Sveika ir subalansuota mityba padės nuo ankstyvo amžiaus suformuoti sveikus kaulus ir užtikrinti jų tinkamą būklę visą gyvenimą.
Kad kaulai būtų sveiki, reikia pakankamai kalcio, o vitaminas D padeda organizmui pasisavinti kalcį.
Prasta kaulų būklė gali sukelti tokias ligas kaip rachitas ir osteoporozė bei padidinti riziką susilaužyti kaulus vėlesniame amžiuje.
Visų sveikiems kaulams reikalingų maistinių medžiagų turėtumėte gauti valgydami subalansuotą maistą.
Tinkama mityba yra tik viena iš sveikų kaulų sudedamųjų dalių, į kurią taip pat įeina fiziniai pratimai ir tam tikrų osteoporozės rizikos veiksnių vengimas.
KALCIS
Suaugusiesiems per dieną reikia 700 mg kalcio. Visą reikalingą kalcio kiekį turėtumėte gauti valgydami įvairų ir subalansuotą maistą.
Geri kalcio šaltiniai yra šie:
- Pienas, sūris ir kiti pieno produktai
- Žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, brokoliai, kopūstai ir okra, bet ne špinatai
- Sojos pupelės
- Tofu
- Augalinės kilmės gėrimai (pvz., sojos gėrimas), į kuriuos pridėta kalcio
- Riešutai
- Duona ir visa kita, kas pagaminta iš praturtintų miltų
- Žuvys, kurių kaulai valgomi, pavyzdžiui, sardinės
Nors špinatuose yra daug kalcio, juose taip pat yra oksalato, kuris mažina kalcio įsisavinimą, todėl jie nėra geras kalcio šaltinis.
VITAMINAS D
Suaugusiesiems per dieną reikia 10 mikrogramų (400 tarptautinių vienetų arba TV) vitamino D.
Visą reikalingą vitamino D kiekį sunku gauti su maistu, todėl didžiąją dalį vitamino D gauname iš saulės poveikio mūsų odai.
Nuo kovo pabaigos / balandžio iki rugsėjo pabaigos vitamino D galime pasigaminti iš saulės spindulių, kasdien trumpai būdami saulėje be apsauginio kremo. Tačiau rudenį ir žiemą, kai negalime pasigaminti vitamino D iš saulės spindulių, kiekvienas turėtų apsvarstyti galimybę kasdien vartoti vitamino D papildus.
RIZIKOS GRUPĖS
Kai kurioms žmonių grupėms kyla didesnė rizika negauti pakankamai vitamino D, todėl šiems žmonėms rekomenduojama visus metus kasdien vartoti vitamino D papildus. Grupės yra šios:
Žmonės, kurie retai būna lauke, pavyzdžiui, jei jie yra silpni, prikaustyti prie namų arba gyvena globos namuose
Žmonės, kurie lauke paprastai dėvi drabužius, dengiančius didžiąją dalį odos
Geri vitamino D šaltiniai maiste:
- Riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša, sardinės ir skumbrės
- Kiaušinių tryniai
- Praturtinti maisto produktai, pavyzdžiui, pusryčių dribsniai
Jei jums diagnozuota osteoporozė, gydytojas gali paskirti kalcio ir vitamino D papildų, taip pat vaistų nuo osteoporozės, jei jam kyla abejonių, kad kalcio suvartojate per mažai.
MENOPAUZĖ
Po menopauzės, kai kiaušidės beveik nustoja gaminti estrogeną, kuris turi apsauginį poveikį kaulams, moterys keletą metų sparčiau netenka kaulinės masės.
Specialių kalcio ar vitamino D rekomendacijų menopauzės laikotarpiu nėra, tačiau sveika subalansuota mityba, įskaitant kalcį, vasaros saulės spindulius ir vitamino D papildus, padės sulėtinti kaulų nykimo tempą.
VEGANAI
Ne veganai daugiausia kalcio gauna iš pieno produktų (pieno, sūrio ir jogurto), tačiau veganams jo reikia gauti iš kitų maisto produktų.
Geri kalcio šaltiniai veganams yra šie:
- Praturtinti sojų, ryžių ir avižų gėrimai
- Sojos pupelės
- Kalcio turintis tofu
- Sezamo sėklos ir tahini
- Ankštiniai augalai
- Džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, razinos, džiovintos slyvos, figos ir džiovinti abrikosai
Veganų maiste vitamino D yra nedaug, jei iš viso jo nėra, be praturtintų maisto produktų ar papildų, tačiau visiems žmonėms pagrindinis vitamino D šaltinis yra pavasarį ir vasarą ant odos patenkantys saulės spinduliai.
Kiti veganiški vitamino D šaltiniai:
- Praturtinti maisto produktai, pvz., pusryčių dribsniai ir augalinės kilmės gėrimai
- Vitamino D papildai
Nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu veganiškos mitybos besilaikančios moterys turi pasirūpinti, kad gautų pakankamai vitaminų ir mineralų, kad jų vaikas vystytųsi sveikai.
Jei auginate kūdikį ar vaiką pagal veganišką dietą, turite užtikrinti, kad jie gautų įvairaus maisto, kad gautų augimui reikalingos energijos ir maistinių medžiagų.