Šiame straipsnyje apžvelgsime septynis dažniausius rūkalių pasiteisinimus, kodėl jie vis dar nemeta rūkyti bei tai, kaip juos apeiti.
Pasiteisinimas nr. 1: Žala jau padaryta
Taip galite jaustis dėl to, kad jau rūkote ir tikimybė susirgti vėžiu ar kitomis su rūkymu susijusiomis ligomis yra ir taip padidėjusi. Taigi jaučiatės, kad nėra jokio skirtumo mesite dabar rūkyti ar ne.
Tiesa yra kita. Kuo greičiau mesite rūkyti, tuo greičiau jūsų organizmas pradės atsistatinėti ir valyti save nuo nuodingų medžiagų esančių tabake ir jo dūmuose.
Jau po kelių dienų pagerės kvėpavimas, uoslė ir skonio jutimas. Taip pat apsaugosite artimos aplinkos žmones nuo pasyvaus rūkymo, kuris taip pat yra labai kenksmingas žmogaus sveikatai.
Pasiteisinimas nr. 2: Priaugsiu svorio
Medicininiai tyrimai rodo, kad nikotinas neslopina alkio. Nikotinas padeda greičiau deginti kalorijas. Todėl metus rūkyti būtų teisinga šiek tiek sumažinti suvartojamų kalorijų skaičių ir svorio prieaugio klausimas jums bus neaktualus.
Metę rūkyti pabandykite imtis kokios nors aktyvios veiklos, nepakeiskite cigaretės maistu.
Pasiteisinimas nr. 3: Tapsiu nervuotas
Nepaisant to ką jūs manote – nikotinas nepadeda jums nusiraminti.
Tarp rūkymų nikotino troškimas jums gali sukelti nerimastingumą ar stresą, kuris praeina surūkius cigaretę. Tačiau jūs geriau jausitės, kai mesite rūkyti ir nikotino troškimas jūsų daugiau nebevargins visai.
Jei užsimanote cigaretės, palaukite kelias minutes ir noras surūkyti cigaretę praeis. Giliai pakvėpuokite arba eikite pasivaikščioti, tai padės atsipalaiduoti ir atitraukti dėmesį nuo cigaretės.
Pasiteisinimas nr. 4: Dabar yra netinkamas metas mesti rūkyti
Taip tai yra tiesa, kad neturėtumėte mesti rūkyti ypatingai įtemptu ir stresiniu gyvenimo periodu, tačiau taip pat nereikėtų savęs apgaudinėti ir naudoti tokį pasiteisinimą visada, kad tik nereikėtų mesti rūkyti.
Pasirinkite konkrečią datą, pvz., atostogų pradžia ar naujos darbo savaitės pradžia. Suvokite kada dažniausiai užsimanote cigaretės, pvz., geriant kavą, einant su draugais į barą ar pan., ir stenkitės kurį laiką vengti šių, skatinančių jus prisidegti cigaretę dalykų.
Pasakykite visiems žmonėms, su kuriais bendraujate, kad metate rūkyti. Tai taip pat padeda, nes jausitės labiau įsipareigoję ir nenorėsite nuvilti kitų žmonių. Taip pat paprašykite, kad rūkantys draugai ir kolegos nesiūlytų jums cigarečių.
Pasiteisinimas nr. 5: Jei mesiu rūkyti – žlugs mano socialinis gyvenimas
Daugeliui rūkalių cigaretės yra svarbi jų socialinio gyvenimo dalis. Jūs galbūt save laikote socialiniu rūkaliumi, kai surūkote cigaretę tik tada, kai esate su rūkančiais draugais arba tik tada, kai einate, pvz., į naktinį klubą ar pan. Galbūt parūkote tik darbe su kolegomis per darbo pertraukėles.
Nors socialinis rūkymas gali atrodyti geriau, nei 20 ar 40 cigarečių per dieną, vis tik bet koks rūkymas kenkia jūsų sveikatai.
Pasiteisinimas nr. 6: Rūkymas gerai atrodo
Kai kurie žmonės galvoja, kad su cigarete rankose jie atrodo patrauklesni ar madingesni. Paaugliai kartais mano, kad jie atrodo vyresni arba „kietesni“.
Tačiau tiesa yra ta, kad daugumai žmonių tai visiškai negražu. Pageltę nagai, pajuodę pirštai, dėmėtas liežuvis – ne koks vaizdelis.
Rūkymas taip pat daro didelę įtaką jūsų odai, dėl rūkymo oda gerokai greičiau susensta. Todėl jei nenorite atrodyti susenę pirmiau laiko – verčiau pagalvokite, kad vertėtų mesti rūkyti.
Rūkantys žmonės smirda. Cigarečių dūmai įsigeria į plaukus, drabužius ir išsilaiko juose ilgai po to, kai surūkote paskutinę dienos cigaretę. Kai kurie žmonės mano, kad bučiuotis su rūkaliumi yra tas pats, kas bučiuotis su „pelenine“. Jei norite gaiviau kvepėti – pagalvokite, galbūt vertėtų mesti rūkyti.
Pasiteisinimas nr. 7: Nepavyksta mesti, nes esu priklausomas
Tame yra tiesos. Rūkymas yra blogas įprotis ir priklausomybė, todėl mesti yra sunku. Bet tai nėra neįmanoma. Reikia būti ryžtingam ir jums pavyks.
Norėdami mesti sėkmingai, turėsite įveikti cheminę priklausomybę nikotinui ir faktą, kad rūkymas tapo neatsiejama jūsų gyvenimo dalimi.
Cheminė priklausomybė sukelia fizinius simptomus, kai metate rūkyti, pvz., nuovargį, dirglumą, suprastėjusią koncentraciją. Vaistinėse galite rasti preparatų, kurie padės sumažinti nikotino poreikį ir neigiamą organizmo reakciją į jo trūkumą.
Kasdienėje gyvenimo rutinoje susiraskite kitą alternatyvą cigaretei. Pavyzdžiui, kai užsimanote rūkyti – išgerkite vandens ar sugalvokite kokią kitą alternatyvą.