The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

sveikesniu moterų senėjimu

Daugiau augalinės kilmės baltymų siejama su sveikesniu moterų senėjimu

Remiantis nauju dideliu tyrimu, kurio metu buvo tiriami vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, buvo nustatyta, kad moterys, gaunančios daugiau baltymų iš augalinių nei iš gyvūninės kilmės šaltinių, yra labiau linkusios senti sveikai.

Rezultatai parodė, kad kiekvieni 3 proc. kalorijų, kai augaliniai baltymai buvo pakeisti gyvūninės kilmės baltymais, buvo susiję su didesne tikimybe išvengti mąstymo gebėjimų, psichinės ir fizinės sveikatos pablogėjimo ir išvengti 11 rimtų sveikatos problemų, tokių kaip 2 tipo diabetas ir širdies priepuoliai.

Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „The American Journal of Clinical Nutrition“. Mokslininkai analizavo informaciją apie sveikatą ir mitybą, gautą iš duomenų banko, sukurto atliekant slaugytojų sveikatos tyrimą, kurio metu 1984-2016 m. buvo stebimos sveikatos priežiūros specialistės. Sveikatos priežiūros specialistės, kurių duomenys buvo naudojami šiam tyrimui, tyrimo pradžioje buvo nuo 38 iki 59 metų amžiaus ir neturėjo jokių fizinių ar psichikos sveikatos problemų.

TYRIME DALYVAVO 48 762 MOTERYS

Iš 48 762 moterų, kurios 1984 m. buvo jaunesnės nei 60 metų amžiaus ir sveikos, 7,6 % po 30 metų vis dar buvo laikomos sveikomis. Tyrėjai sveiką senėjimą apibrėžė kaip gerą psichinę sveikatą, neturėjimą mąstymo ar fizinių problemų ir nesirgimą 11 pagrindinių lėtinių ligų, įskaitant 2 tipo diabetą, Parkinsono ligą, inkstų nepakankamumą, širdies priepuolį, insultą, širdies nepakankamumą ir kitas dažnai pasitaikančias širdies ir kraujagyslių ligas.

Apskritai beveik 1 iš 3 tyrime dalyvavusių moterų nesirgo nė viena iš 11 lėtinių ligų, o beveik pusė moterų nenurodė jokių atminties problemų. Tačiau maždaug 85 proc. moterų atsirado fizinių funkcijų apribojimų, o beveik du trečdaliai neišlaikė geros psichinės sveikatos būklės.

„Baltymų vartojimas vidutiniame amžiuje buvo susijęs su gera sveikata vyresniame amžiuje“, – pranešime spaudai teigė pagrindinis tyrimo autorius, Tuftso universiteto Žmogaus mitybos tyrimų centro mokslininkas Andresas Ardissonas Koratas, mokslų daktaras. „Taip pat nustatėme, kad svarbu, iš kokio šaltinio gaunami baltymai. Atrodo, kad vidutinio amžiaus grupėje didžiąją dalį baltymų gaunant iš augalinių šaltinių ir nedidelį kiekį gyvūninės kilmės baltymų galima užtikrinti gerą sveikatą ir išgyvenamumą vyresniame amžiuje.“

ANALIZĖS REZULTATAI

Tyrėjai ypač atkreipė dėmesį į baltymų suvartojimą, nes ankstesniuose tyrimuose buvo nustatyta, kad baltymų suvartojimas yra susijęs su fizine veikla, įskaitant raumenų nykimo mažinimą ir net klubo sąnario lūžių bei kaulų nykimo rizikos mažinimą.

Atliekant analizę buvo įvertinta, kiek baltymų suvalgo tyrime dalyvavusios moterys, remiantis jų atsakymais į klausimus apie tai, ką jos valgė ar gėrė, kurie buvo periodiškai atliekamų apklausų dalis. Moterys nurodė, kaip dažnai jos valgė tam tikrą maisto produktą – nuo „niekada arba rečiau nei kartą per mėnesį“ iki „6 ir daugiau kartų per dieną“. Moterys nurodė, kad dažniausiai vartojo šiuos gyvūninės kilmės baltymų šaltinius: jautieną, vištieną, pieną, žuvį ir sūrį. Dažniausi augaliniai baltymų šaltiniai buvo duona, daržovės, vaisiai, dribsniai, kepiniai, bulvių košė, riešutai, pupelės, žemės riešutų sviestas ir makaronai.

Analizė parodė, kad bendras suvartojamų baltymų kiekis arba tik iš pieno šaltinių gaunamų baltymų kiekis neturėjo įtakos sveiko senėjimo tikimybei. Gyvūninių baltymų vartojimas buvo susijęs su 6 % mažesne sveiko senėjimo tikimybe, o augalinių baltymų vartojimas buvo susijęs su 46 % didesne sveiko senėjimo tikimybe.

Tyrėjai nusprendė nagrinėti šių rūšių baltymus, nes, pasak jų, gyvūninės kilmės baltymai, vartojami vidutiniame amžiuje, yra susiję su dažnesniu mirštamumu nuo tokių sveikatos problemų kaip širdies ligos.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais