Jei jūsų rytinės kavos skonis nėra toks kaip anksčiau, kaltas gali būti ne jūsų kavos aparatas. Detali tyrimų apžvalga rodo, kad klimato kaita gali pakenkti auginimo sąlygoms, reikalingoms tobulam kavos puodeliui.
Kava, kilusi iš Etiopijos, visame pasaulyje auginama daugiau nei 110 000 kvadratinių kilometrų plotuose, daugiau nei 50 šalių. Geriausiai auga atogrąžų klimato zonose su vidutine temperatūra ir derlingu dirvožemiu. Idealios sąlygos arabikos kavos augalams yra temperatūra nuo 14 C iki 20 C, metinis kritulių kiekis nuo 990 mm iki 2692 mm, ir per metus nuo 1 iki 3 mėnesių trunkantis sausasis sezonas.
Kadangi šios optimalios sąlygos tampa vis retesnės, o orai tampa ekstremalesni, vis dažniau galime paragauti ir užuosti skirtumą savo puodelyje, teigia mokslininkai apžvalgoje, paskelbtoje „Frontiers in Plant Science“. Jie pažymi, kad kavos augalo cheminės pusiausvyros pokyčiai gali turėti įtakos ne tik kvapui ir skoniui, bet ir žmogaus sveikatai bei mitybai svarbiems junginiams.
Savo išvadas jie grindė 73 tyrimų duomenimis, kuriuose pagrindinis dėmesys buvo skiriamas aplinkos veiksniams ir ūkininkavimo praktikai, susijusiai su klimato kaita, taip pat prisitaikymu prie besikeičiančių oro sąlygų.
Autoriai nustatė, kad didesniame aukštyje esantys ūkiai paprastai užaugino geriausio skonio ir aromato kavos pupeles. Sąlygos, kurios kenkia kavos kokybei, yra per daug šilumos ir šviesos bei per mažai vandens. Tokios sąlygos vis dažniau pasitaiko dėl su klimato kaita susijusių sausrų. Kava taip pat gali būti jautri didėjančiam anglies dioksido kiekiui, kuris yra šalutinis produktas deginant iškastinį kurą.
Kai kurie ūkininkavimo metodai, galintys padėti išvengti šio poveikio yra šešėlį formuojančios struktūros, kurios riboja šviesos kiekį ir mažina šilumą laukuose, taip pat klimatui atsparių kavos augalų vystymas. Į apžvalgą įtraukti tyrimai nebuvo kontroliuojami eksperimentais, skirtais įrodyti, kas tiksliai gali apsaugoti kavą nuo klimato kaitos. Autoriai pažymi, kad norint ištirti naudingas strategijas reikia atlikti daugiau tyrimų.
Kol kas atviras klausimas, kaip klimato kaita gali paveikti bet kokią kavos naudą sveikatai, kuri siejama su ilgesne gyvenimo trukme ir mažesne širdies ligų, tam tikrų vėžio formų, 2 tipo diabeto ir kognityvinio nuosmukio rizika.