The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Venos

Kodėl venos yra viena svarbiausių organizmo dalių

Širdis pumpuoja kraują po visą kūną, o tūkstančiai kilometrų venų jį perneša atgal.

Kraujo apytaka yra gyvybiškai svarbi mūsų sveikatai. Mūsų arterijos tiekia deguonį, energijos prisotintas maistines medžiagas, hormonus, imunines ląsteles ir kitas svarbiausias medžiagas į visą kūną. Nutrūkus tiekimui, organai ir audiniai gali būti negrįžtamai pažeisti per kelias minutes.

Tačiau labai svarbi ir kita kraujo apytakos dalis – grįžimas atgal. Po to, kai arterijos pristato medžiagas, kraujas turi grįžti į plaučius, kad pasiimtų daugiau deguonies, pasipildytų maistinių medžiagų, atsikratytų anglies dioksido ir grįžtų atgal į širdį, kad vėl būtų išpumpuotas. Taip kraujas nuolat juda, užtikrindamas, kad organai ir audiniai gautų tai, ko jiems reikia, o atliekos būtų pašalintos.

Grįžimui atgal skirtos kraujagyslės yra venos. Toliau skaitykite atsakymus į klausimus apie tai, kaip veikia venos, kas gali trukdyti sklandžiam jų darbui, ir penkis būdus, kaip išlaikyti tūkstančius kilometrų šių kraujagyslių sveikų.

KAS YRA VENOS IR KĄ JOS DARO?

Galbūt nesate daug galvoję apie savo venas. O jei taip, galbūt daugiausia dėmesio skyrėte venų varikozei, toms patinusioms, negražioms violetinėms kraujagyslėms, kurios gali būti matomos tiesiai po kojų oda. O gal jums buvo atliktas kraujo tyrimas ir žmogui, imančiam kraują, buvo sunku rasti „gerą veną“. Tačiau tai tik nedidelė venų pasaulio dalis.

Venos sudaro visą žmogaus kūną jungiančių vamzdelių tinklą, kurių dydis svyruoja nuo 1 mm iki 2 cm ir kuriomis kraujas, kuriame trūksta deguonies, grįžta į plaučius, kad būtų papildytas deguonimi. Keturios plaučių venos deguonies prisotintą kraują iš plaučių perneša į širdį. (Įdomus faktas: kai kurie žmonės turi tris ar penkias plaučių venas, bet dauguma turi keturias).

Dažnai didžiosios venos yra šalia panašaus pavadinimo arterijų, tarsi greitkelis, kuriame automobiliai važiuoja priešingomis kryptimis: pavyzdžiui, pažasties vena yra šalia pažasties arterijos; inksto vena eina šalia inkstų arterijos.

KAIP VENOS PADEDA KRAUJUI TEKĖTI?

Pirmiausia įsivaizduokime mažus raudonuosius kraujo kūnelius, pripildytus deguonies. Dabar įsivaizduokite, kad esate raudonasis kraujo kūnelis, kuris ką tik iš širdies arterijomis nukeliavo į bėgiojančio žmogaus blauzdos raumenis. Po to, kai išdalijote taip reikalingą deguonį ir paėmėte atliekas, pavyzdžiui, anglies dioksidą, jums reikia greitai grįžti atgal į širdį! – nes sportuojantiems raumenims reikia papildomo deguonies.

Bet palaukite. Kai grįžtate atgal į plaučius, kad prisipildytumėte daugiau deguonies ir išskirtumėte anglies dioksidą, laukia staigus pakilimas tiesiai į viršų. Kaip be pagalbos grįžti į plaučius?

Laimei, venose yra mažyčiai vožtuvai, kurie leidžia kraujui tekėti tik viena kryptimi. Kai raumenys susitraukia šalia didesnių venų, jie pumpuoja kraują plaučių link. Be to, įkvepiant susidaro savotiškas siurbimas, kuris traukia kraują link plaučių. Jei šios jėgos neskatintų kraujo tekėti venomis tinkama kryptimi, į kojas tekantis kraujas jose susikauptų ir sukeltų pavojingai didelį spaudimą bei patinimą.

KODĖL VENOS MĖLYNOS?

Tiesą sakant, taip nėra. Žmonės galvoja, kad jos mėlynos, nes dažnai taip atrodo schemose ir iliustracijose. Tačiau taip jos tik atskiriamos nuo ryškiai raudonų arterijų.

Jei turite šviesią odą, rankos venos gali atrodyti mėlynos. Tai iliuzija dėl to, kaip oda sugeria šviesą. Tamsesnio atspalvio odos žmonėms venos labiau susilieja.

Jei į venas žiūrėtumėte tiesiai, netrukdomi odos, jos atrodytų blyškios, nes natūraliai yra bespalvės, arba tamsiai raudonos dėl jose esančio kraujo.

KOKIŲ PROBLEMŲ GALI KILTI DĖL VENŲ?

Kraujo krešuliai, venų varikozė ir venų nepakankamumas – tai vieni iš dažniausiai pasitaikančių sveikatos sutrikimų, turinčių įtakos venoms:

Giliųjų venų trombozė (GVT) atsiranda, kai giliojoje venoje susidaro kraujo krešulys ir užblokuoja kraujo tekėjimą. Ši būklė gali būti rimta, nes giliosiose venose esantys krešuliai gali nukeliauti į plaučius ir, užkimšdami arteriją, kuri tiekia kraują į dalį plaučių, sukelti gyvybei pavojingą plaučių emboliją.

Paviršinių venų tromboflebitas – paviršinių venų sienelių uždegimas, kylantis dėl susidariusio trombo.

Venų varikozė – tai mažos venos po oda, kurios paburksta ir susisuka. Nors jos gali būti nepavojingos, tačiau gali sukelti skausmą ir kartais komplikuotis kraujo krešuliais.

Venų nepakankamumas atsiranda, kai venų vožtuvai yra pažeisti, pavyzdžiui, dėl senėjimo arba anksčiau susidariusių kraujo krešulių. Kraujo tekėjimas venomis gali sutrikti, todėl kojos patinsta, padidėja spaudimas, atsiranda odos uždegimas ir blogai gyja.

Viena kur kas retesnių būklių vadinama įspūdingu pavadinimu phlegmasia cerulea dolens. Tai rimta giliųjų venų trombozės komplikacija, kai dėl kraujo tėkmės giliąja vena užsikimšimo blokuojama kraujo tėkmė netoliese esančiomis arterijomis. Tai gali sukelti gangreną ir būtinybę amputuoti.

Visos šios būklės gali laikinai arba ilgam paveikti kraujotaką. Gydymo tikslas – atkurti kraujotaką, jei įmanoma.

5 GERIAUSI BŪDAI, KAIP PAGERINTI VENŲ SVEIKATĄ

Sveikos venos padeda širdžiai, smegenims ir visoms kitoms kūno dalims. Štai penki būdai, kaip pagerinti venų sveikatą, net jei jau sergate venų ligomis:

  • Būkite aktyvūs. Reguliariai mankštinkitės ir venkite ilgo stovėjimo ar sėdėjimo
  • Rinkitės sveiką maistą, pavyzdžiui, augalinės kilmės, širdžiai sveiką maistą
  • Išlaikykite sveiką svorį
  • Nerūkykite
  • Jei jau sergate venų liga, pavyzdžiui, venų nepakankamumu, mūvėkite kompresines kojines

Ir, žinoma, kreipkitės į gydytoją dėl nepaaiškinamo kojų, kulkšnių ar pėdų patinimo, uždegimo ar opų.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais