The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Miego trūkumas

Kodėl miego trūkumas kenkia sveikatai?

Daugelis miego trūkumo padarinių, pvz., irzlumas ar darbo kokybės suprastėjimas, yra gerai žinomi. Bet ar žinote, kad miego trūkumas taip pat gali turėti pasekmių jūsų fizinei sveikatai?

1 iš 3 žmonių kenčia dėl prasto miego. Dėl to dažnai kaltinamas stresas, kompiuteriai, telefonai ir kitos priežastys. Visų tų bemiegių naktų kaina – ne tik bloga nuotaika ir koncentracijos trūkumas.

Reguliariai prastai miegant gali kilti rimtų sveikatos sutrikimų, įskaitant nutukimą, koronarinę širdies ligą ir diabetą – visa tai trumpina tikėtiną gyvenimo trukmę.

Dabar jau žinoma, kad kokybiškas nakties miegas yra būtinas ilgam ir sveikam gyvenimui.

KIEK MIEGO REIKIA ŽMOGUI?

Daugeliui žmonių reikia maždaug 8 valandų geros kokybės miego per naktį tam, kad organizmas funkcionuotų tinkamai. Tačiau kai kuriems reikia daugiau, o kitiems užtenka mažiau. Svarbu išsiaiškinti kiek miego reikia konkrečiai jums, o tada bandyti tai pasiekti.

Paprastai, jei pabundate pavargę ir dienos metu norite pasnausti, tikėtina, kad miegate nepakankamai.

Įvairūs veiksniai gali lemti prastą miegą, įskaitant sveikatos būklę, pvz., miego apnėją. Tačiau daugeliu atvejų tai yra dėl blogų miego įpročių.

KAS NUTINKA NEMIEGANT?

Kiekvienas yra patyręs nuovargį, susierzinimą ir susikaupimo problemas, kurie dažnai pasireiškia po prasto nakties miego.

Retkarčiais praleidę naktį be miego, kitą dieną galite jaustis pavargę ir irzlūs, tačiau tai nepakenks jūsų sveikatai.

Po kelių bemiegių naktų psichiniai padariniai tampa rimtesni. Atsiranda kognityvinių sutrikimų („smegenų rūkas“), tampa sunku susikaupti ir priimti sprendimus. Padidėja traumų ir nelaimingų atsitikimų namuose, darbe ir kelyje rizika.

Jei tai tęsiasi, miego trūkumas gali paveikti bendrą sveikatą ir sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, tokių kaip nutukimas, širdies ligos, aukštas kraujospūdis (hipertenzija) ir diabetas.

7 BŪDAI, KAIP KOKYBIŠKAS NAKTIES MIEGAS GALI PAGERINTI SVEIKATĄ

Miegas stiprina imunitetą. Jei dažnai peršalate ir susergate, kaltas gali būti miegas. Ilgalaikis miego trūkumas gali sutrikdyti imuninę sistemą, todėl organizmui tampa sunkiau apsiginti nuo įvairių virusų.

Miegas gali padėti palaikyti tinkamą kūno svorį. Mažiau miegodami galite priaugti svorio. Tyrimai parodė, kad žmonės, kurie miega mažiau nei 7 valandas per dieną, linkę priaugti daugiau svorio ir susiduria su didesne nutukimo rizika nei tie, kurie miega 7 valandas. Manoma, kad taip yra todėl, kad neišsimiegojusiems žmonėms sumažėja leptino (cheminė medžiaga, dėl kurios jaučiatės sotūs) kiekis ir padidėja grelino (alkį skatinantis hormonas) kiekis.

Miegas pagerina psichinę savijautą. Atsižvelgiant į tai, kad dėl vienos bemiegės nakties kitą dieną galite būti irzlūs ir prastos nuotaikos, nenuostabu, kad lėtinis miego trūkumas gali sukelti ilgalaikius nuotaikos sutrikimus, tokius kaip klinikinė depresija ir generalizuotas nerimo sutrikimas suaugusiems. Apklausus nerimu ar depresija sergančius žmones, siekiant išsiaiškinti jų miego įpročius, paaiškėjo, kad dauguma jų miegojo mažiau nei 6 valandas per parą.

Miegas sumažina 2 tipo diabeto riziką. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie paprastai miega mažiau nei 5 valandas per parą, susiduria su didesne rizika susirgti 2 tipo diabetu. Atrodo, kad gilaus miego praleidimas gali sukelti 2 tipo diabetą, nes pasikeičia būdas, kaip organizmas apdoroja gliukozę, kurią naudoja energijai.

Miegas didina lytinį potraukį. Tyrimai rodo, kad vyrai ir moterys, kurie miega nepakankamai kokybiškai, susiduria su libido (lytinio potraukio) problemomis ir mažiau domisi seksu. Vyrai, kenčiantys nuo miego apnėjos – sutrikimo, kai dėl kvėpavimo sunkumų sutrikdomas miegas – taip pat paprastai turi mažesnį testosterono kiekį, dėl kurio gali sumažėti lytinis potraukis.

Miegas mažina širdies ligų riziką. Ilgalaikis miego trūkumas yra susijęs su padažnėjusiu širdies susitraukimų dažniu, padidėjusiu kraujospūdžiu ir didesniu tam tikrų su uždegimais susijusių cheminių medžiagų kiekiu, dėl kurių gali atsirasti papildoma apkrova širdžiai.

Miegas didina vaisingumą. Teigiama, kad sunkumas pastoti yra vienas iš miego trūkumo padarinių tiek vyrams, tiek moterims. Reguliarūs miego sutrikimai gali sukelti nevaisingumą, nes sumažėja reprodukcinių hormonų sekrecija.

KAIP KOMPENSUOTI PRARASTĄ MIEGĄ?

Jei miegate nepakankamai, yra tik vienas būdas tai kompensuoti – miegoti ilgiau.

Jei kelis mėnesius miegojote ribotai, atsigavimas gali užtrukti kelias savaites. Pabandykite nuo savaitgalio pridėti papildomą valandą ar dvi per naktį. Geriausias būdas tai padaryti – eiti miegoti, kai esate pavargę ir natūraliai atsikelti ryte (nenaudojant žadintuvo).

Iš pradžių galite miegoti iki 10 valandų per naktį. Tačiau po kurio laiko miego trukmė palaipsniui turėtų sumažėti iki normalaus lygio.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais