The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Krakmolingas maistas

Kodėl krakmolingas maistas svarbus ir kokius produktus rinktis

Krakmolingas maistas yra svarbus energijos ir mitybos šaltinis ir sudaro sočios bei subalansuotos mitybos pagrindą.

Krakmolas yra angliavandenių rūšis, susidedanti iš gliukozės molekulių. Gliukozė suteikia ląstelėms energijos ir padeda tinkamai funkcionuoti smegenų nervinėms ląstelėms.

Krakmolingas maistas yra įvairių formų ir žmonės dažnai jį vartoja kaip pagrindinį maistą visame pasaulyje. Ankštiniai augalai, grūdai ir šakniavaisiai yra jų pavyzdžiai.

Diabetu sergantys asmenys turėtų stebėti krakmolingo maisto suvartojimą. Taip yra todėl, kad šia liga sergantys žmonės yra jautresni cukraus kiekio kraujyje šuoliams, kurie natūraliai kyla vartojant angliavandenius.

Šiame straipsnyje nagrinėjame kodėl krakmolingas maistas yra svarbi subalansuotos mitybos dalis ir pateikiame maistingų ir krakmolingų maisto produktų pavyzdžius.

KAS YRA KRAKMOLINGAS MAISTAS?

Nors krakmolingi maisto produktai natūraliai turi daug krakmolo, jie nėra sudaryti tik iš šios medžiagos. Priklausomai nuo produkto, juose taip pat gali būti skaidulų, vitaminų, mineralų, natūraliai esančių cukrų ir kt.

Kadangi juose daug krakmolo, angliavandenių, krakmolingi produktai organizmui suteikia lengvai prieinamą energiją. Angliavandeniai yra pagrindinis energijos šaltinis žmogaus mityboje.

KODĖL KRAKMOLINGAS MAISTAS YRA SVARBUS?

Yra daug priežasčių, kodėl krakmolingas maistas yra svarbi subalansuotos mitybos dalis:

Energija. Krakmolingas maistas yra tinkamas energijos šaltinis dėl didelio angliavandenių kiekio. Kai organizmas virškina krakmolą, jį suskaido į gliukozės molekules. Gliukozė patenka į kraują ir aprūpina beveik visas ląsteles, įskaitant organus, raumenis ir smegenis. Organizmas gali iš karto panaudoti šią gliukozę arba kaupti kepenyse vėlesniam naudojimui.

Tai ypač svarbu smegenų funkcijai, nes smegenims reikia daug gliukozės. Žmonių smegenys sveria apie 2% žmogaus kūno svorio, tačiau jos sunaudoja apie 20% iš gliukozės gaunamos energijos. Smegenys yra aktyviausias žmogaus organas, todėl jam reikia daug energijos.

Skaidulos. Daugybėje krakmolingų maisto produktų, tokių kaip sveiki grūdai, vaisiai ir pupelės, yra daug skaidulų. Skaidulos yra angliavandenių tipas, turintis unikalią molekulinę struktūrą. Kadangi jų gliukozės molekulės yra glaudžiai susietos, žarnynas jų lengvai nesuardo ir todėl skaidulos lengvai praeina per virškinimo sistemą beveik nepakitusios.

Per dieną rekomenduojama suvartoti 25-32 g skaidulų moterims ir 30-35 g skaidulų vyrams. Tačiau, dauguma žmonių suvartoja tik pusę šio kiekio.

Sotumas. Tyrimai rodo, kad daug skaidulų turintys maisto produktai didina sotumo jausmą bei taip pat teikia kitą naudą sveikatai, įskaitant geresnį jautrumą insulinui ir mažesnį riebalų kaupimąsi.

MAISTINGŲ KRAKMOLINGŲ MAISTO PRODUKTŲ SĄRAŠAS

Subalansuota mityba aprūpina žmogaus organizmą įvairiomis medžiagomis ir užtikrina tinkamą maistinių medžiagų balansą. Krakmolingas maistas, kuriame yra energijos, skaidulų ir vitaminų yra esminė visos mitybos dalis.

Toliau pateikiame informaciją apie maistingus ir krakmolingus maisto produktus:

ANKŠTINIAI AUGALAI

Ankštiniai yra nebrangus baltymų, skaidulų ir sudėtinių angliavandenių šaltinis. Lentelėje pateikiame standartinę 100 g virtų ankštinių augalų mitybos informaciją:


AngliavandeniaiSkaidulosBaltymai
Lęšiai20.1 g7.9 g9.02 g
Avinžirniai13.5 g4.4 g4.92 g
Raudonosios pupelės2.8 g0.1 g1.8 g

VISAGRŪDŽIAI

Krakmolingi visagrūdžiai javai ir kviečiai suteikia daugiau skaidulų ir kitų maistinių medžiagų nei jų rafinuoti analogai.


AngliavandeniaiSkaidulosBaltymai
Miežiai73.5 g17.3 g12.5 g
Grikiai71.5 g10.0 g13.2 g
Avižinės kruopos11.4 g1.7 g2.2 g
Kukurūzų spragėsiai80.1 g2.9 g9.7 g
Visagrūdžiai makaronai74.7 g3.2 g13.0 g

 

DARŽOVĖS

Daržovės yra mažai kalorijų yra daug maistinių medžiagų turintis būdas įtraukti krakmolą į mitybą. Tačiau kai kurios daržovės, pavyzdžiui salotos ir agurkai, nėra krakmolingas maistas.


AngliavandeniaiSkaidulosBaltymai
Bulvės21.6 g1.5 g1.96 g
Pastarnokai17.0 g4.0 g1.32 g
Moliūgai11.7 g2.0 g1.00 g
Žirniai15.6 g5.5 g5.36 g
Kukurūzai18.6 g2.0 g3.26 g
Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais