The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Kanapių baltymų nauda

Ką reikia žinoti apie kanapių baltymus?

Kanapių sėklos yra augalinės kilmės visaverčių baltymų šaltinis, turintis daugybę maistinių medžiagų. Tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori į savo racioną įtraukti daugiau baltymų, tačiau vengia gyvūninės kilmės produktų.

Kanapių baltymai gaunami iš kanapės augalo, kuris yra tos pačios rūšies kaip ir marihuana. Tačiau, skirtingai nei marihuanoje, kanapėse yra tik pėdsakai tetrahidrokanabinolio (THC) – medžiagos, kuri sukelia apsvaigimą.

Kanapės yra kanabidiolio arba CBD aliejaus šaltinis, be to jų sėklose taip pat gausu augalinės kilmės baltymų.

Kanapių baltymai gaminami sumalant kanapių sėklas į smulkius miltelius.

Šiame straipsnyje apžvelgiame kanapių baltymus, jų maistingumą ir naudą sveikatai.

KANAPIŲ BALTYMŲ MAISTINGUMAS

Kanapių baltymai yra visaverčiai baltymai, t. y. juose yra visų devynių nepakeičiamųjų aminorūgščių, kurių žmogaus organizmui reikia, bet kurių jis negali pasigaminti pats. Todėl žmogus privalo įtraukti šias aminorūgštis į savo mitybą.

Kai kurie ekspertai teigia, kad kanapių sėklos maistiniu požiūriu yra vienas visavertiškiausių maisto šaltinių. Kanapių sėklas galima vartoti sveikas arba be luobelės, arba galima vartoti įvairius kanapių sėklų produktus, pavyzdžiui, aliejų, miltus ir baltymų miltelius.

Tyrimais nustatyta, kad kanapių sėklų maistinė vertė labai skiriasi priklausomai nuo to, kokioje aplinkoje jos augo ir kokios konkrečios rūšies augalas tai yra. Tačiau paprastai jų maistinę vertę sudaro:

  • 25-35 % riebalų
  • 20-30 % angliavandenių
  • 20-25 % baltymų

Gausiausias kanapių sėklose esantis baltymas yra edestinas, sudarantis apie 82 % visų kanapių baltymų. Albuminas sudaro apie 13 % visų baltymų, o β-konglicininas – iki 5 % visų baltymų.

Šiuose baltymuose kartu yra devynios nepakeičiamosios aminorūgštys. Daugiausia yra glutamo rūgšties, po jos seka argininas. Kanapių baltymai turi daugiau sieros turinčių aminorūgščių, tokių kaip metioninas, cisteinas ir homocisteinas, nei sojų baltymai ir pieno baltymas kazeinas.

Kanapių baltymuose taip pat yra daugiau aminorūgščių nei sojų baltymuose, išskyrus asparagino rūgštį, glutamo rūgštį ir liziną. Nedidelis lizino kiekis yra pagrindinis kanapių baltymų trūkumas.

Vidutiniškai 31 gramo (g) kanapių baltymų miltelių porcijoje yra 12 g baltymų ir 120 kalorijų.

KANAPIŲ BALTYMŲ NAUDA SVEIKATAI

Kanapių baltymai turi įvairių sveikatai naudingų savybių, įskaitant:

Lengvai virškinami

Nors žmonės paprastai lengviau virškina gyvūninius baltymus nei augalinius, tyrimai rodo, kad kanapių baltymai lengvai virškinami.

Taip gali būti todėl, kad kanapių baltymuose yra daug edistino ir albumino, kuriuos organizmas lengvai virškina. Organizmas skaido šias medžiagas ir didelę dalį aminorūgščių panaudoja įvairiuose procesuose, pavyzdžiui, audinių atstatymui ir ląstelių priežiūrai.

Termiškai apdorojus kanapių baltymus, jie tampa dar lengviau virškinami.

Puikus skaidulų šaltinis

Vartojant pakankamai maistinių skaidulų, palaikoma virškinimo sistemos sveikata, mažėja širdies ligų, nutukimo, antrojo tipo diabeto ir kai kurių vėžio rūšių rizika.

Rekomenduojama suvartoti 19-38 g per dieną, priklausomai nuo lyties ir amžiaus. Tačiau dauguma Europos gyventojų suvartoja tik pusę ar dar mažesnę dalį šio kiekio.

31 g kanapių baltymų porcijoje yra apie 11 g skaidulinių medžiagų.

Turi sveikųjų riebalų

Kanapių baltymuose yra nesočiųjų riebalų. 31 g porcijoje yra apie 2.5 g riebalų, kurių didžiąją dalį sudaro sveikatai naudingos polinesočiosios riebalų rūgštys.

Kanapių baltymuose esančios polinesočiosios riebalų rūgštys yra linolo rūgštis (omega-6) ir alfa-linoleno rūgštis (omega-3). Šių riebalų rūgščių organizmas negali susintetinti, todėl jos turi būti gaunamos iš mitybos šaltinių.

Omega riebalų rūgštys yra būtinos organizmui, nes prisideda prie širdies sveikatos, reguliuoja uždegiminius ir medžiagų apykaitos procesus.

KANAPIŲ IR KITI BALTYMAI

Baltymai būna augalinės arba gyvūninės kilmės. Be kanapių baltymų, kiti populiarūs pasirinkimai yra išrūgų ir sojų baltymai.

Baltymų ir kalorijų kiekis 100 g šių baltymų yra toks:

  • Kanapių baltymuose yra apie 39 % baltymų ir 387 kalorijos
  • Išrūgų baltymai turi apie 67 % baltymų ir 385 kalorijas
  • Sojų baltymuose yra apie 88 % baltymų ir 335 kalorijos

Nors išrūgų baltymuose yra daug baltymų, jie taip pat yra alergenai. Todėl jautriems arba alergiškiems pieno produktams žmonėms gali tekti vengti šio baltymų šaltinio. Taip pat gana dažna yra alergija sojai. Ekspertai kanapių nelaiko alergenu, o kai kurie teigia, kad jos tinka kaip hipoalerginio maisto sudedamoji dalis.

Be to, išrūgų baltymai nėra veganiški ir negali papildyti veganiškos mitybos. Tačiau kanapių ir sojų produktai tinka vegetarams ir veganams.

KITI VARTOJIMO BŪDAI

Jei žmonėms nepatinka kanapių baltymų skonis, yra kitų būdų vartoti kanapių sėklas ir gauti naudos iš jų sveikatai naudingų savybių, įskaitant:

Maistas: galima apibarstyti salotas, dribsnius ar jogurtą nesmulkintomis arba maltomis sėklomis. Kanapių sėklų taip pat galima dėti į sriubas ar troškinius.

Kepiniai: maltos arba sveikos kanapių sėklos suteikia įdomios tekstūros duonai, keksiukams ir kitiems kepiniams.

Kanapių pienas: kanapių pieną galima pasigaminti namų sąlygomis mirkant sėklas, sumaišant ir pertrinant. Gautas produktas yra daug baltymų turintis augalinis pienas, kurį galima pilti į arbatą, kavą ar gaminti kokteilius.

ALTERNATYVŪS AUGALINIŲ BALTYMŲ ŠALTINIAI

Norint padidinti suvartojamų baltymų kiekį ir kartu sumažinti gyvūninės kilmės produktų vartojimą, galima rasti įvairių alternatyvių augalinių baltymų šaltinių. Rinktis galima iš šių variantų:

Taip pat verta paminėti, kad baltymų milteliuose gali būti įvairių pridėtinių ingredientų, pavyzdžiui, cukraus ar natrio, siekiant pagerinti jų skonį. Norint išvengti šių priedų, reikėtų atidžiai skaityti maistingumo etiketes.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais