The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Kepenų suriebėjimas

Daugėja kepenų ligų, kurių galima išvengti: svarbu, ką valgote ir ko vengiate

Metaboliniai rizikos veiksniai ir alkoholis lemia dažnesnį kepenų suriebėjimą.

Šiuolaikiniame sparčiai besikeičiančiame pasaulyje mūsų budrumo valandos yra užpildytos sprendimais, dažnai susijusiais su tuo, ką valgyti. Po ilgos dienos vakarienė gali būti greitas maistas arba maistas išsinešimui. Nors galbūt nerimaujate dėl to, kaip maisto pasirinkimas atsiliepia jūsų talijai ar kraujospūdžiui, taip pat norime atkreipti dėmesį į kepenų suriebėjimo ligą.

Viena iš jų, oficialiai vadinama nealkoholine suriebėjusių kepenų liga (NASKL), šiuo metu pasaulyje kamuoja vieną iš keturių suaugusiųjų. Kartais ji progresuoja iki didelių randų, žinomų kaip kepenų cirozė, kepenų nepakankamumo ir didesnės kepenų vėžio rizikos. Gera žinia? Suriebėjusių kepenų ligos galima išvengti arba pakeisti jos eigą.

KAS YRA KEPENŲ SURIEBĖJIMAS?

Suriebėjusių kepenų liga – tai būklė, kurią sukelia kepenų dirginimas. Kepenų audiniuose, reaguojant į pažeidimus, susikaupia nenormalus riebalų kiekis. Virusinis hepatitas, tam tikri vaistai (pvz., tamoksifenas ar steroidai) arba per didelis alkoholio kiekis gali sukelti kepenų suriebėjimą.

Tačiau NASKL riebalų sankaupas kepenyse skatina kitokie veiksniai: grupė metabolinių rizikos veiksnių. NASKL dažniausiai pasireiškia žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį, padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje, atsparumą insulinui (prediabetą) arba 2 tipo diabetą. Ji taip pat dažna tarp žmonių, turinčių antsvorio ar nutukusių, nors NASKL gali išsivystyti net jei jūsų kūno masės indeksas (KMI) yra normalus.

KAS PADEDA IŠVENGTI NASKL ARBA JĄ VALDYTI?

Labai svarbus vaidmuo tenka mitybai. Kadangi NASKL yra glaudžiai susijusi su medžiagų apykaitos sveikata, sveikesnė mityba gali padėti išvengti šios ligos arba netgi ją sumažinti. Geras sveikos mitybos pavyzdys yra Viduržemio jūros regiono dieta.

Antsvoris arba nutukimas yra dažna NASKL priežastis. Svorio mažinimo programa, apimanti fizinį aktyvumą ir sveiką mitybą, gali padėti kontroliuoti kraujospūdį, cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje. Tarp daugelio sveikos mitybos planų, kurie padeda, yra DASH dieta ir Viduržemio jūros regiono dieta. Jei reikia pagalbos renkantis planą, pasitarkite su gydytoju arba mitybos specialistu.

Norėdami intensyviai ištirti bet kokią dietą kaip kepenų suriebėjimo ligos gydymo priemonę, mokslininkai turi kontroliuoti daugelį veiksnių. Šiuo metu nėra tvirtų įrodymų, patvirtinančių vienos konkrečios dietos pranašumą prieš kitą. Tačiau toliau pateikiami tyrimai atkreipia dėmesį į pasirinkimus, skatinančius sveikas kepenis.

VENKITE GREITO MAISTO

Žurnale „Clinical Gastroenterology and Hepatology“ neseniai paskelbtame tyrime nustatyta, kad reguliarus greitojo maisto vartojimas (20 % ar daugiau visų dienos kalorijų) yra susijęs su kepenų suriebėjimu, ypač tarp žmonių, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu ar nutukimu. Greitajame maiste paprastai būna daug sočiųjų riebalų, pridėtinio cukraus ir kitų medžiagų, kurios turi įtakos medžiagų apykaitos sveikatai.

VENKITE GAIVIŲJŲ GĖRIMŲ IR PRIDĖTINIO CUKRAUS

Gaivieji gėrimai su didelio fruktozės kiekio kukurūzų sirupu ar kiti cukrumi saldinti gėrimai tiesiogiai lemia didelį kepenų riebalų sankaupų padidėjimą, nepriklausomai nuo bendro suvartotų kalorijų kiekio. Atidžiai skaitykite etiketes, ar jose nėra pridėtinių cukrų, įskaitant kukurūzų sirupą, dekstrozę, medų ir agavą.

Vietoje saldžių gėrimų gerkite paprastą vandenį. Juoda kava taip pat yra geras pasirinkimas; tyrimai rodo, kad kava gali sumažinti kepenų randų susidarymą.

VENKITE ALKOHOLIO

Alkoholis tiesiogiai kenkia kepenims, neturi maistinės vertės ir gali paveikti sveiką mikrobiomą. Jei sergate NASKL, geriausia vengti bet kokios papildomos kepenų pažeidimo priežasties. Tiesiog nežinome, koks alkoholio kiekis yra saugus sergantiesiems kepenų suriebėjimo liga – net ir nedidelis kiekis gali būti žalingas.

VALGYKITE NEPERDIRBTUS MAISTO PRODUKTUS

Daržovės, uogos, kiaušiniai, paukštiena, riešutai ir neskaldyti grūdai – visa tai yra tinkama mityba, tačiau vertėtų atsisakyti raudonos mėsos. 18 mėnesių trukusiame tyrime dalyvavo 294 žmonės, sergantys nutukimu pilvo srityje ir turintys lipidų pusiausvyros sutrikimų, tokių kaip didelis trigliceridų kiekis. Dalyviai buvo skatinami reguliariai užsiimti aktyvia veikla, o atsitiktine tvarka jiems buvo paskirta viena iš trijų dietų: standartinės sveikos mitybos rekomendacijos, tradicinė Viduržemio jūros regiono dieta arba žalioji Viduržemio jūros regiono dieta. (Žaliosios ir Viduržemio jūros regiono dietos metu buvo atsisakyta raudonos ir perdirbtos mėsos, į ją buvo įtraukta žalioji arbata ir vakarienę pakeičiantis kokteilis, kuriame gausu antioksidantų, vadinamų polifenoliais).

Visos trys grupės numetė šiek tiek svorio, nors Viduržemio jūros regiono dietos grupės numetė daugiau svorio ir ilgiau jį išlaikė. Abiejose Viduržemio jūros regiono dietos grupėse 18 mėnesio pabaigoje taip pat sumažėjo kepenų riebalų kiekis, tačiau žaliosios Viduržemio jūros dietos grupėje kepenų riebalų sumažėjo dvigubai daugiau nei tradicinės Viduržemio jūros regiono dietos grupėje.

SVEIKI RIEBALAI YRA SVEIKOS MITYBOS DALIS

Mums visiems reikia riebalų. Maistiniai riebalai padeda organizmui įsisavinti vitaminus ir yra gyvybiškai svarbūs nervų ir ląstelių apsaugai. Riebalai taip pat padeda jaustis sotiems, todėl rečiau persivalgome. Mažai riebalų turintys maisto produktai dažnai pakeičia cukrų ir krakmolą, kurie turi įtakos cukraus kiekio kraujyje reguliavimui mūsų organizme. Tačiau ne visi riebalai yra vienodi.

Akivaizdu, kad Viduržemio jūros regiono stiliaus dieta gali padėti sumažinti kepenų riebalų kiekį, taip padėdama išvengti NASKL arba galbūt ją sušvelninti. Šiose dietose gausu sveikatai naudingų riebalų, tokių kaip mononesotieji riebalai, esantys alyvuogių aliejuje ir avokaduose, ir omega-3 riebalų rūgštys, esančios graikiniuose riešutuose ir riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša ir sardinės.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais