Divertikulitas yra virškinimo problema, kuri išsivysto, kai kyla uždegimas arba infekcija gaubtinėje žarnoje susiformavusiuose maišeliuose (divertikuluose). Divertikulitas gali būti labai skausmingas. Paprastai jis gydomas skysta dieta, antibiotikais ir skausmą mažinančiais vaistais. Kai įprastos procedūros nepadeda – gali prireikti operacijos.
KAS SUKELIA DIVERTIKULITĄ?
Gydytojai tiksliai nežino kas sukelia divertikulų atsiradimą žarnyne (divertikuliozę). Tačiau manoma, kad tam įtakos turi per mažas skaidulų vartojimas. Kai su maistu negaunate pakankamai skaidulų, žarnynas turi dirbti sunkiau nei įprastai, kad perstumtų atliekas per žarnyną. Dėl tokio papildomo krūvio gali susiformuoti maišeliai (divertikulai) silpnesnėse gaubtinės žarnos vietose. Specialistai taip pat nėra tikri kas sukelia divertikulitą. Tačiau manoma, kad bakterijų augimas divertikuluose gali sukelti uždegimą arba infekciją.
KOKIE DIVERTIKULITO SIMPTOMAI?
Divertikulito simptomai gali trukti nuo kelių valandų iki savaitės ar ilgiau.
Pagrindinis simptomas yra pilvo skausmas. Įprastai apatinėje, kairėje pusėje. Skausmas kartais suintensyvėja judant. Tai dažniausias simptomas.
Antriniai, rečiau pasitaikantys simptomai:
- Karščiavimas ir šaltkrėtis;
- Pilvo pūtimas ir dujos;
- Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas;
- Pykinimas ir kartais vėmimas.
KAIP NUSTATOMAS DIVERTIKULITAS?
Gydytojas apžiūros metu užduoda klausimus apie jaučiamus simptomus. Tada gali atlikti tyrimus siekdamas išsiaiškinti ar turite infekciją bei įsitikinti ar neturite kitų problemų. Pagrindinis divertikuliozės nustatymo metodas – irigoskopija. Jos metu į žarnyną suleidžiama speciali medžiaga ir padaroma rentgeno nuotrauka, kurioje matomi žarnyno pakitimai.
KAIP GYDOMAS DIVERTIKULITAS?
Jums gali būti trumpalaikis (ūminis) divertikulito atvejis, kuris praeina po gydymo skysta dieta ir antibiotikais. Tačiau kai kuriais atvejais būklė gali trukti ilgą laiką (lėtinė). Abiem atvejais gydymas yra vienodas, išskyrus atvejus, kai pasitaiko komplikacijų.
Pirminis gydymas. Divertikulito gydymas priklauso nuo simptomų sudėtingumo. Jei skausmas yra lengvas, jūs galite gerti skysčius. Atvejais, kai nėra jokių komplikacijų požymių, gydymas gali būti:
- Vaistais, tokiais kaip antibiotikai ir malšinantys skausmą;
- Mitybos pokyčiais pradedant nuo skysčių dietos, kurioje mažai skaidulų. Skausmui sumažėjus padidinamas skaidulų kiekis.
Jei skausmas sunkus ir negalite gerti skysčių arba turite divertikulito komplikacijų, gali reikėti gultis į ligoninę. Gydymas apima:
- Į veną leidžiamais antibiotikais;
- Itraveniniais skysčiais ir maitinimu (negeriama ir nevalgoma per burną) iki savaitės laiko, kad pailsėtų žarnynas.
KADA ATLIEKAMA OPERACIJA?
Divertikulito operacijos metu pašalinamos nesveikos žarnyno dalys. Divertikulito operacija gali būti reikalinga jei:
- Divertikulitas pasikartoja. Operacija gali būti rekomenduojama, jei divertikulitas pasikartoja du ir daugiau kartų;
- Didelė ligos pasikartojimų rizika (pvz., jaunesniems nei 40 metų asmenims ar asmenims su sutrikusia imunine sistema).
Specialistai taip pat gali rekomenduoti atlikti operaciją ir kitais, aukščiau nepaminėtais atvejais.
DIVERTIKULITAS – GYDYMAS NAMUOSE
Gydymas namuose gali padėti kontroliuoti divertikulito simptomus arba sumažinti tikimybę patirti ligos pasikartojimus.
Kad sumažėtų pilvo skausmas, kurį sukelia lengvas divertikulitas, pabandykite:
- Pilvo srityje palaikykite šildymo pagalvėlę, ji gali padėti sumažinti nedidelį skausmą ir spazmus;
- Išbandykite atsipalaidavimo technikas (pvz., lėtą ir gilų kvėpavimą ramioje aplinkoje ar meditaciją). Tai gali padėti sumažinti nedidelį skausmą;
- Vartokite nereceptinius vaistus nuo skausmo.
Jei šie būdai nepadeda – kreipkitės į savo gydytoją, kuris paskirs tolimesnį gydymą.
Kai jaučiatės geriau, galite atlikti šiuos veiksmus, kad sumažintumėte ligos pasikartojimo tikimybę:
- Vartokite daug skaidulų turinčių produktų. Pilno grūdo produktai, rudieji ryžiai, švieži vaisiai ir daržovės – visi šie produktai gali būti naudingi;
- Pratinkite save prie sveikų įpročių žarnynui, tokių kaip reguliarus valgymas, neskubėjimas tuštinantis ir reguliarus, gausus skysčių vartojimas.
Nenaudokite klizmų ir vidurius laisvinančių vaistų, nebent taip nurodė gydytojas. Pasireiškus ūminiam divertikulitui, laisvinančiųjų ir klizmų naudojimas gali dar labiau sustiprinti skausmą.
Lepitox. Dietary Fibre Complex, 180g miltelių
Augalinė formulė su kelių rūšių maistinėmis skaidulomis, probiotikais, pankolių sėklomis, L-glutaminu, imbieru ir pipirmėtėmis.