Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Alergija maistui

Dažniausios alergijos maistui

Alergijos maistui yra dažnos. Jos paveikia apie 5% suaugusiųjų, 8% vaikų ir šie skaičiai nuolatos auga. Įdomu tai, kad bet koks maistas gali sukelti alergiją, tačiau daugumą maisto alergijų sukelia tik aštuoni produktai.

Šiame straipsnyje apžvelgiame dažniausiai pasitaikančias alergijas maistui.

KAS YRA ALERGIJA MAISTUI?

Alergija maistui yra būklė, kai tam tikri maisto produktai sukelia nenormalų imuninį atsaką. Imuninė sistema neteisingai atpažįsta kai kuriuos maisto produktuose esančius baltymus kaip kenksmingus. Tokiu atveju organizmas imasi įvairių apsaugos priemonių, įskaitant cheminių medžiagų, tokių kaip histaminas (uždegimą sukelianti medžiaga), išskyrimą.

Žmonėms, turintiems alergiją maistui, net ir labai nedidelis tokio maisto kiekis gali sukelti alerginę reakciją. Alergija pasireiškia nuo kelių minučių iki kelių valandų laikotarpyje ir dažniausiai apima šiuos simptomus:

  • Liežuvio, burnos ar veido patinimas
  • Kvėpavimo pasunkėjimas
  • Žemas kraujo spaudimas
  • Viduriavimas
  • Vėmimas
  • Dilgėlinė
  • Niežtintis bėrimas

Sunkesniais atvejais alergija maistui gali sukelti anafilaksiją. Simptomai, kurie gali pasireikšti labai greitai yra niežtintis bėrimas, gerklės ar liežuvio patinimas, dusulys ir žemas kraujo spaudimas. Kai kurie atvejai gali būti mirtini.

Daugelis maisto netoleravimo atvejų dažnai klaidingai palaikomi alergijomis maistui. Maisto netoleravimas niekada nesusijęs su imunine sistema. Tai reiškia, kad nors jis gali smarkiai paveikti gyvenimo kokybę, maisto netoleravimas nėra pavojingas gyvybei.

Tikrąsias alergijas maistui galima suskirstyti į du pagrindinius tipus: IgE antikūnus ir ne-IgE antikūnus. Antikūnai yra kraujo baltymų rūšis, kuriuos imuninė sistema naudoja infekcijai atpažinti ir su ja kovoti. IgE alergijos maistui atveju IgE antikūnus išskiria imuninė sistema. Ne-IgE alergijos maistui atveju IgE antikūnai neišskiriami, todėl kitos imuninės sistemos dalys kovoja su suvokiama grėsme.

KARVĖS PIENAS

Alergija karvės pienui dažniausiai pasireiškia kūdikiams ir mažiems vaikams. Tai viena iš labiausiai paplitusių vaikų alergijų, kuri paveikia 2-3% kūdikių ir vaikų. Dauguma vaikų ją išauga iki trejų metų, todėl suaugusiems ji pasitaiko gerokai rečiau.

Alergija karvės pienui gali pasireikšti tiek IgE, tiek ne-IgE tipais, tačiau IgE tipo alergija yra dažniausia ir potencialiai rimčiausia. Vaikai ar suaugusieji turintys IgE alergiją įprastai sureaguoja per 5-30 minučių po karvės pieno nurijimo. Jiems pasireiškia tokie simptomai kaip patinimas, bėrimas, dilgėlinė, vėmimas ir retais atvejais anafilaksija.

Ne-IgE alergija įprastai turi daugiau tokių simptomų kaip vėmimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.

Jei nustatoma alergija karvės pienui,  reikia vengti pieno ir jo turinčių maisto produktų. Tai apima tokius produktus ir gėrimus kaip:

  • Pienas
  • Pieno milteliai
  • Sūris
  • Sviestas
  • Margarinas
  • Jogurtas
  • Ledai

Alergiškų kūdikių, krūtimi maitinančioms motinoms taip pat reikia atsisakyti karvės pieno ir pieno produktų.

KIAUŠINIAI

Alergija kiaušiniams yra antra pagal dažnumą maisto alergija vaikams. Tačiau apie 68% tokių vaikų alergiją išauga iki 16 metų.

Alergija kiaušiniams apima tokius simptomus kaip:

  • Virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui, pilvo skausmas
  • Odos reakcijos, tokios kaip dilgėlinė ar bėrimas
  • Kvėpavimo sistemos problemos
  • Anafilaksija (retai)

Įdomu tai, kad galima būti alergiškam kiaušinių tryniams, bet ne baltymams ir atvirkščiai. Taip yra todėl, kad kiaušinių baltymuose ir kiaušinių tryniuose esantys baltymai šiek tiek skiriasi. Vis dėlto, alergija kiaušinių baltymams yra dažnesnė.

Kaip ir kitų alergijų atveju, nustačius alergiją kiaušiniams – reikia jų atsisakyti.

Tačiau nebūtinai gali tekti atsisakyti visų su kiaušiniais susijusių maisto produktų, nes kiaušinių apdorojimas gali pakeisti alergiją sukeliančių baltymų formą į tokią, kurios organizmas nelaiko kenksminga. Pavyzdžiui, vienas tyrimas parodė, kad maždaug 70% vaikų, kurie yra alergiški kiaušiniams, gali valgyti ir toleruoti sausainius ar pyragus, kurių sudėtyje yra kiaušinių. Nepaisant to, prieš pradedant vartoti kiaušinių turinčius produktus būtinai reikia pasitarti su gydytoju.

MEDŽIŲ RIEŠUTAI

Alergija medžio riešutams yra dažna alergija, kuri kaip manoma gali paveikti apie 1% populiacijos. Keletas medžių riešutų pavyzdžių:

  • Braziliški riešutai
  • Migdolai
  • Anakardžiai
  • Makadamijos riešutai
  • Graikiniai riešutai
  • Pistacijos

Žmonės, turintys alergiją medžių riešutams, taip pat yra alergiški šių riešutų sviestams ir aliejams. Jiems patariama vengti visų rūšių medžių riešutų, net jei jie yra alergiški tik vienai ar dviem rūšims. Taip yra todėl, kad alergija vienos rūšies medžio riešutams padidina riziką išsivystyti alergijai ir kitoms rūšims.

Skirtingai nuo kai kurių kitų alergijų, alergija medžių riešutams dažniausiai yra viso gyvenimo būklė. Šios alergijos gali būti labai sunkios, jos lemia apie 50% mirčių, susijusių su anafilaksija.

Dėl šios priežasties žmonėms, turintiems alergiją riešutams (taip pat turintiems kitų potencialiai gyvybei pavojingų alergijų), patariama visada su savimi turėti Epipen injekcinio tirpalo. Prasidėjus sunkiai alerginei reakcijai žmogus gali susišvirkšti adrenalino ir tokiu būdu išgelbėti sau gyvybę.

ŽEMĖS RIEŠUTAI

Kaip ir alergija medžių riešutams, taip ir alergija žemės riešutams yra dažna ir gali sukelti sunkias bei potencialiai mirtinas alergines reakcijas. Tačiau abi būklės yra laikomos skirtingomis, nes žemės riešutas yra ankštinė kultūra. Nepaisant to, žemės riešutams alergiški žmonės neretai yra alergiški ir medžių riešutams.

Nors priežastis, kodėl žmonėms pasireiškia alergija žemės riešutams nėra žinoma, manoma, kad žmonės kurių šeimoje yra buvę žemės riešutų alergijos atvejų, susiduria su didžiausia rizika.

Alergija žemės riešutams serga maždaug 4-8% vaikų ir 1-2% suaugusių. Apie 15-22% vaikų, kuriems pasireiškia alergija žemės riešutams, problema išsisprendžia paauglystėje.

Šiuo metu vienintelis veiksmingas gydymas yra visiškas žemės riešutų ir žemės riešutų turinčių maisto produktų atsisakymas.

VĖŽIAGYVIAI

Vėžiagyvių pavyzdžiai:

  • Krevetės
  • Vėžiai
  • Kalmarai
  • Omarai
  • Moliuskai

Dažniausiai alergiją jūros gėrybėms sukelia baltymas, vadinamas tropomiozinu.

Alergijos vėžiagyviams simptomai dažniausiai pasireiškia greitai ir yra panašūs į kitas IgE alergijas maistui. Tačiau tikrąją alergiją jūros gėrybėms kartais gali būti sunku atskirti nuo neigiamos reakcijos į jūros gėrybių teršalus, pvz., bakterijas, virusus ar parazitus. Taip yra todėl, kad simptomai gali būti panašūs, nes abu atvejai gali sukelti vėmimą, viduriavimą ir skrandžio skausmus.

Alergija vėžiagyviams nėra linkusi praeiti laikui bėgant, todėl dauguma žmonių vėžiagyvių turi vengti visą gyvenimą. Įdomu tai, kad verdant vėžiagyvius alerginę reakciją gali išprovokuoti netgi garai. Tai reiškia, kad alergiškiems žmonėms reikėtų vengti būti šalia jūros gėrybių, kai jos ruošiamos.

KVIEČIAI

Alergija kviečiams yra alerginė reakcija į vieną iš kviečiuose esančių baltymų. Ji įprastai paveikia vaikus ir dažniausiai yra išaugama iki dešimties metų amžiaus.

Kaip ir kitos alergijos, alergija kviečiams gali sukelti virškinimo sutrikimus, dilgėlinę, patinimus, bėrimą, sunkiais atvejais – anafilaksiją. Ši alergija dažnai supainiojama su celiakija ar neceliakiniu jautrumu glitimui, nes gali turėti panašių virškinimo simptomų.

Tačiau tikroji alergija kviečiams sukelia imuninį atsaką į vieną iš baltymų, esančių kviečiuose. Ši reakcija gali būti sunki, o kartais net ir mirtina.

Celiakija ir neceliakinis jautrumas glitimui nekelia pavojaus gyvybei. Šias būkles sukelia nenormali imuninė reakcija į vieną specifinį baltymą – glitimą, kuris taip pat būna kviečiuose.

Žmonės, sergantys celiakija ar neceliakiniu jautrumu glitimui turi vengti kviečių ir kitų produktų, kuriuose yra baltymo glitimo. Kviečiams alergiški žmonės turi vengti tik kviečių, tačiau gali toleruoti glitimą iš grūdų, kuriuose nėra kviečių.

Vienintelis gydymo būdas yra vengti kviečių ir kviečių turinčių produktų. Tai reiškia, kad reikia vengti kviečių turinčių maisto produktų ir kosmetikos gaminių.

SOJA

Alergija sojai serga maždaug 0,4% vaikų ir ji dažniausiai pasireiškia kūdikiams ir vaikams iki trejų metų. Ją sukelia sojos pupelėse esantis baltymas. Apie 70% sojai alergiškų vaikų ją išauga. Simptomai apima nuo niežtinčios ir dilgčiojančios burnos, iki bėrimo, slogos, astmos ar kvėpavimo sunkumų. Retais atvejais alergija sojai gali sukelti anafilaksiją.

Įdomu tai, kad kai kurie karvės pienui alergiški kūdikiai, taip pat yra alergiški sojai.

Įprastai alergijos sojai sukėlėjai yra sojos pupelės ir sojos produktai, pavyzdžiui, sojos padažas ar sojos pienas. Kaip ir kitais atvejais, vienintelis gydymo būdas yra sojos vengimas.

ŽUVIS

Alergija žuvims serga maždaug 2% suaugusiųjų. Skirtingai nuo kitų alergijų, alergija žuvims neretai atsiranda vėlesniame amžiuje, o apie 40% žmonių ji pasireiškia jau suaugus. Kaip alergija vėžiagyviams, taip ir alergija žuvims gali sukelti rimtą ir potencialiai mirtiną alerginę reakciją. Pagrindiniai simptomai yra vėmimas ir viduriavimas, retais atvejais gali pasireikšti ir anafilaksija.

Žuvims alergiški žmonės su savimi visada turėtų nešiotis Epipen injekcinio tirpalo tam atvejui jei netyčia suvalgytų žuvies.

Įdomu tai, kad vėžiagyviuose ir žuvyse yra skirtingų baltymų. Todėl vėžiagyviams alergiški žmonės nebūtinai yra alergiški žuvims.  Daugelis žuvims alergiškų žmonių yra alergiški vienai ar daugiau žuvų rūšių.

KITI MAISTO PRODUKTAI

Aukščiau pateiktos alergijos yra dažniausios, tačiau jų yra ir daugiau. Mažiau paplitusios alergijos maistui gali sukelti daugybę simptomų pradedant lengvu lūpų ir burnos niežuliu ir baigiant gyvybei pavojinga anafilaksija.

Kai kurie, retai alergijas sukeliantys produktai:

  • Česnakai
  • Salierai
  • Garstyčių sėklos
  • Avokadai
  • Bananai
  • Persikai
  • Linų sėmenys
  • Sezamo sėklos

KAIP SUŽINOTI AR TURITE ALERGIJĄ MAISTUI?

Kartais gali būti sudėtinga atskirti alergiją maistui nuo maisto netoleravimo. Jei įtariate, kad turite alergiją maistui, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Norėdamas išsiaiškinti ar turite alergiją ar netoleruojate maisto, gydytojas tikriausiai atliks diagnostinius tyrimus.

Tokie tyrimai apima:

  • Mitybos apžvalga. Išsami valgytų maisto produktų apžvalga įskaitant laiką ir simptomus
  • Odos dūrio tyrimai. Į odą įduriamas nedidelis kiekis alergeno ir stebima reakcija
  • Kraujo tyrimai. Kai kuriais atvejais gali būti imamas kraujas ir matuojamas IgE antikūnų lygis

Jei esate alergiški maistui, gydytojas patars kaip su tuo tvarkytis.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais