda mažinti kraujospūdį. Viename puodelyje jų yra 152 miligramai, todėl jie taip pat yra viena iš daržovių, turinčių daugiausiai oksalatų.

Avietės

Daugelyje vaisių, pavyzdžiui, avokaduose, apelsinuose ir greipfrutuose, yra šiek tiek oksalatų, tačiau avietės laikomos daug oksalatų turinčiu maistu – 48 miligramai puodelyje.

Datulės

Datulės yra labai maistingi džiovinti vaisiai, dažnai naudojami kaip saldiklis gaminant patiekalus. Tačiau datulės turėtų būti vartojamos saikingai, nes jose yra daug cukraus ir daug oksalatų – vienoje datulėje jų yra 24 miligramai.

DIDELIO OKSALATŲ KIEKIO SUKELIAMOS PROBLEMOS

Padidėjusi inkstų akmenų rizika: Inkstų akmenlige serga maždaug 1 iš 10 žmonių, tačiau kai kuriems žmonėms ši rizika yra didesnė nei kitiems. Kai oksalatų kiekis yra didelis, didesnė tikimybė, kad jie susijungs su kalciu ir susidarys inkstų akmenys.

Mažesnis mineralinių medžiagų įsisavinimas: Kadangi oksalatai jungiasi su tokiais mineralais kaip kalcis, jų perteklius gali trukdyti organizmui virškinamajame trakte įsisavinti kitas naudingas maistines medžiagas.

Prie šios problemos gali prisidėti ir kitos problemos. Pavyzdžiui, jūsų žarnynas skaido daug oksalatų. Tačiau vartojant antibiotikus gali sumažėti gerųjų žarnyno bakterijų, kurios padeda tai daryti. Dėl to gali kauptis oksalatai.

Bakterijos, žinomos kaip Oxalobacter formigenes, naudoja oksalatus kaip energijos šaltinį, o tai padeda sumažinti oksalatų kaupimąsi. Kai kurie žmonės šių bakterijų turi daugiau nei kiti. Antibiotikai gali ypač sunkiai veikti šios rūšies bakterijas, todėl greitai kaupiasi oksalatai.

Žmonių, kuriems buvo atlikta skrandžio apylankos operacija arba operacijos, turinčios įtakos žarnyno veiklai, šlapime taip pat gali būti didelis oksalatų kiekis. Jei sutriko žarnyno veikla arba vartojate antibiotikus, galbūt norėsite laikytis mažai oksalatų turinčios dietos.

VENKITE DIDELIO OKSALATŲ KIEKIO

Yra dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte aukštą oksalatų kiekį ir sumažintumėte problemas, kurias jie gali sukelti:

  • Didelio oksalatų kiekio maisto produktus derinkite su kitais vaisiais ir daržovėmis, kad užtikrintumėte gerą sveikatą.
  • Gerkite pakankamai vandens, kad padėtumėte organizmui išplauti oksalatų perteklių.
  • Gaukite rekomenduojamą kalcio, kuris virškinimo metu prisijungia prie oksalatų, kiekį.
  • Ribokite natrio ir cukraus, kurių didelis kiekis gali prisidėti prie inkstų akmenų susidarymo, vartojimą.
  • Gaukite rekomenduojamą kiekį vitamino C. Per didelis jo kiekis gali padidinti oksalo rūgšties gamybą organizme.
  • Termiškai apdorokite daug oksalatų turinčias daržoves, kad sumažintumėte oksalatų kiekį jose. Ypač gerai tinka virti.

MAŽAI OKSALATŲ TURINTI DIETA

Tyrimai rodo, kad maisto produktų, kuriuose yra daug oksalatų, ribojimas gali būti nebetikslingas. Daugumoje šių maisto produktų yra organizmui reikalingų sveikų maistinių medžiagų. Be to, didelė dalis oksalatų šlapime atsiranda iš organizmo, o ne iš maisto. Vis dėlto kai kuriais atvejais gydytojas gali pasiūlyti išbandyti mažai oksalatų turinčią dietą.

Dauguma žmonių kasdien gauna nuo 200 iki 300 miligramų oksalatų. Jei jums gresia inkstų akmenligė, šaltiniai rekomenduoja gauti mažiau nei 100 miligramų per dieną.

Kai kuriems žmonėms gydytojai taip pat gali rekomenduoti „mažo oksalatų kiekio dietą“, kai per parą suvartojama mažiau nei 50 miligramų oksalatų. Pasitarkite su gydytoju, kokia dieta geriausiai tinka jūsų sveikatai.

Štai aštuoni mažai oksalatų turintys maisto produktai, kuriuos galėtumėte įtraukti į savo racioną:

Lapiniai kopūstai (Kale)

Jei stebite oksalatų suvartojimą, lapiniai kopūstai yra maistingųjų medžiagų gausūs žalumynai, kurių viename puodelyje yra atitinkamai tik 2 ir 1 miligramas oksalatų.

Anakardžiai, žemės riešutai ir graikiniai riešutai

Lyginant su migdolais, anakardžiuose, žemės riešutuose ir graikiniuose riešutuose oksalatų kiekis yra šiek tiek mažesnis – apie 30 miligramų 30 gramų porcijoje.

Moliūgų ir saulėgrąžų sėklos

30 gramų moliūgų ir saulėgrąžų sėklų yra mažiau nei 2 miligramai oksalatų. Jos taip pat yra geras vitamino E, magnio ir baltymų šaltinis.

Saldžiosios bulvės

Keptas bulves galite pakeisti saldžiosiomis bulvėmis, kuriose yra daugiau daugumos vitaminų ir mineralų, o viename puodelyje yra tik 28 miligramai oksalatų.

Brokoliai

Brokoliai yra daržovė, kurioje oksalatų nedaug – vos 2 miligramai puodelyje. Tai taip pat geras skaidulų ir baltymų šaltinis, juose yra daug svarbių maistinių medžiagų ir vitaminų.

Raudonosios pupelės

Pusėje raudonųjų pupelių puodelio yra tik 15 miligramų oksalatų. Jos taip pat yra kokybiškas baltymų ir skaidulų šaltinis.

Mėlynės ir gervuogės

Kad sumažintumėte oksalatų kiekį, į avietes įmaišykite kitų uogų. Mėlynės ir gervuogės turi tik 4 miligramus oksalatų viename puodelyje. Jose taip pat gausu antioksidantų, kurie gali padėti išvengti tokių ligų, kaip širdies ligos ir vėžys.

Džiovintos figos

Jei norite saldumynų, kuriuose yra mažiau oksalatų, išbandykite džiovintas figas, kuriose yra penktadalis datulių kiekio. Jose taip pat gausu skaidulų, kalio, geležies ir kalcio.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais