Vitaminas A – tai bendras terminas, apibūdinantis riebaluose tirpių junginių, labai svarbių žmogaus sveikatai, grupę. Jie būtini daugeliui organizmo procesų, įskaitant sveiko regėjimo palaikymą, normalios imuninės sistemos ir organų funkcijos užtikrinimą bei tinkamą kūdikių augimą ir vystymąsi gimdoje.
Rekomenduojama, kad vyrai gautų 900 mcg, moterys – 700 mcg, o vaikai ir paaugliai – 300-600 mcg vitamino A per dieną.
Vitamino A junginių randama gyvūniniuose ir augaliniuose maisto produktuose, jie būna dviejų skirtingų formų: preformuoto vitamino A ir provitamino A.
Preformuotas vitaminas A vadinamas aktyvia vitamino forma, kurią organizmas gali naudoti tokią, kokia ji yra. Jos yra gyvūninės kilmės produktuose, įskaitant mėsą, vištieną, žuvį ir pieno produktus, ir apima junginius retinolį, retinalį ir retinoinę rūgštį.
Provitamino A karotinoidai – alfa karotenas, beta karotenas ir beta kriptoksantinas – yra neaktyvi vitamino forma, randama augaluose.
Šie junginiai organizme virsta aktyvia forma. Pavyzdžiui, beta karotenas plonojoje žarnoje virsta retinoliu (aktyviąja vitamino A forma).
Toliau pateikiama svarbi vitamino A nauda sveikatai.
SAUGO AKIS NUO VIŠTAKUMO IR SU AMŽIUMI SUSIJUSIŲ LIGŲ
Vitaminas A labai svarbus regėjimui išsaugoti.
Šio vitamino reikia, kad į akis patenkanti šviesa virstų elektriniu signalu, kuris gali būti siunčiamas į smegenis.
Iš tikrųjų vienas pirmųjų vitamino A trūkumo simptomų gali būti naktinis aklumas, vadinamas vištakumu (niktalopija).
Vištakumas pasireiškia žmonėms, kuriems trūksta vitamino A, nes šis vitaminas yra pagrindinė pigmento rodopsino sudedamoji dalis.
Rodopsinas yra akies tinklainėje ir yra labai jautrus šviesai.
Šia liga sergantys žmonės dieną vis dar mato normaliai, tačiau tamsoje jų regėjimas susilpnėja, nes akys sunkiai priima silpnesnę šviesą.
Vartojant pakankamą kiekį beta karotino galima ne tik išvengti naktinio aklumo, bet ir sulėtinti regėjimo silpnėjimą, kuris kai kuriems žmonėms prastėja su amžiumi. (1)
Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija yra pagrindinė aklumo priežastis išsivysčiusiose šalyse. Nors tiksli jos priežastis nežinoma, manoma, kad ji atsiranda dėl tinklainės ląstelių pažeidimo, kurį lemia oksidacinis stresas. (2)
Vieno su amžiumi susijusių akių ligų tyrimo metu nustatyta, kad vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms, kuriems šiek tiek pablogėjo regėjimas, skiriant antioksidantų (įskaitant beta karotiną), rizika susirgti pažengusia geltonosios dėmės degeneracija sumažėjo 25 %. (3)
PALAIKO SVEIKĄ IMUNINĘ SISTEMĄ
Vitaminas A atlieka svarbų vaidmenį palaikant natūralią organizmo apsaugą.
Tai apima akių, plaučių, žarnyno ir lytinių organų gleivinę, kuri padeda sulaikyti bakterijas ir kitus infekcijų sukėlėjus.
Jis taip pat dalyvauja baltųjų kraujo kūnelių, kurie padeda sulaikyti ir išvalyti bakterijas ir kitus ligų sukėlėjus iš kraujotakos, gamyboje ir veikloje.
Tai reiškia, kad vitamino A trūkumas gali padidinti jautrumą infekcijoms ir sulėtinti pasveikimą susirgus. (4, 5)
Iš tikrųjų šalyse, kuriose paplitusios tokios infekcijos kaip tymai ir maliarija, vitamino A trūkumo šalinimas vaikams sumažina riziką mirti nuo šių ligų. (6)
MAŽINA AKNĖS RIZIKĄ
Aknė yra lėtinė uždegiminė odos liga.
Šia liga sergantiems žmonėms dažniausiai ant veido, nugaros ir krūtinės atsiranda skausmingų dėmių ir juodų taškelių.
Šios dėmės atsiranda, kai riebalinės liaukos užsikemša negyva oda ir riebalais. Šios liaukos yra odos plaukų folikuluose ir gamina sebumą – riebią, vaškinę medžiagą, kuri palaiko odos tepimą ir atsparumą vandeniui.
Nors fiziškai dėmės yra nekenksmingos, spuogai gali rimtai paveikti žmonių psichinę sveikatą ir sukelti žemą savivertę, nerimą ir depresiją. (7)
Tikslus vaidmuo, kurį vitaminas A atlieka aknės vystymuisi ir gydymui, lieka neaiškus. (8)
Teigiama, kad vitamino A trūkumas gali padidinti aknės atsiradimo riziką, nes dėl jo plaukų folikuluose susidaro perteklinė baltymo keratino gamyba. (9)
Dėl to padidėja aknės rizika, nes negyvos odos ląstelės sunkiau pasišalina iš plaukų folikulų, todėl jie užsikemša.
Kai kuriuos vitamino A pagrindu pagamintus vaistus nuo aknės dabar galima įsigyti su receptu. Izotretinoinas yra vienas iš geriamųjų retinoidų, veiksmingai gydančių sunkius spuogus, pavyzdžių. Tačiau šis vaistas gali turėti rimtą šalutinį poveikį ir turi būti vartojamas tik prižiūrint gydytojui.
PALAIKO KAULŲ SVEIKATĄ
Pagrindinės maistingosios medžiagos, reikalingos sveikiems kaulams palaikyti senstant, yra baltymai, kalcis ir vitaminas D.
Tačiau tinkamam kaulų augimui ir vystymuisi būtinas ir pakankamas vitamino A kiekis, o šio vitamino trūkumas siejamas su prasta kaulų sveikata.
Iš tikrųjų žmonėms, kurių kraujyje yra mažiau vitamino A, kyla didesnė kaulų lūžių rizika nei tiems, kurių kraujyje yra pakankamas jo kiekis. (10)
Be to, neseniai atlikta stebėjimo tyrimų metaanalizė parodė, kad žmonių, kurių mityboje yra didžiausias bendras vitamino A kiekis, kaulų lūžių rizika sumažėjo 6 %.
Tačiau mažas vitamino A kiekis gali būti ne vienintelė problema, susijusi su kaulų sveikata. Kai kuriais tyrimais nustatyta, kad žmonėms, suvartojantiems daug vitamino A, taip pat būdinga didesnė lūžių rizika. (11)
Vis dėlto visos šios išvados pagrįstos stebėjimo tyrimais, kurių metu negalima nustatyti priežasties ir pasekmės.
Tai reiškia, kad šiuo metu ryšys tarp vitamino A ir kaulų sveikatos nėra iki galo išaiškintas, todėl reikia daugiau kontroliuojamų tyrimų, kad būtų galima patvirtinti tai, kas pastebėta stebėjimo tyrimuose.
Turėkite omenyje, kad vien tik vitamino A kiekis nelemia lūžių rizikos, taip pat didelę reikšmę turi ir kitų pagrindinių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitamino D, kiekis. (12)
SKATINA SVEIKĄ AUGIMĄ IR REPRODUKCIJĄ
Vitaminas A yra būtinas sveikai vyrų ir moterų reprodukcinei sistemai palaikyti, taip pat normaliam embrionų augimui ir vystymuisi nėštumo metu.
Tyrimai su žiurkėmis, kuriuose buvo nagrinėjama vitamino A svarba patinų reprodukcijai, parodė, kad jo trūkumas stabdo spermatozoidų vystymąsi ir sukelia nevaisingumą. (13, 14)
Panašiai tyrimai su gyvūnais parodė, kad vitamino A trūkumas patelėms gali turėti įtakos reprodukcijai, nes sumažėja kiaušinėlių kokybė ir nukenčia kiaušinėlių implantacija gimdoje.
Nėščioms moterims vitaminas A taip pat dalyvauja augant ir vystantis daugeliui pagrindinių dar negimusio vaiko organų ir struktūrų, įskaitant skeletą, nervų sistemą, širdį, inkstus, akis, plaučius ir kasą.
Vis dėlto, nors ir daug rečiau nei vitamino A trūkumas, per didelis vitamino A kiekis nėštumo metu taip pat gali pakenkti augančiam kūdikiui ir sukelti apsigimimų. (15, 16)
Todėl ne viena sveikatos priežiūros institucija rekomenduoja moterims nėštumo metu vengti maisto produktų, kuriuose yra koncentruotų vitamino A kiekių, pavyzdžiui, pašteto ir kepenų, taip pat papildų, kurių sudėtyje yra vitamino A.
PER DIDELIS VITAMINO A KIEKIS GALI BŪTI PAVOJINGAS
Vitaminas A yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris kaupiasi organizme. Tai reiškia, kad vartojant per daug, jo kiekis gali tapti toksišku.
Hipervitaminozę A sukelia per didelis preformuoto vitamino A kiekis, gaunamas su maistu arba vitamino A turinčiais maisto papildais.
Simptomai gali būti pykinimas, galvos svaigimas, galvos skausmas, skausmas ir net mirtis.
Nors ją gali sukelti per didelis suvartojimas su maistu, tai pasitaiko retai, palyginti su per dideliu papildų ir vaistų vartojimu.
Be to, valgant daug augalinės formos provitamino A, nekyla toks pat pavojus, nes jo virtimas į aktyviąją formą organizme yra reguliuojamas.