The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Uždegimą mažinantis maistas

Maisto produktai, kurie padeda mažinti uždegimą

Paprastai manome, kad uždegimas kyla dėl sužeidimo ar ligos. Tačiau mityba taip pat vaidina svarbų vaidmenį lėtiniam uždegimui. 

Iš dalies taip yra todėl, kad valgomas maistas daro įtaką mūsų žarnyne gyvenančių bakterijų tipams ir jų cheminiams šalutiniams produktams. Vieni maisto produktai skatina uždegimą skatinančių bakterijų augimą, kiti – jį slopinančių bakterijų augimą. Todėl svarbu žinoti, kurie maisto produktai pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, o kurie gali sukelti uždegimą.

KAS YRA UŽDEGIMAS?

Uždegimas yra gyvybiškai svarbi įgimtos imuninės sistemos funkcija, kuri suveikia iš karto, kai aptinka įsibrovusį patogeną arba pažeistą audinį. Netoli pažeistos vietos išsiplečia smulkių kraujagyslių, vadinamų kapiliarais, sienelės, kad į tą vietą patektų daugiau kraujo. Jos taip pat tampa poringesnės, kad skystis, baltymai ir baltieji kraujo kūneliai galėtų migruoti į tarpus tarp pažeistų audinių ląstelių – tai būtina, norint apriboti užkrėstą sritį.

Dėl padidėjusio kraujo srauto ir skysčių kaupimosi sritis greitai tampa karšta, raudona ir patinsta. Susidariusio skysčio spaudimas ir uždegiminės molekulės, patekusios į tą vietą, gali dirginti nervų skaidulas ir sukelti skausmą. Dėl šių pokyčių uždegimo pažeistos vietos audiniai gali nebefunkcionuoti taip, kaip turėtų. Pavyzdžiui, gali būti, kad negalėsite vaikščioti, jei jums iškrypusi kulkšnis, arba tinkamai ryti, jei skauda gerklę.

Paskutinis uždegiminio proceso etapas yra jo nutraukimas ir atstatymas. Pašalinus kenksmingą patogeną ar medžiagą, prasideda audinių atstatymas. Išlikusios ląstelės atsinaujina ir pakeičia pažeistas. Ląstelės, kurios yra ne tokių sudėtingų struktūrų, pavyzdžiui, odos paviršiaus, dalis, lengvai atauga. Sudėtingesnių organų, pavyzdžiui, kepenų ar liaukų, ląstelės paprastai nesidaugina, tačiau gali būti paskatintos tai padaryti po to, kai buvo pažeistos. Jei uždegimo vietoje neįmanoma atauginti normalaus audinio, gali susidaryti randinis audinys, kuris užpildo trūkumus. Tačiau jei grėsmė išlieka ir imuninis atsakas nuolat sužadinamas – arba žmogus serga liga, dėl kurios imuninė sistema reaguoja taip, tarsi kiltų grėsmė, – uždegiminis atsakas gali tęstis ir pažeisti organizmą, užuot jį gydęs.

YRA DVI UŽDEGIMO FORMOS: ŪMINIS IR LĖTINIS

Ūmus uždegimas prasideda greitai, paprastai per kelias minutes, bet dažniausiai trunka neilgai. Daugelis mechanizmų, kurie pradeda veikti, kad sunaikintų įsibrovusius mikrobus, persijungia į kitus, kad pašalintų negyvas ląsteles ir atkurtų pažeistas. Šis ciklas sugrąžina pažeistos vietos pusiausvyrą, ir uždegimas išnyksta per kelias valandas ar dienas.

Lėtinis uždegimas dažnai prasideda nuo tos pačios ląstelių reakcijos, bet virsta užsitęsusia būsena, kuri tęsiasi mėnesius ar metus, kai imuninės sistemos reakcija nepajėgia pašalinti problemos. Arba uždegimas gali išlikti aktyvus net po to, kai pradinė grėsmė buvo pašalinta. Kitais atvejais žemo lygio uždegimas suaktyvėja net tada, kai nėra jokio akivaizdaus sužalojimo ar ligos. Nekontroliuojama imuninė sistema skatina baltąsias kraujo ląsteles pulti šalia esančius sveikus audinius ir organus, taip sukeldama lėtinį uždegiminį procesą, kuris atlieka pagrindinį vaidmenį sergant kai kuriomis sudėtingiausiomis šių laikų ligomis, įskaitant reumatoidinį artritą, vėžį, širdies ligas, diabetą, astmą ir net Alzheimerio ligą.

MAISTO PRODUKTAI, KOVOJANTYS SU UŽDEGIMU

Vaisiai ir daržovės. Daugumoje vaisių ir ryškiaspalvių daržovių natūraliai yra daug antioksidantų ir polifenolių. Polifenoliai yra augaluose randami potencialiai apsauginiai junginiai. Tyrimai parodė, kad polifenoliai turi daugybę priešuždegiminių savybių ir gali pagerinti kraujagysles išklojančių ląstelių funkciją. Daug polifenolių turintys maisto produktai yra svogūnai, ciberžolė, raudonosios vynuogės, vyšnios ir slyvos, taip pat tamsiai žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, špinatai, lapiniai kopūstai.

Riešutai ir sėklos. Tyrimais nustatyta, kad riešutų ir sėklų vartojimas yra susijęs su mažesniu uždegimo žymenų lygiu ir mažesne širdies ir kraujagyslių ligų bei diabeto rizika.

Kai kurie aliejai ir riebios žuvys.  Alyvuogių aliejus, linų sėmenų aliejus ir riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša, sardinės ir skumbrės, pasižymi sveikatai naudingais omega 3 riebalų rūgščių, kurios, kaip jau seniai įrodyta, mažina uždegimą, kiekiais.

Kava, kakava ir žalioji arbata. Manoma, kad kavoje esantys polifenoliai ir kakavoje esantys flavanoliai pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Žaliojoje arbatoje taip pat gausu polifenolių ir antioksidantų.

MAISTO PRODUKTAI, KURIE GALI PASKATINTI UŽDEGIMĄ

Uždegimą skatinantys maisto produktai yra tie patys, kurie paprastai laikomi kenksmingais kitiems sveikatos aspektams. Tai yra:

  • Saldūs gazuoti gėrimai
  • Rafinuoti angliavandeniai (pvz., balta duona ir makaronai)
  • Raudona mėsa ir perdirbta mėsa
  • Perdirbti maisto produktai. Tam tikros perdirbtų maisto produktų sudedamosios dalys arba ingredientai, pavyzdžiui, emulsikliai, dedami į ledus, gali turėti įtakos uždegimui.

Toks maistas taip pat gali prisidėti prie svorio augimo, kuris pats savaime yra uždegimo rizikos veiksnys.

UŽDEGIMO MAŽINIMO RAKTAS – MITYBA

Norint praktikuoti priešuždegiminę mitybą, geriausia atkreipti dėmesį į bendrą sveiką mitybą, o ne išskirti atskirus „gerus“ ir „blogus“ maisto produktus. Apskritai sveika mityba – tai mityba, kurioje daugiausia dėmesio skiriama vaisiams, daržovėms, riešutams, neskaldytiems grūdams, žuviai ir sveikiems aliejams, ir ribojamas maistas, kuriame yra paprastųjų cukrų (pvz., gazuoti gėrimai ir saldumynai), gėrimai, kuriuose yra didelio fruktozės kiekio kukurūzų sirupo (pvz., sulčių gėrimai ir sportiniai gėrimai), ir rafinuoti angliavandeniai.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais