The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Cinkas

Cinkas

Cinkas yra organizmui būtinas mineralas, kurio reikia norint išlikti sveikiems. Jis padeda imuninei sistemai kovoti su bakterijomis ir virusais. Organizmui jo reikia baltymų ir DNR gamybai. Nėštumo, kūdikystės ir vaikystės metu organizmui reikia cinko, kad jis tinkamai augtų ir vystytųsi. Cinkas taip pat padeda gyti žaizdoms.

Cinko trūkumas yra dažnas besivystančiose šalyse. Išsivysčiusiose šalyse trūkumas pasitaiko retai.

Kadangi natūraliai žmogaus kūnas cinko negamina, jį būtina gauti su maistu.

KIEK CINKO MAN REIKIA?

Rekomenduojamas cinko kiekis per parą priklauso nuo jūsų amžiaus. Žemiau pateikiame vidutinį rekomenduojamą kiekį miligramais:

AmžiusRekomenduojamas kiekis
Nuo gimimo iki 6 mėnesių2 mg
7-12 mėnesių kūdikiai3 mg
1-3 metų vaikai3 mg
4-8 metų vaikai5 mg
9-13 metų vaikai8 mg
14-18 metų berniukai11 mg
14-18 metų mergaitės9 mg
Suaugę vyrai11 mg
Suaugusios moterys8 mg
Nėščios paauglės12 mg
Nėščios moterys11 mg
Krūtimi maitinančios paauglės13 mg
Krūtimi maitinančios moterys12 mg
Cinko citratas

Cinkas 15 mg, 120 kapsulių

  • Cinko citratas, 15 mg kapsulėje (150% RMV)
  • Pakuotėje yra 120 kapsulių (4 mėnesiams)
  • Tinka vegetarams ir veganams

KOKIUOSE MAISTO PRODUKTUOSE YRA CINKO?

Cinko yra įvairiuose maisto produktuose. Rekomenduojamą cinko kiekį galite gauti valgydami įvairius maisto produktus, įskaitant:

  • Austres, kurios yra geriausias cinko šaltinis;
  • Raudoną mėsą, paukštieną, jūros gėrybes;
  • Pupeles, riešutus, pilno grūdo produktus ir pieno produktus.

AR AŠ GAUNU PAKANKAMAI CINKO?

Dauguma europiečių gauna pakankamai cinko iš suvartojamų maisto produktų. Tačiau tam tikros žmonių grupės susiduria su didesne cinko trūkumo rizika:

  • Žmonės, kuriems buvo atlikta virškinamojo trakto operacija arba kurie turi virškinimo sutrikimų, tokių kaip opinis kolitas ar Krono liga. Šios būklės gali sumažinti absorbuojamo cinko kiekį;
  • Vegetarai, todėl, kad jie nevalgo mėsos, kuri yra kokybiškas cinko šaltinis. Be to, pupelėse ir grūduose kuriuos jie įprastai valgo yra junginių, kurie sumažina cinko įsisavinimą. Dėl šios priežasties vegetarams gali reikėti suvartoti iki 50% daugiau cinko nei įprasta rekomenduojama norma;
  • Vyresni kūdikiai, kurie žindomi tik motinos pienu, nes jame nepakanka cinko vyresniems nei šešių mėnesių kūdikiams. Vyresniems kūdikiams, kurie nevartoja mišinių, turėtų būti duodama cinko turinčių maisto produktų, pvz., trintų košių su mėsa. Mišiniais maitinami kūdikiai gauna pakankamai cinko iš mišinių;
  • Alkoholikai, nes alkoholiniai gėrimai sumažina organizmo absorbuojamą cinko kiekį ir padidina su šlapimu pasišalinantį kiekį. Be to, daugelio alkoholikų mityba yra nepakankama, todėl jie dažnai negauna pakankamo kiekio iš maisto produktų.

KAS NUTIKS, JEI CINKO NEGAUSIU PAKANKAMAI?

Cinko trūkumas lemia lėtą kūdikių ir vaikų augimą, impotenciją vyrams, sulėtina paauglių lytinį vystymąsi. Cinko trūkumas taip pat sukelia plaukų slinkimą, viduriavimą, akių ir odos žaizdas, apetito praradimą. Dėl trūkumo gali atsirasti žaizdų gijimo problemos, svorio netekimas, žemesnis budrumo lygis.

Daugelis šių simptomų gali būti susiję ir su kitomis problemomis, ne su cinko trūkumu. Jei jums pasireiškia šie simptomai, gydytojas gali padėti nustatyti to priežastis.

KOKS YRA CINKO POVEIKIS SVEIKATAI?

Mokslininkai tiria cinko poveikį imuninei sistemai. Taip pat tiriamas ryšys su žemiau pateiktomis sveikatos problemomis.

Imuninė sistema ir žaizdų gijimas. Kad tinkamai atliktų savo darbą, imuninei sistemai reikia cinko. Mažą cinko kiekį turintys vyresni žmonės ir vaikai iš besivystančių šalių susiduria su didesne plaučių uždegimo ir kitų infekcijų rizika. Cinkas taip pat padeda odai išlikti sveikai.

Viduriavimas. Besivystančių šalių vaikai dažnai miršta nuo viduriavimo. Tyrimai rodo, kad cinko papildai padeda sumažinti viduriavimą ir jo trukmę tokiems vaikams, kurių mityboje trūksta cinko.

Peršalimas. Kai kurie tyrimai rodo, kad cinkas padeda greičiau atsigauti nuo peršalimo ir sumažina jo simptomus, jei pradedamas vartoti per 24 valandas nuo peršalimo pradžios. Tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti geriausią cinko dozę ir formą bei tai, kiek laiko jį reikia vartoti, kad gauti geriausią efektą.

AR GALI CINKAS PAKENKTI ORGANIZMUI?

Taip, jei vartosite per daug. Per didelis cinko kiekis organizme sukelia tokius simptomus kaip vėmimas, apetito praradimas, skrandžio spazmai, viduriavimas ir galvos skausmas. Kai žmonės suvartoja per daug cinko ilgą laiką, kartais jie susiduria su tokiomis problemomis kaip žemas vario kiekis, susilpnėjusi imuninė sistema, sumažėjęs gerojo cholesterolio kiekis organizme.

Žemiau pateikiame viršutines cinko ribas. Jos netaikomos žmonėms, kurie cinką vartoja dėl medicininių priežasčių, prižiūrint gydytojui:

AmžiusViršutinė riba
Nuo gimimo iki 6 mėnesių4 mg
7-12 mėnesių kūdikiai5 mg
1-3 metų vaikai7 mg
4-8 metų vaikai12 mg
9-13 metų vaikai23 mg
14-18 metų berniukai34 mg
Suaugę40 mg
Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais