Kepenys yra antras pagal dydį žmogaus kūno organas. Jos atlieka šimtus sudėtingų funkcijų, įskaitant šias:
- Kovoja su infekcijomis ir ligomis;
- Šalina toksinus (nuodus) iš organizmo, pvz., alkoholį;
- Kontroliuoja cholesterolio lygį;
- Padeda krešėti kraujui;
- Skatina tulžies išsiskyrimą (skysčio, kuris skaido riebalus ir padeda virškinimui).
Kepenų ligos įprastai nesukelia jokių akivaizdžių požymių ar simptomų. Dažniausiai jie išryškėja tik tada, kai kepenys jau būna rimčiau pažeistos. Tada gali pasireikšti šie simptomai: apetito sumažėjimas, svorio mažėjimas, gelta.
Mityba
Sveika mityba ir reguliari mankšta padeda kepenų darbui. Nesveika mityba gali sukelti kepenų ligas. Pavyzdžiui, asmenys valgantys daug riebaus maisto labiau rizikuoja susirgti nealkoholine suriebėjusių kepenų liga.
- Valgykite visų grupių maisto produktus: grūdus, baltymus, pieno produktus, vaisius, daržoves ir riebalus;
- Valgykite daug skaidulų turinčius produktus, pvz., šviežius vaisius ir daržoves, pilno grūdo duoną, ryžius, dribsnius.
Ribokite suvartojamo alkoholio kiekį. Alkoholis gali pažeisti ir sunaikinti kepenų ląsteles. Kepenų pažeidimas gali išsivystyti į kepenų suriebėjimą, uždegimą, pabrinkimą ar surandėjimą. Žmonėms sergantiems kepenų ligomis, net ir labai mažas alkoholio kiekis gali būti žalingas.
Vaistai
Neteisingai vartojami vaistai – vartojant per daug, netinkamus arba juos maišant – gali pažeisti kepenis. Domėkitės kokius vaistus vartojate ir kaip jie gali įtakoti kepenų sveikatą. Laikykitės vaistų vartojimo instrukcijų.
Kvėpavimas ir toksinai
Venkite tiesioginio kontakto ir kvėpavimo toksinais esančiais valymo ir aerozoliniuose produktuose, cheminėse medžiagose, insekticiduose. Nerūkykite.