Uždegimas yra organizmo atsakas į sužeidimus ir ligas. Trumpuoju periodu, tai padeda organizmui pasveikti. Tačiau ilgalaikis uždegimas gali pabloginti sveikatos būklę.
Natūralios priemonės nuo uždegimo gali būti naudingos mažinant bendrą uždegimo lygį organizme ir gerinant bendrą sveikatos būklę. Kai kurie žmonės taip pat gali pastebėti, kad uždegimo sumažinimas palengvina tokių ligų kaip artritas simptomus.
KAS YRA UŽDEGIMAS?
Uždegimas yra dalis natūralaus organizmo atsako į ligas. Jis sukelia kraujagyslių išsiplėtimą, o tai leidžia daugiau baltųjų ir raudonųjų kraujo kūnelių pasiekti pažeistas kūno vietas.
Trumpuoju laikotarpiu uždegimas yra naudingas. Ūmus uždegimas padeda organizmui pasveikti nuo sužalojimų ar infekcijų. Tačiau ilguoju periodu, lėtinis uždegimas gali tapti žalingu.
Lėtinis uždegimas susijęs su įvairiais sveikatos sutrikimais, pavyzdžiui, artritu, autoimuninėmis ligomis, uždegimine žarnyno liga. Remiantis vienu, 2020 m. lapkričio mėn. straipsniu, su lėtiniu uždegimu susijusios ligos yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje.
AR GALIMA UŽDEGIMĄ SUMAŽINTI NATŪRALIAI?
Natūraliai sumažinti uždegimą yra įmanoma. Tačiau natūralių priemonių veiksmingumas gali priklausyti nuo uždegimo priežasties. Pavyzdžiui, asmuo gali turėti pasikartojančią infekciją, kuri ir sukelia uždegimą. Natūralios priemonės gali padėti sumažinti simptomus, tačiau jos neišspręs pagrindinės problemos.
Jei asmuo nerimauja, kad uždegimas daro įtaką sveikatai, gali būti naudinga pasikalbėti su savo gydytoju apie simptomus.
MITYBA
Vienas iš pagrindinių būdų, kaip galima natūraliai sumažinti uždegimą yra mityba. Mityba, kurioje daug sočiųjų riebalų ir rafinuoto cukraus, yra susijusi su didesniu uždegimo lygiu organizme. Aukštą glikemijos indeksą turintys produktai, pavyzdžiui, rafinuoti angliavandeniai, gali būti susiję taip pat.
Šie maisto produktai yra įprasti Vakarietiškoje mityboje. Pradėti laikytis priešuždegiminės mitybos galima atlikus keletą paprastų pokyčių. Pavyzdžiui, pirmiausia sumažinkite perdirbtų, saldintų ir skrudintų produktų vartojimą bei vartokite daugiau:
- Vaisių ir daržovių. Vaisiai ir daržovės yra svarbūs vitaminų ir mineralų šaltiniai, kurie gali padėti apsaugoti organizmą nuo uždegimo;
- Riešutų ir sėklų. Šie produktai yra kokybiški mineralų, vitaminų ir sveikų riebalų šaltiniai. Be to, pvz., migdolai yra siejami su mažesne diabeto ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika;
- Skaidulų. Maistinės skaidulos yra siejamos su mažesniu naviko nekrozės faktoriaus, TNF (angl. tumour necrosis factor), lygiu, kuris yra uždegiminis citokinas. Suvartoti daugiau skaidulų galima renkantis tokius maisto produktus kaip pupos, ankštiniai augalai, neskaldyti grūdai, daržovės, vaisiai;
- Žolelių ir prieskonių. Daugybė žolelių ir prieskonių, pavyzdžiui, ciberžolė, turi priešuždegiminį efektą. Ciberžolėje yra kurkumino, kuris remiantis tyrimais, teigiamai veikia žmones sergančius uždegiminėmis ligomis, tokiomis kaip artritas;
- Polifenolių. Polifenoliai yra antioksidantų rūšis. Žmonės gali gauti polifenolių iš juodosios arba žaliosios arbatos ir uogų;
- Sveikų riebalų. Žuvyje, alyvuogėse, avokaduose yra sveikų riebalų. Riebioje žuvyje yra Omega 3 riebiųjų rūgščių, kurios siejamos su mažesniu uždegiminių junginių, tokių kaip TNF, lygiu.
Kūno svorio kontrolė yra dar vienas būdas, kuris yra naudingas siekianti sumažinti uždegimo lygį organizme. Nutukimas yra uždegimo rizikos veiksnys. Taip yra dėl medžiagų, kurias išskiria riebaliniai audiniai. Kai kurios jų turi įtakos uždegimo lygiui. Tai reiškia, kad optimalus kūno svoris turi teigiamos įtakos uždegimo lygiui organizme.
GYVENIMO BŪDO POKYČIAI
Daugybė gyvenimo būdo veiksnių gali turėti įtakos uždegimo lygiui. Jie apima:
- Miegą
- Mankštą
- Psichinę sveikatą
- Aplinkos veiksnius, tokius kaip tarša
- Rūkymą
- Alkoholio vartojimą
- Hormonų sveikatą
- Senėjimą
Šie veiksniai kai kuriems asmenims gali padėti sumažinti uždegimo lygį:
Rūkymas. Metimas rūkyti gali padėti sumažinti uždegimą. Tai taip pat sumažina daugelio uždegiminių ligų riziką. Be to, vidutiniškai prideda iki 10 metų prie žmogaus gyvenimo trukmės.
Reguliari mankšta. Reguliarus fizinis krūvis uždegimą mažina keliais būdais. Pavyzdžiui, tai gali padėti išlaikyti optimalų svorį, duoti naudos psichinei sveikatai ir tiesiogiai sumažinti uždegiminių chemikalų kiekį organizme.
Psichinės sveikatos priežiūra. Stresas yra įvairių psichinės sveikatos sutrikimų rizikos veiksnys. Be to, jis gali padidinti uždegimą. Sumažinti stresą gali būti sudėtinga. Atsižvelgiant į asmens aplinkybes galima pabandyti:
- Būti dėmesingu, kai kyla stresas;
- Pastebėti situacijas ar mintis, kurios dažniausiai jį sukelia;
- Ieškoti būdų kaip suvaldyti priežastis, pvz., prašyti pagalbos, deleguoti užduotis, kalbėtis su draugu, skirti laiko atpalaiduojančiai veiklai, tokiai kaip joga, meditacija, buvimas gamtoje ir pan.;
- Kalbėtis su terapeutu, ypač jei lėtinis stresas ar nerimas daro įtaką kasdieniam gyvenimui ar fizinei sveikatai.
Kokybiškas miegas. Kokybiškas miegas taip pat turi įtakos uždegimo lygiui ir psichinei sveikatai. Todėl reikėtų vengti miego trikdžių, kurie skirtingiems asmenims gali būti skirtingi. Pavyzdžiui, gali būti naudinga:
- Nusistatyti reguliarų miego grafiką;
- Atsipūsti prieš einant gultis į lovą;
- Sukurti tamsią, ramią ir vėsią miego aplinką;
- Spręsti miego ar psichinės sveikatos būkles, kurios gali įtakoti miego kokybę.
Hormonų balansas. Hormonų sveikatos palaikymas taip pat gali padėti reguliuoti uždegimo lygį. Lytiniai hormonai, tokie kaip testosteronas ir estrogenas, turi įtakos vyrų ir moterų uždegiminių molekulių gamybai ir sekrecijai.
Kokybiškas miegas, subalansuota mityba, streso valdymas ir reguliarus fizinis krūvis – visi šie dalykai teigiamai veikia lytinius hormonus. Tačiau žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, gali prireikti papildomos gydytojo pagalbos, kad išspręstų hormonų disbalansą.
MAISTO PAPILDAI
Daugeliui žmonių mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai gali turėti didelės teigiamos įtakos uždegimo lygiui. Tačiau žmonėms, sergantiems lėtiniu uždegimu ar uždegiminėmis sveikatos ligomis, tam tikrų papildų vartojimas gali padėti gauti koncentruotą priešuždegiminių medžiagų dozę.
Pavyzdžiui, omega 3 riebiosios rūgštys, vitaminas D, magnis, kurkuminas – visos šios medžiagos gali būti naudingos siekiant sumažinti uždegimo lygį organizme.
Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus papildus, pasitarkite su gydytoju.