TKM arba tradicinė kinų medicina į pasaulio antraštes pateko 2015 metais, po to, kai Nobelio medicinos premija buvo skirta kinų tyrėjai Youyou Tu už jos atrastą vaistą nuo maliarijos artemisiną, kuris išgaunamas iš senovės kinų literatūroje aprašyto Artemisia annua augalo.
Nors žodis „tradicinė“ (priešingai nei „alternatyvi“) kartais vartojamas norint apibūdinti šiuolaikinę ortodoksinę (moderniąją, Vakarų) mediciną – kinų medicinos atžvilgiu tai reiškia tūkstantmečių senumo praktikas apimančias diagnozes, vaistažoles, gyvūninės kilmės medžiagas, akupunktūrą, maisto terapiją ir kt.
TRADICINIS POŽIŪRIS ŠIUOLAIKINIAME PASAULYJE
Šiandien TKM gydytojai naudojasi ir senovinėmis, ir šiuolaikinėmis praktikomis. Diagnozė gali būti nustatyta atliekant keletą tyrimų, apžiūrint liežuvį ir kitais metodais, kurie skiriasi nuo Vakarų medicinos metodų.
Tradiciniai kinų vaistai yra augalų sėklos, gėlės, stiebai, lapai, šaknys ir jų skysti ekstraktai, arbatos, granulės ar milteliai. Kai kurie iš jų Vakarų pasaulyje parduodami maisto papildų pavidalu, dėl jų naudos įvairių ligų prevencijai ar gydymui.
AKUPUNKTŪRA
Akupunktūra apima adatų įsmeigimą į specifinius taškus kūne. Kai kurie specialistai vietoje adatų naudoja elektroakupunktūrą arba akupresūrą, kurios metu vietoje adatų poveikis žmogaus organizmui daromas spaudant aktyvius kūno taškus.
Akupunktūra naudojama įvairiems negalavimams gydyti ir skausmui malšinti. Kinijoje akupunktūra kartais naudojama prieš operacijas vietoje anestezijos.
Neseniai American Family Physician žurnale paskelbtame tyrime teigiama, kad nustatyta jog akupunktūra naudinga gydant chroniškus apatinės nugaros dalies skausmus. Daugybė kitų metaanalizių pateikė įrodymų, kad akupunktūra gali būti naudinga įvairiais kitais atvejais. Pvz., sumažinti potraukį alkoholiui ir abstinencijos simptomus, sergant lėtiniu prostatitu, pagerinti fizinę funkciją sergantiems lėtiniu artritu, padėti išvengti epizodinės migrenos, gydyti galvos skausmą, pooperacinį skausmą, esant nemigai, mažinti obstrukcinę miego apnėją ir kt.
TAURĖS
Vakuuminių taurių statymas ant odos. Nors ši praktika buvo ištirta, yra nedaug įrodymų apie jos naudą lyginant su akupunktūra adatomis
TAI ČI
Tai Či yra kovos menas ir mankštos rūšis skirta sustiprinti sveikatą, malšinti skausmą ir paskatinti atsipalaidavimą, nuraminti mintis. Šis mankštos būdas Vakarų pasaulyje populiarėja tarp vyresnio amžiaus asmenų.
MITYBA
Tradicinės kinų medicinos maisto terapija apima mitybos ir funkcinius maisto aspektus, skirtus gydyti ligas. Jos principai apima karšto ir šalto maisto derinimą, penkių skonių harmoniją, maisto suderinamumą esant skirtingoms sveikatos būklėms.
PABAIGAI
Tradicinė kinų medicina yra holistinis požiūris į sveikatą, kuriuo siekiama suderinti kūną, protą ir dvasią. Pasaulyje daugėja įstaigų, kuriose Vakarietiška ir Tradicinė kinų medicina integruojama kartu. Daugėja įrodymų, kad TKM naudojamos vaistažolės ir žolelių deriniai daro svarbų farmakologinį poveikį sveikatai.