Nors tikriausiai žinote, kad kalorijų ribojimas yra svarbus siekiant sulieknėti, gali būti, kad nesate visiškai tikri dėl maisto produktų, kuriuos turėtumėte valgyti, kad pasiektumėte norimų rezultatų.
Svarbu atminti, kad laikantis dietos ne viskas yra apie tai ko negalite valgyti ir daryti. Taip pat svarbu yra tai ką turėtumėte valgyti ir daryti (pvz., mankštos klausimai).
Taip pat, kur įmanoma siekite mąstyti teigiamu požiūriu. Pavyzdžiui, vietoje to, kad galvotumėte apie tai kaip trumpuoju laikotarpiu sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį, kad numestumėte kažkiek svorio, galvokite apie ilgalaikius gyvenimo būdo, įskaitant mitybą, pokyčius. Įsisenėjusių, senų ir blogų įpročių keitimas naujais ir gerais įpročiais padės siekiant ilgalaikės svorio kontrolės.
DIETINIS MAISTAS
Dietinis maistas neturi būti nuobodus ir prėskas. Sveikas lieknėjimas nereiškia, kad turite valgyti tik salotų lapus arba laikytis ekstremalios mitybos plano (pvz., tam tikrą laiką valgyti tik vieną konkretų produktą).
Veiksmingi dietiniai maisto produktai, tai visi sveiki, subalansuoti maisto produktai, kurie padeda organizmą aprūpinti visomis jam reikalingomis maistinėmis medžiagomis – nesvarbu ar tuo metu siekiate sulieknėti ar tiesiog norite palaikyti idealų kūno svorį.
Kai lieknėjate, sveiki maisto produktai apima tuos produktus, kuriuose:
- Yra liesų, pilnaverčių baltymų;
- Pakankamas vitaminų, mineralų ir kitų organizmui reikalingų maistinių medžiagų kiekis;
- Yra kokybiškų maistinių skaidulų (įskaitant tirpias ir netirpias);
- Yra nesočiųjų (gerųjų) riebalų, tokių kaip Omega aliejai ir būtinosios riebalų rūgštys;
- Pakankamas (energijos lygiui palaikyti) kompleksinių angliavandenių kiekis;
- Mažai sočiųjų riebalų, paprastųjų angliavandenių, cukraus, druskos ir dirbtinių ingredientų (priedų, konservantų, dažiklių, kvapiųjų medžiagų ir t.t.).
Vaisiai, daržovės, žali lapiniai augalai, riebi žuvis ir liesų baltymų šaltiniai įprastai sudaro aukščiau paminėtą derinį. Valgydami šiuos produktus tinkamomis proporcijomis galite atsikratyti antsvorio, sustiprinti imunitetą bei pagerinti bendrą organizmo sveikatos būklę.
VAISIAI
Nors vaisiuose yra cukraus ir angliavandenių, tai yra natūralūs cukrūs (dažniausiai fruktozės formoje) ir kompleksiniai angliavandeniai, abu į organizmą absorbuojami lėčiau ir todėl padeda išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje.
Cukrus esantis vaisiuose turi sąlyginai nedidelį glikemijos indeksą (GI = 19) lyginant su kitais cukraus šaltiniais, todėl nesukelia tokių gliukozės lygio šuolių kraujyje kokie siejami su sacharoze, gliukoze ir netgi medumi.
Daug lieknėjančių žmonių nurašo vaisius, nes orientuojasi į produktus be angliavandenių ir cukraus, tačiau yra didelis skirtumas tarp natūralių angliavandenių ir cukrų randamų vaisiuose ir tarp to kas randama tuščiose kalorijose – perdirbtuose cukruose ir kituose produktuose.
ŽUVIS
Žuvis (ypatingai riebi žuvis, pvz., lašiša ir skumbrė) yra geras Omega aliejų, vadinamų sveikų riebalų šaltinis. Siekiantys sulieknėti labai dažnai stengiasi stipriai riboti suvartojamų riebalų kiekį. Nors tai atrodo logiška (kaip bebūtų, kiekviename riebalų grame yra dvigubai daugiau kalorijų nei grame baltymų ar angliavandenių), mityba, kai stipriai ribojamas riebalų suvartojimas gali turėti priešingą efektą, vietoje to, kad sulieknėtumėte – galite priaugti svorio.
Svarbiausia suprasti, kad kai kalbama apie maisto riebalų tipus, ne visi jie yra vienodi. Mūsų organizmai negali tinkamai funkcionuoti be tam tikro riebalų kiekio (kalbame apie gerus riebalus, ypatingai nepakeičiamas riebalų rūgštis). Pavyzdžiui, riebalai būtini hormonų gamybai ir riebaluose tirpstančių vitaminų įsisavinimui. Be to, jei kartu su angliavandeniais nevalgysite šiek tiek riebalų, greičiau išalksite, o tai gali paskatinti persivalgymą.
PILNO GRŪDO PRODUKTAI IR SKAIDULOS
Tikriausiai žinote, kad dauguma duonos produktų siekiantiems sulieknėti yra blogai. Taip yra ne tik todėl, kad juose gausu angliavandenių. Juose taip pat yra daug perdirbtų miltų, cukraus, druskos, įvairių priedų ir konservantų, todėl tai yra nesveiki produktai, kuriuos organizmui itin sunku virškinti. Maistinės skaidulos (tirpios ir netirpios) yra labai svarbios sveikam virškinimui ir efektyviam lieknėjimui, bet (kaip ir su riebalais) svarbu žinoti, kurie šaltiniai yra tinkami.
Pilno grūdo produktuose yra daug aukštos kokybės maistinių medžiagų, įskaitant kokybiškas maistines skaidulas. Tirpios ir netirpios skaidulos absorbuoja cukrų ir lėtai perneša per virškinimo sistemą. Lėtesnis virškinimas padeda palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir ilgiau išlikti sotiems.
AUGALINIAI BALTYMAI
Tradiciniai baltymų ir kalcio šaltiniai yra mėsa ir pieno produktai. Tačiau neturėtumėte jų valgyti per daug, ypatingai kai siekiate sulieknėti. Taip yra dėl to, kad neskaitant jog šie produktai yra rūgštiniai, juose taip pat yra daug sočiųjų riebalų, cholesterolio ir netgi hormonų, parazitų ir antibiotikų – medžiagų, kurios ne tik trukdo siekiant lieknėjimo tikslų, bet taip pat ir nenaudingos bendrai organizmo sveikatai. Be to jie sunkiai virškinami.
Vienas iš sveikesnių būdų gauti pakankamą, subalansuotų ir pilnaverčių baltymų kiekį yra aukštos kokybės augalinių baltymų šaltiniai, pvz., kanapių baltymai. Juose yra ne tik vitaminų, mineralų, maistinių skaidulų ir kitų naudingų maistinių medžiagų – jie taip pat lengviau virškinami.
Kaip matote, valgomo maisto tipas yra toks pats svarbus (jei ne svarbesnis) siekiant sulieknėti kaip ir suvartojamų kalorijų kiekis. Gerai subalansuota mityba ne tik padės pagerinti bendrą sveikatos būklę, bet ir natūraliai sulieknėti bei išlikti liekniems.