The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Žarnyno mikrobioma

Įvadas į žarnyno mikrobiomą

ŽARNYNO MIKROBIOMOS ĮVAIROVĖS SVARBA

Ar žinojote, kad žmogaus organizme ir ant jo yra trilijonai mikrobų (mikroorganizmų)? Tai apima apie 1000 skirtingų bakterijų rūšių, o tai reiškia, kad mūsų organizme yra maždaug 10 kartų daugiau mikrobų nei žmogaus ląstelių.

Šie mikrobai bendrai vadinami „mikrobiota“ arba „mikrobiomu“, kai atsižvelgiama ir į jų genus. Didžioji dauguma (apie 95 %) šių mikrobų yra žarnyne ir sveria apie 2 kg. Mikrobų rūšys skiriasi priklausomai nuo jų buvimo vietos organizme ar ant jo, todėl kiekvieno žmogaus mikrobiomas yra unikalus, tarsi piršto atspaudas.

Žmogaus virškinamajame trakte yra viena sudėtingiausių ekosistemų – žarnyno mikrobiomas, ir jis yra labai svarbus sveiko žmogaus homeostazei ir (arba) pusiausvyrai palaikyti.

Kad tai būtų pasiekta, būtinas įvairus žarnyno mikrobiomas.

KAI KALBAME APIE ĮVAIROVĘ, PAPRASTAI MATUOJAMOS DVI JOS RŪŠYS, KURIOS VADINAMOS ALFA IR BETA ĮVAIROVE

Alfa įvairovė – tai buveinės įvairovė, pavyzdžiui, konkretaus žmogaus žarnyno bakterijų skaičius ir rūšys. Geriausia, jei žmogaus žarnyne yra didelė alfa įvairovė, t. y. žarnyne yra daug įvairių rūšių mikrobų.

Beta įvairovė – tai įvairovė tarp žmonių. Tai svarbu lyginant skirtingos genetikos ir (arba) mitybos įpročius turinčių žmonių žarnyno mikrobiomus ir siekiant nustatyti, kiek jie skiriasi ir (arba) yra panašūs.

Alfa ir beta įvairovės sąvoką gražiai iliustruoja Afrikos pigmėjų BaAka ir Bantu žmonių mikrobiomai, palyginti su JAV amerikiečių mikrobiomais.

Pirma, jei žiūrėsime atskirai, tai BaAka pigmėjų ir Bantu genties žmonių alfa įvairovė yra didelė, jų žarnyne yra daug skirtingų bakterijų rūšių. Tuo tarpu JAV amerikiečių alfa įvairovė yra maža, paprastai juose gyvena mažiau bakterijų rūšių.

Lyginant šias grupes, BaAka pigmėjų ir Bantu grupių beta įvairovė yra maža, kitaip tariant, jų mikrobiomai yra panašūs – šios dvi tautos gyvena panašioje vietoje ir yra veikiamos panašaus maisto, tačiau yra tam tikrų skirtumų, ir tai greičiausiai lemia mityba (pigmėjai yra medžiotojai-rinkėjai, o Bantu turi prieigą prie žemės ūkio maisto).

Lyginant su JAV amerikiečių vakarietiška mityba (kurioje daug perdirbtų maisto produktų ir mažai skaidulinių medžiagų, gaunamų iš vaisių ir daržovių), šiose grupėse yra didelė beta įvairovė.

TAČIAU KODĖL ĮVAIROVĖ YRA SVARBI?

Žarnyno mikrobai atlieka įvairias svarbias funkcijas, įskaitant:

  • Svarbiausių maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminai ir aminorūgštys, gamybą
  • Nevirškinamų maisto junginių metabolizmą
  • Apsaugą nuo patogenų kolonizacijos
  • Apsaugą nuo virškinamąjį traktą dengiančio epitelio pažeidimų; ir, įtaką pagrindinėms fiziologinėms funkcijoms, tokioms kaip imuninės sistemos vystymasis ir treniravimas, angiogenezė (kraujagyslių formavimasis) ir riebalų kaupimas

Skirtingos bakterijos gamina skirtingus fermentus ir šalutinius produktus, kurie atlieka skirtingas funkcijas organizme, todėl, norint užtikrinti gerą šių funkcijų vykdymą, reikia įvairių bakterijų. Įvairialypė mikrobiota taip pat geriau prisitaiko ir yra atsparesnė antibiotikams, patogenams ar kitiems svetimkūniams.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais