Šiuo metų metu daugybė žmonių pradeda galvoti apie tai kaip įtilpti į Šv. Kalėdų ir Naujųjų Metų aprangą. Tuo pačiu metu tai gali būti sunkus laikotarpis lieknėjantiems todėl, kad jie susiduria su įvairiomis pagundomis ir kitais veiksniais, kurių metu sudėtinga laikytis sveikesnio gyvenimo būdo režimo.
Jei planuojate nuo sausio mėnesio pradėti savo lieknėjimo kelionę, kodėl nepradėjus taikyti keleto sveiko lieknėjimo patarimų jau dabar, kad 2021 metų pradžia būtų lengvesnė? Laikykitės šių patarimų ir galėsite mėgautis Kūčių vakariene, keletu gėrimų, švęsti ir dėl to nesijausti kalti.
TINKAMAS POŽIŪRIS
Užuot mąstydami kaip sau kažko neleisti švenčių metu – galvokite apie saiką. Nors Kalėdos ir Naujieji Metai yra ypatingos progos ir dauguma sau leidžiame šiek tiek atsipalaiduoti, nereikėtų to daryti per daug ir nevaldomai.
Gerai pagalvojus, tai yra tik keletas visų metų dienų ir niekas ką per jas darysite, neturės didelės įtakos ilgalaikiam jūsų svoriui. Problema gali atsirasti tada, kai toks atsipalaidavimas tęsiasi pernelyg ilgai – savaitėmis ar mėnesiais. Šiais laikais šventės gali prasidėti jau lapkričio mėnesį ir tęstis iki sausio pabaigos. Šis laikotarpis gali sukelti daug didesnį iššūkį jūsų liemeniui, jau nekalbant apie kepenis, imunitetą, bendrą sveikatą ir savijautą.
Sveikas maistas ir lieknėjimas yra apie maisto pasirinkimą, bet taip pat ir apie jūsų požiūri į maisto produktus ir maistą. Nelankstūs įsitikinimai ir su maistu susijusios manijos bei nerealūs savęs ribojimai gali priversti jaustis blogai ir sukelti įvairius troškimus bei norą persivalgyti. Turbūt blogiausia Kalėdų metu, kad susiduriame su tiek daug pagundų, o taip pat mąstymas, kad pernelyg didelis piktnaudžiavimas maistu ir gėrimais yra galimas ir yra norma.
Taigi, nelaukite šventinio periodo nerimaudami. Vietoje to, mėgaukitės šventinėmis atostogomis ir tuo ką jos atneša, bet:
- Kelkite sau tikslą viską rinktis saikingai;
- Leiskite sau daugiau tik švenčių metu, nepamiršdami sustoti po jų.
Šis požiūris į sveiką mitybą (subalansuota mityba didžiąją dalį laiko, su retais atsipalaidavimais) – gera taisyklė ištisiems metams. Tai padės jums lengviau kontroliuoti svorį ilguoju periodu ir todėl lengviau pasieksite lieknėjimo tikslus.
Moterys, norinčios numesti svorio, neturėtų pervertinti menstruacijų ciklo ir hormonų pusiausvyros įtakos. Hormonai įtakoja mūsų organizmų reakcijas. Pavyzdžiui, kaip mes reaguojame į išorinius veiksnius, tokius kaip maistas, fizinis krūvis, stresas, miegas ir t.t. Jie atlieka svarbų vaidmenį jūsų medžiagų apykaitai. Kitaip tariant, jūsų organizmas naudoja maistą kaip kurą, kur jis panaudojamas arba kaupiamas, jūs jaučiatės sotūs arba alkani, patiriate troškimus, įtakoja jūsų nuotaiką ir netgi motyvaciją mankštintis.
Pirmoje ciklo pusėje estrogeno koncentracija po truputį auga. Tyrimai rodo, kad kai estrogeno lygis yra aukštas, apetitas yra mažesnis. Ir priešingai, kai estrogeno lygis nukrenta, galite pastebėti, kad svoris pradeda augti. Todėl svarbu atkreipti dėmesį, kad nėra absoliutaus lygio, kuriame turi būti hormonai, kad galėtumėte sulieknėti. Kiekvieno hormonų lygis ilsintis ir mankštinantis yra unikalus. Kai žmonės girdi žodžius „hormonų pusiausvyros sutrikimai“, dažnai nori važiuoti pas savo gydytoją ir atlikti visus įmanomus testus. Tačiau tai ne visada medicininė problema. Iš tikrųjų ji dažniau susijusi su mityba.
3 pagrindiniai veiksniai kurie jums gali leisti šiek tiek suvokti savo hormonų pusiausvyrą yra alkis, energijos lygis ir norai. Šie trys dalykai rodo kaip jūsų hormonai elgiasi. Pavyzdžiui, kai retai jaučiatės alkani, jūsų energijos lygis dažniausiai taip pat bus labiau subalansuotas, o įvairūs norai greičiausiai bus maži. Tai būtų geras ženklas, kad jūsų organizmas išlaiko pusiausvyrą.
Jei jaučiate, kad jūsų organizmui truputį trūksta pusiausvyros, šventiniu laikotarpiu praturtinkite mitybą:
- Omega riebiosiomis rūgštimis. Nors dažniau jos yra siejamos su širdies ir kraujagyslių sistema, taip pat sveikais kaulais, oda, plaukais ir nagais, šie sveiki riebalai taip pat yra susiję ir su įvairiais su svoriu susijusiais procesais organizme, įskaitant medžiagų apykaitą ir hormonų balansą. Hormonų gamyboje naudojamos tam tikros riebalų rūgštys ir cholesterolis, todėl, jei mums trūksta šių medžiagų – gali kilti su hormonais susijusių problemų. Geri Omega 3, 6 ir 9 šaltiniai: linų sėmenys, lašiša, skumbrė, Chia sėklos, saulėgrąžų sėklos, kokosų aliejus, riešutai;
- Švariais baltymais ir ekologiškais produktais. Tradiciniuose baltymų šaltiniuose, pavyzdžiui, mėsoje ir pieno produktuose, gali būti hormonus trikdančių cheminių medžiagų, antibiotikų ir kitų teršalų, kurie gali pakenkti jūsų endokrininei sistemai ir organizmui. Panašiai ir daugelis pesticidų laikomi endokrininės sistemos trikdymo veiksniais. Todėl, kiek tai įmanoma, patartina rinktis ekologiškus ir švarius produktus. Geri augalinių baltymų šaltiniai: lęšiai, pupelės, sėklos, kanapių sėklos ir kiti;
- Antioksidantais ir vaisiais bei daržovėmis, kurių sudėtyje yra daug fermentų. Duokite savo organizmui tokio kuro, kuris padėtų jam funkcionuoti tinkamai, o taip pat saugotų ir detoksikuotų save. Valgykite daug sezoninių, antioksidantų ir fermentų gausių daržovių ir vaisių;
- Gydančiomis žolelėmis. Yra daug žolelių, vitaminų, mineralinių ir fito maistinių medžiagų, tokių kaip izoflavonai, kurie gali turėti įtakos hormonų sveikatai. Kai kurios iš jų gali būti lengvai įtraukiamos į jūsų kasdienę mitybą, pavyzdžiui, ciberžolė, imbieras, cinamonas, česnakas, tuo tarpu kai kurias kitas geriausia vartoti maisto papildų formoje.
DARYKITE REGULIARIAI
Galbūt nebūtinai matote ryšį, tačiau blogas virškinimas (įskaitant bet kokį maisto netoleravimą) gali būti reikšminga lieknėjimo kliūtis. Taip yra dėl organizmo reakcijos į įvairius maisto produktus. Pavyzdžiui, virškinimo problemos ir su tuo susijęs toksinis poveikis gali trikdyti medžiagų apykaitą.
Kalėdų laikotarpis gali tapti labai įtemptu periodu jūsų virškinimo sistemai, įskaitant skrandį, kepenis ir gaubtinę žarną. Jūs ne tik esate veikiami didesnių sočiųjų riebalų, cukraus ir angliavandenių kiekių, tikėtina, kad alkoholio suvartojate taip pat daugiau. Šie maisto produktai ir gėrimai yra sunkiau virškinami ir todėl papildomai apkrauna virškinimo sistemą. Be to jie yra rūgštiniai. Jei vartosite juos visus apie mėnesį ar panašiai, nenustebkite jei kai kurie reikalai šiek tiek užsiblokuos.
Todėl, jei norite išlaikyti svorį per Kalėdas ir eiti tinkamai pasiruošę į Naujus Metus, svarbu išlaikyti virškinimo sistemą sveiką ir tvarkingą. Tai reiškia, kad į savo kasdienę mitybą turite įtraukti kokybiškas maistines skaidulas, išlaikyti hidrataciją, užtikrinti sveiką žarnyno floros pusiausvyrą (gerąsias bakterijas) ir išlikti aktyvūs.
Todėl per šventes:
- Pradėkite dieną su naminiu kefyru. Jis puikiai tinka gerųjų bakterijų kiekio organizme palaikymui ir virškinimo sveikatai. Jei nevartojate pieno produktų – dieną pradėkite su ryžių, kokosų, sojų ar migdolų pienu;
- Subalansuokite rūgštinių ir šarminių produktų suvartojimą. Gera taisyklė, kurios galima laikytis ištisus metus – 80:20 – kur 80% produktų yra šarminiai, o likę rūgštiniai. Gali būtų sunku tai padaryti per Kalėdas, tačiau stenkitės vartoti kiek įmanoma daugiau šarminių mineralinių druskų, kurios gali padėti neutralizuoti rūgštingumą, kurį sukelia cukrus, mėsa, alkoholis ir pieno produktai. Dauguma vaisių ir daržovių yra natūraliai šarminiai, be to, juose daug skaidulų. Taip pat nepamirškite, kad kiekvienai išgertai stiklinei alkoholio, turėtumėte išgerti stiklinę vandens, kad išlaikytumėte hidrataciją ir išvengtumėte vidurių užkietėjimo;
- Judėkite. Kad ir kaip viliojančiai atrodo horizontali padėtis atostogų metu, išeikite pasivaikščioti Kalėdų dieną – tai padės jūsų limfinės sistemos darbui (naudinga detoksikacijai) ir virškinimo sistemai (mankšta stimuliuoja peristaltiką).
Svarbiausia – mėgaukitės švenčių dienomis. Elkitės saikingai, atsiminkite šiuos paprastus patarimus ir greičiausiai švenčių metu nepriaugsite svorio.