The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Jodas

Jodas

Jodas yra mineralas, randamas kai kuriuose maisto produktuose. Organizmui jodo reikia skydliaukės hormonams gaminti. Šie hormonai kontroliuoja medžiagų apykaitą ir daugelį kitų svarbių funkcijų.

Organizmui skydliaukės hormonų taip pat reikia tinkamam kaulų ir smegenų vystymuisi nėštumo ir kūdikystės metu. Gauti pakankamą jodo kiekį svarbu visiems, tačiau ypatingai svarbu kūdikiams ir nėščiosioms moterims.

KIEK JODO REIKIA ORGANIZMUI?

Organizmui reikalingas jodo kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus. Pateikiame vidutinę rekomenduojamą paros normą mikrogramais (mcg):

AmžiusRekomenduojamas kiekis
Nuo gimimo iki 6 mėnesių110 mcg
Kūdikiai 7-12 mėnesių130 mcg
Vaikai 1-8 metų90 mcg
Vaikai 9-13 metų120 mcg
Paaugliai 14-18 metų150 mcg
Suaugę150 mcg
Nėščios moterys220 mcg
Krūtimi maitinančios moterys290 mcg

KOKIUOSE MAISTO PRODUKTUOSE YRA JODO?

Jodo natūraliai yra kai kuriuose maisto produktuose, jo taip pat dedama į druską, kuri žymima kaip „joduota druska“. Rekomenduojamą jodo kiekį galite gauti valgydami įvairius maisto produktus, įskaitant:

  • Žuvis (pvz., menkę ir tuną), jūros dumblius, krevetes ir kitas jūros gėrybes, kuriose paprastai yra daug jodo;
  • Pieno produktus (pvz., pieną, jogurtą, sūrį);
  • Kiaušinius;
  • Joduotą druską.*

* Himalajų ir jūros druska įprastai nėra joduojama. Produktų etiketėse būna nurodyta ar druska yra joduota.

AR AŠ GAUNU PAKANKAMAI JODO?

Daugelis europiečių gauna pakankamai jodo iš maisto produktų ir gėrimų. Tačiau tam tikros žmonių grupės susiduria su didesne trūkumo rizika:

  • Žmonės, kurie nevartoja joduotos druskos. Jodo dėjimas į druską yra plačiausiai naudojama jodo trūkumo kontrolės strategija. Šiuo metu apie 88% namų ūkių visame pasaulyje naudoja joduotą druską;
  • Nėščios moterys. Nėščioms moterims reikia apie 50% daugiau jodo nei kitoms moterims tam, kad patenkintų savo ir vaisiaus poreikius;
  • Žmonės, kurie laikosi veganiškos dietos arba valgo mažai pieno produktų, jūros gėrybių ir kiaušinių arba visai jų nevartoja. Jūros gėrybės, kiaušiniai, pienas ir pieno produktai yra vieni geriausių jodo šaltinių. Žmonės, kurie nevalgo šio maisto arba riboja jo vartojimą, gali gauti per mažai jodo;
  • Žmonės gyvenantys regionuose, kuriuose trūksta jodo ir kurie dažniausiai valgo vietinį maistą. Mažiausiai jodo yra kalnuotų vietovių dirvožemiuose, pavyzdžiui, Alpių, Himalajų ir Andų regionuose, taip pat upių slėniuose Pietų ir Pietryčių Azijoje.

KAS NUTIKS JEI NEGAUSIU PAKANKAMAI JODO?

Žmonės, kurie negauna pakankamai jodo, negali pagaminti pakankamo kiekio skydliaukės hormono. Tai gali sukelti daug problemų. Didelis jodo trūkumas nėščioms moterims gali visam laikui pakenkti vaisiui – sąlygoti lėtesnį augimą, intelekto negalią, uždelstą lytinį vystymąsi. Mažesnis trūkumas gali lemti mažesnį už vidutinį kūdikių ir vaikų intelekto koeficientą ir sumažinti suaugusiųjų gebėjimą dirbti ir aiškiai mąstyti. Struma (padidėjusi skydliaukė) įprastai yra pirmas matomas jodo trūkumo požymis.

AR GALI JODAS PAKENKTI ORGANIZMUI?

Taip, jei gaunate per daug. Per didelis jodo kiekis gali sukelti tuos pačius simptomus kaip ir jodo trūkumas, įskaitant strumą (padidėjusią skydliaukę). Didelis jodo kiekis taip pat gali sukelti skydliaukės uždegimą ir skydliaukės vėžį. Gavus labai didelę jodo dozę (pavyzdžiui, kelis gramus) gali deginti burną, gerklę ir skrandį, prasidėti karščiavimas, skrandžio skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, silpnas pulsas ir koma.

Viršutines paros jodo ribas pateikiame žemiau esančioje lentelėje. Šie kiekiai netaikomi žmonėms, kurie jodą vartoja dėl medicininių priežasčių, prižiūrint gydytojui.

AmžiusViršutinė riba
Nuo gimimo iki 12 mėnesiųnenustatyta
Vaikai 1-3 metų200 mcg
Vaikai 4-8 metų300 mcg
Vaikai 9-13 metų600 mcg
Paaugliai 14-18 metų900 mcg
Suaugę1.100 mcg
Paaugliai 14-18 metų3.000 mg
Suaugę3.500 mg
Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais