Augaliniame maiste yra tūkstančiai natūralių cheminių medžiagų. Jos vadinamos fitocheminėmis medžiagomis (arba fitonutrientais). Šios cheminės medžiagos padeda apsaugoti augalus nuo mikrobų, grybelių, vabalų ir kitų grėsmių.
Vaisiuose ir daržovėse yra fitocheminių medžiagų. Kai kuriuose kituose augaliniuose maisto produktuose taip pat yra šių medžiagų, pvz.:
- Grūduose
- Riešutuose
- Pupelėse
- Arbatoje
Skirtingai nuo vitaminų ir mineralų, kurių taip pat yra augaliniame maiste, fitocheminės medžiagos nėra gyvybiškai būtinos organizmui. Tačiau manoma, kad fitocheminių medžiagų vartojimas padeda palaikyti organizmo sveikatą ir užkirsti kelią kai kurioms ligoms.
Augaliniame maiste aptinkama daugiau kaip 25 000 fitocheminių medžiagų.
Šiame straipsnyje apžvelgiame šešias svarbias medžiagas ir jų galimą poveikį sveikatai:
- Karotinoidai
- Elago rūgštis
- Flavonoidai
- Resveratrolis
- Gliukozinolatai
- Fitoestrogenai
KAROTINOIDAI
Daugiau kaip šeši šimtai karotinoidų suteikia daržovėms geltoną, oranžinę ir raudoną spalvą. Karotinoidai organizme veikia kaip antioksidantai. Tai reiškia, kad jie kovoja su kenksmingais laisvaisiais radikalais, kurie pažeidžia organizmo audinius.
Karotinoidų tipai, kurie gali turėti kitos naudos sveikatai: alfa-karotinas, beta-karotenas, beta-kriptoksantinas. Žmogaus organizmas visas šias medžiagas gali paversti į vitaminą A. Šis vitaminas padeda tinkamai veikti imuninei sistemai, be to yra reikalingas akių sveikatai. Geltoni ir oranžiniai maisto produktai, tokie kaip moliūgai ir morkos yra kokybiški alfa- ir beta- karotino šaltiniai, o saldžiose raudonosiose paprikose yra beta-kriptoksantino.
Likopenas. Likopenas suteikia raudoną ar rausvą spalvą:
- Pomidorams
- Arbūzams
- Greipfrutams
Likopenas siejamas su mažesne prostatos vėžio rizika.
Liuteinas ir zeaksantinas. Šios medžiagos gali padėti apsisaugoti nuo kataraktos ir su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos. Šių medžiagų yra tokiose žaliose daržovėse kaip:
- Špinatai
- Kale kopūstai
- Lapiniai kopūstai
ELAGO RŪGŠTIS
Elago rūgšties yra daugybėje uogų ir kitų augalinių maisto produktų, ypatingai:
- Braškėse
- Avietėse
- Granatose
Elago rūgštis gali padėti apsisaugoti nuo vėžio keliais skirtingais būdais. Pvz., manoma, kad ji gali sulėtinti vėžinių ląstelių augimą. Taip pat manoma, kad ji gali padėti kepenims neutralizuoti vėžį sukeliančias chemines medžiagas. Tačiau tyrimai su šia rūgštimi kol kas daugiausiai buvo atliekami laboratorijos sąlygomis ir vis dar reikia atlikti daugiau tyrimų norint patvirtinti jos naudą žmogaus sveikatai.
FLAVONOIDAI
Didelis kiekis fitocheminių medžiagų patenka į flavonoidų kategoriją. Jų yra įvairiuose augaliniuose maisto produktuose.
Flavonoidų tipai apima:
- Katechinai. Žalioji arbata yra ypač geras katechinų šaltinis. Manoma, kad šis gėrimas gali padėti sumažinti kai kurių vėžio rūšių riziką
- Hesperidinas. Šis citrusiniuose vaisiuose esantis flavonoidas veikia kaip antioksidantas
- Flavonoliai. Kvercetinas yra gerai ištirtas flavonolio tipas
Kvercetinas randamas:
- Obuoliuose
- Uogose
- Kale kopūstuose
- Svogūnuose
Jis gali padėti sumažinti astmos, kai kurių rūšių vėžio ir koronarinės širdies ligos riziką.
RESVERATROLIS
Resveratrolio yra vynuogėse, raudoname vyne. Jis veikia kaip priešuždegiminių savybių turinti medžiaga ir kaip antioksidantas.
Kai kurie tyrimai rodo, kad resveratrolis gali vaidinti svarbų vaidmenį mažinant širdies ligų ir kai kurių vėžio rūšių riziką.
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad jis taip pat gali prailginti gyvenimą. Tačiau norint nustatyti aiškų ryšį, reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.
GLIUKOZINOLATAI
Gliukozinolatų yra kryžmažiedėse daržovėse, įskaitant:
- Briuselio kopūstus
- Kopūstus
- Kale kopūstus
- Brokolius
Jie suteikia šioms daržovėms kvapą ir skonį. Gliukozinolatai apdorojimo metu (verdant ar kepant) ir organizmui juos virškinant, virsta kitomis cheminėmis medžiagomis. Manoma, kad šios cheminės medžiagos gali padėti kontroliuoti vėžio augimą ir vystymąsi.
FITOESTROGENAI
Dėl savo struktūros fitoestrogenai gali turėti panašų efektą kaip estrogenai.
Sojų produktuose yra izoflavonų – fitoestrogenų rūšies. Kai kurie tyrimai rodo, kad sojos produktai gali būti susiję su:
- Mažesne endometriumo (gimdos gleivinės) vėžio rizika
- Mažesne kaulų retėjimo moterims rizika
Lignanai. Žmogaus organizmas paverčia fitochemines medžiagas lignanus į chemines medžiagas turinčias panašų į estrogenų poveikį. Du ypač geri lignanų šaltiniai yra:
- Linų sėmenys
- Sezamo sėklos
Tačiau tyrimai, palaikantys lignanų vaidmenį endometriumo vėžio ar osteoporozės prevencijai, yra riboti.