The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Arbatos gėrimo ceremonija

Japoniška arbatos gėrimo ceremonija

Japoniška arbatos gėrimo ceremonija (茶道, sadō or chadō, lit. „arbatos gėrimo būdas“ arba 茶の湯, chanoyu) – tai istoriją menanti japonų tradicija. Tai apeiginis žaliosios arbatos ruošimo ir gėrimo būdas, paprastai atliekamas tradiciniame arbatos kambaryje su tatamio grindimis. Vienas iš pagrindinių arbatos ceremonijos tikslų – ne tik patiekti ir priimti arbatą, bet ir leisti svečiams mėgautis šeimininko svetingumu atmosferoje, kuri skiriasi nuo greito kasdienio gyvenimo tempo.

Šiandien arbatos gėrimo ceremonija praktikuojama kaip hobis, yra vietų, kur ją gali išbandyti ir turistai. Įvairaus formalumo ir autentiškumo arbatos gėrimo ceremonijas siūlo daugybė organizacijų visoje Japonijoje, įskaitant kai kuriuos tradicinius sodus, kultūros centrus ir viešbučius.

ISTORINĖS APLINKYBĖS

Arbata į Japoniją buvo atvežta VIII a. iš Kinijos ir buvo geriama kaip gydomasis gėrimas, daugiausia tarp šventikų ir aukštuomenės. Tik Muromachi laikotarpiu (1333-1573 m.) šis gėrimas išpopuliarėjo tarp visų socialinių sluoksnių žmonių. Tarp pasiturinčių visuomenės narių išpopuliarėjo arbatos gėrimo vakarėliai, kurių dalyviai demonstruodavo savo puošnius arbatos dubenėlius ir demonstruodavo savo žinias apie arbatą.

Maždaug tuo pačiu metu susiformavo rafinuotesnė arbatos vakarėlių versija, kurioje vyravo Zen įkvėptas paprastumas ir daugiau dėmesio buvo skiriama dvasingumui. Būtent iš šių susibūrimų kilo arbatos gėrimo ceremonija. Šiuolaikinio arbatos gėrimo būdo tėvas buvo Sen no Rikyu (1522-1591 m.), kuris propagavo griežtą, kaimišką paprastumą. Dauguma dabartinių arbatos ceremonijos mokyklų, įskaitant Omotesenke ir Urasenke, susiformavo pagal jo mokymą.

Arbatos aksesuarai

ARBATOS GĖRIMO CEREMONIJA

Oficiali arbatos gėrimo ceremonija – tai kelių valandų trukmės renginys, kuris prasideda kaiseki patiekalu, po kurio patiekiamas dubenėlis tirštos arbatos ir baigiamas dubenėliu plonos (angl. „thin“) arbatos. Tačiau dauguma arbatos ceremonijų šiais laikais yra gerokai sutrumpintos ir apsiriboja tik dubenėliu plonos arbatos.

Arbatos ceremonijos protokolas yra apibrėžtas iki tikslių rankų judesių, kurie skirtingose mokyklose šiek tiek skiriasi. Daugeliu atvejų nesitikima, kad nuolatiniai turistai išsamiai išmanytų taisykles, tačiau pagrindinių toliau pateiktų punktų žinojimas gali padėti renginį paversti iškilmingesniu.

Aprangos kodas

Venkite puošnios mados ir kvapų, kurie atitraukia dėmesį nuo arbatos gėrimo. Dėvėkite kuklius drabužius, nusiimkite papuošalus, kurie gali sugadinti arbatos įrangą, ir venkite stiprių kvepalų.

Sodas

Tradicinę arbatos ceremonijos vietą supa sodas, nors daugelyje šiuolaikinių vietų sodo nėra. Sodas sąmoningai išlaikomas tylus ir paprastas, kad skatintų ramybę. Vengiama ryškiaspalvių ar stipriai kvepiančių gėlių, nes jos blaško dėmesį. Įvairių formų ir dydžių akmenys sudaro taką, vedantį į arbatos kambarį. Akmeninis žibintas pastatomas netoli akmeninio praustuvo prie įėjimo, kur lankytojai, prieš įeidami į arbatos kambarį, nusiplauna rankas.

Arbatos kambarys

Ceremonija tradiciškai vyksta tatamio kambaryje. Įėjimas svečiams kartais būna žemas, kad įeinantys svečiai turėtų pasilenkti – tai simbolizuoja nuolankumą. Arbatos kambaryje yra dekoratyvinių elementų, pavyzdžiui, niša (tokonoma), kurioje eksponuojamas ritinys arba sezoninės gėlės.

Po nusilenkimo pagrindinis svečias įeina į patalpą ir atsisėda arčiausiai nišos, paskui jį eina kiti svečiai. Geriausia, jei svečiai sėdi seiza poza ant tatamio grindų. Kai svečiai užima savo vietas, įprasta dar kartą nusilenkti ir tik tada apžiūrėti šiai progai kruopščiai parinktas dekoracijas.

Arbatos paruošimas

Šeimininkas paprastai ruošia arbatą svečių akivaizdoje. Pagrindinė įranga yra arbatos plakimo šluotelė (chasen), indas žaliosios arbatos milteliams (natsume), šaukštelis arbatai (chashaku), dubenėlis arbatai, saldumynų indas arba lėkštė, virdulys ir žarijų indas. Kiekviena įranga kruopščiai parinkta atsižvelgiant į aplinkybes ir turi savo konkrečią vietą.

Mėgavimasis arbata ir dubenėliu

Prieš arbatą patiekiamas japoniškas saldumynas, kurį reikia suvalgyti prieš geriant arbatą. Arbatos dubenėlis padedamas ant tatamio kilimėlio priešais jus, priekine dalimi į jus. Pakelkite jį dešine ranka ir padėkite ant kairiojo delno. Dešine ranka pasukite jį pagal laikrodžio rodyklę maždaug 90 laipsnių kampu, kad jo priekis nebebūtų nukreiptas į jus. Išgerkite arbatą keliais gurkšniais ir padėkite ją atgal ant tatamio. Gavę ir baigę gerti arbatą nusilenkite ir padėkokite.

Ceremonijos pabaigoje bus laiko apžiūrėti ir įvertinti arbatos dubenėlį jį pakėlus. Baigę padėkite dubenėlį taip, kad jo priekis būtų nukreiptas į šeimininką. Šeimininkas gali paklausti, ar svečiai norėtų dar vieno arbatos raundo, o jei ne, arbatos gėrimo ceremonija baigiama, kai šeimininkas nuplauna arbatos indus ir grąžina įrangą ten, kur ji buvo prieš pradedant.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais