Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Kalis

Kokią funkciją kalis atlieka žmogaus organizme?

Kalis yra vienas iš septynių pagrindinių makromineralų. Pagrindiniams kūno procesams palaikyti organizmui reikia bent 100 mg kalio per dieną.

Pakankamas kalio suvartojimas sumažina bendrojo mirtingumo riziką 20 procentų. Tai taip pat sumažina insulto riziką, sumažina kraujo spaudimą, apsaugo nuo raumenų masės praradimo, padeda išsaugoti kaulų mineralų tankį ir sumažina inkstų akmenų susidarymą.

Pagrindinės kalio funkcijos organizme yra skysčių balanso reguliavimas ir širdies bei kitų raumenų elektrinio aktyvumo valdymas.

KAS YRA KALIS?

Kalis yra trečias gausiausias mineralas organizme. Jis padeda organizmui reguliuoti skysčius, siųsti nervinius signalus ir reguliuoti raumenų susitraukimus. Maždaug 98% organizme esančio kalio aptinkama ląstelėse. Iš jų 80% randama raumenų ląstelėse, kiti 20% – kauluose, kepenyse ir eritrocituose (raudonuosiuose kraujo kūneliuose).

Patekęs į organizmą, kalis veikia kaip elektrolitas. Vandenyje ištirpę elektrolitai virsta į teigiamus arba neigiamus jonus, turinčius savybę perleisti elektrą. Kalio jonai turi teigiamą krūvį.

Organizmas šią elektros energiją naudoja įvairiems procesams valdyti, įskaitant skysčių balansą, nervinius signalus ir raumenų susitraukimus.

Todėl mažas arba didelis elektrolitų kiekis organizme gali paveikti daugelį esminių funkcijų.

REKOMENDUOJAMA PAROS NORMA

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja suvartoti bent 3510 miligramų kalio per parą ir sutinka, kad didžioji dalis pasaulio gyventojų šios rekomendacijos nesilaiko.

Kalio galima įsigyti maisto papildų pavidalu. Vis dėlto organizmui reikalingus vitaminus ir mineralus geriausia gauti valgant įvairių ir subalansuotą maistą.

KALIO NAUDA

Kalis turi įrodytą naudą sveikatai.

Tai elektrolitas, kuris neutralizuoja natrio poveikį ir padeda palaikyti pastovų kraujospūdį. Kalis taip pat svarbus rūgščių ir bazių pusiausvyros organizme palaikymui. Bazės – tai cheminiai junginiai, vandenyje neištirpę šarmai (rūgšties priešingybė).

Kraujospūdis, širdies ir kraujagyslių sveikata. Žemas kalio suvartojimas siejamas su aukštu kraujospūdžiu ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Norint sumažinti kraujospūdį būtina kontroliuoti suvartojamą natrio kiekį, tačiau taip pat svarbu užtikrinti pakankamą kalio vartojimą.

Didesnis kalio ir mažesnis natrio suvartojimas yra svarbus siekiant sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Pvz., vienoje mokslinių tyrimų studijoje teigiama, kad tie, kurie vartojo 4069 mg kalio per dieną, turėjo 49% mažesnę mirties nuo išeminės širdies ligos riziką, palyginti su tais, kurie vartojo apie 1000 mg per dieną.

Kaulų ir raumenų sveikata. Maistas, kuriame gausu kalio, palaiko šarminę aplinką organizme (priešingai nuo acidozės).

Acidozė – organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimas, kai parūgštėja kraujas ir/ar kiti organizmo skysčiai. Metabolinę acidozę sukelia racionas, kuriame gausu rūgštinančių maisto produktų, tokių kaip mėsa, pieno produktai ir perdirbti grūdai. Acidozė yra įprasta tipiškos Vakarų mitybos pasekmė.

Acidozė gali sukelti azoto išsiskyrimą, kaulų mineralų tankio sumažėjimą ir raumenų išsekimą. Mityba, kurioje gausu kalio, gali padėti išsaugoti vyresnio amžiaus žmonių raumenų masę.

Vienoje tyrimų apžvalgoje skelbiama, kad dalyviai, kurie per parą suvartodavo vidutiniškai 5266 miligramus kalio, vidutiniškai išlaikydavo 1,6 kg daugiau liesos audinio masės nei tie, kurių kalio suvartojimas buvo 50% mažesnis. Kai kurie tyrimai taip pat rodo kaulų tankio padidėjimą vartojant daug kalio.

Potassium Gluconate, 120 kapsulių

Aukštos kokybės maisto papildas

  • Aukštos kokybės kalio gliukonatas
  • Pakuotėje yra 120 kapsulių (1 mėnesiui)
  • Tinka vegetarams ir veganams

MAISTAS, KURIAME GAUSU KALIO

Kalio yra randama daugybėje sveikų, neperdirbtų maisto produktų.

Vieni geriausių kalio šaltinių yra švieži, lapiniai žalumynai, avokadai, pomidorai, bulvės, pupelės, bananai. Terminis produktų apdorojimas stipriai sumažina kalio kiekį maiste. Dažnai mityboje, kurioje gausu perdirbtų maisto produktų yra per mažai kalio.

Daugelyje perdirbtų maisto produktų taip pat yra daug natrio. Didėjant natrio vartojimui reikia daugiau kalio, kad būtų neutralizuotas natrio poveikis kraujospūdžiui.

Geras būdas sumažinti žalingą maisto, kuriame yra daug natrio, poveikį – valgyti daug kalio turinčius vaisius ar daržoves su kiekvienu patiekalu.

KALIO TRŪKUMAS

Kalio trūkumas gali sukelti daugybę simptomų ir sveikatos problemų, pvz., hipokalemiją.

Normalus kalio kiekis yra 3,5-5,0 mmol/l. Lengvas kalio trūkumas įprastai simptomų neturi. Laikoma, kad kiekiui esant mažesniam nei 2,5 mmol/l, kalio trūkumas yra labai didelis. O kiekiui sumažėjus dar labiau, simptomai taps sunkūs.

Žemo kalio lygio simptomai yra šie:

  • Nuovargis
  • Silpnumas ir raumenų skausmas visame kūne
  • Vidurių užkietėjimas

Ypač mažas kalio kiekis gali sukelti:

  • Sunkų raumenų silpnumą ir paralyžių
  • Kvėpavimo takų sutrikimus
  • Skausmingą vidurių užkietėjimą
  • Dilgčiojimą, tirpimą ar niežulį, kurie pagrinde jaučiami rankose, kojose, pėdose
  • Raumenų spazmus

Mažas kalio kiekis gali būti nustatytas atlikus paprastus kraujo tyrimus ir gydomas keičiant įprastą mitybą, įskaitant ir maisto papildus. Reguliarūs sveikatos patikrinimai padės sekti kalio kiekį kraujyje ir išvengti galimo trūkumo.

RIZIKOS

Per didelis kalio suvartojimas taip pat gali sukelti sveikatos problemas. Rizika kyla, kai žmogus suvartoja daugiau nei 4700 mg kalio per parą.

Žmonės turintys gera inkstų funkciją, perteklinio kalio kiekio atsikrato su šlapimu. Įprastai šis procesas neturi neigiamo šalutinio poveikio.

Hiperkalemija. Per didelis kalio suvartojimas gali būti kenksmingas žmonėms, kurie turi inkstų funkcionavimo problemų. Perteklinis kalio vartojimas gali sukelti hiperkalemiją, kurios metu inkstai iš organizmo negali pašalinti pakankamai kalio. Tai gali būti pavojinga, jei būklė progresuoja greitai.

Laikoma, kad kalio lygis nuo 5,1 iki 6,0 mmol/l yra didelis, todėl jį reikia stebėti ir valdyti. Aukštesnis lygis nei 6,0 mmol/l laikomas pavojingu.

Hiperkalemija dažnai būna besimptomė arba simptomų pasireiškia mažai. Tačiau, kai pasireiškia, jie yra panašūs į hipokalemijos simptomus.

Sunki ar stipri hiperkalemija gali sukelti smarkų širdies plakimą, dusulį ir krūtinės skausmą. Šiame etape hiperkalemija gali tapti pavojinga gyvybei, todėl būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kalio vartojimo sumažinimas. Hiperkalemija gydoma mažinant kalio suvartojimą. Kalio ir natrio balansas organizme yra svarbus. Nuolatinis pusiausvyros išlaikymas būtinas sklandžiai organizmo sistemų veiklai palaikyti.

Jei įtariama hiperkalemija, geriau vengti kalio gausių maisto produktų. Taip pat nereikėtų vartoti druskos pakaitalų ar kalio papildų. Visa tai gali padidinti kalio kiekį, o ne jį subalansuoti.

PABAIGAI

Kalis yra gyvybiškai svarbus organizmo funkcionavimui užtikrinti. Tačiau tai yra tik viena iš daugybės organizmui reikalingų medžiagų. Todėl, siekiant palaikyti optimalią sveikatą, svarbu valgyti įvairų ir subalansuotą maistą. Nepamirštant fizinio aktyvumo, streso mažinimo ir kitų sveikatai naudingų praktikų.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais