Jūs tikriausiai girdėjote apie cholesterolį, kuris turi blogą reputaciją kai kalbama apie širdies sveikatą ir antsvorį. Tačiau, galbūt nesate visiškai tikri kas tai yra ir galbūt nežinote, kad nepaisant neigiamo vertinimo – cholesterolis yra esminis elementas organizme.
Gaminamas kepenyse, cholesterolis yra medžiaga, kurios yra visose ląstelių membranose. Žmonių organizmams jo reikia daugeliui procesų, įskaitant hormonų ir vitamino D gamybą, tai pat kitų medžiagų gamybai, kurios padeda virškinimui. Jis taip pat svarbus smegenų funkcijai ir tinkamam neurotransmiterių veikimui – kaip bebūtų, apie 60% smegenų sudaro riebalai.
Žmogaus organizmas pasigamina visą jam reikalingą cholesterolio kiekį pats. Tačiau, jo taip pat yra tam tikruose maisto produktuose (pvz., greitame maiste, gyvūninės kilmės riebaluose ir aliejuose, kiaušiniuose, kepenyse, žuvyje, vėžiagyviuose, raudonoje mėsoje, pieno produktuose ir t.t.). Dėl to, kai kasdienėje mityboje yra per daug cholesterolio gausių maisto produktų, jo kiekis kraujyje gali tapti per didelis. Manoma, kad šis disbalansas gali sukelti įvairias ligas, pvz., aterosklerozę.
Svarbu pažymėti, kad nereikia vengti visų produktų, kuriuose natūraliai yra daug cholesterolio (pvz., kiaušinių, kepenų ir jūros gėrybių). Nors mūsų organizmai gauna šiek tiek cholesterolio iš šių produktų, įprastai jų nereikia riboti todėl, kad juose natūraliai mažai sočiųjų riebalų – tai svarbiausia.
Geriausia vengti daug sočiųjų riebalų turinčių produktų, nes jie didina cholesterolio kiekį. Vietoje to rinkitės maisto produktus, kuriuose yra nesočiųjų riebalų (sveikų riebalų), nes jie padeda palaikyti sveiką cholesterolio kiekį organizme.
SVEIKI MAISTO PRODUKTAI
Planuojant sveikesnę mitybą verta paminėti, kad augalinės kilmės produktuose cholesterolio nėra. Be to, įprastai juose mažai sočiųjų riebalų ir daug maistinių skaidulų, Omega riebiųjų rūgščių (sveikų riebalų) ir kitų vertingų maistinių medžiagų, kurios naudingos širdies sveikatai, sveikam svoriui, smegenų funkcijai ir imunitetui.
Jei norite sumažinti cholesterolio kiekį, į mitybą turėtumėte įtraukti daug vaisių, daržovių ir kitų augalinių maisto produktų (ypatingai tų, kuriuose yra daug augalinių sterolių). Ypatingai atkreipkite dėmesį į pilno grūdo produktus, pupeles, ankštinius, riešutus ir sėklas:
- Avižinė košė (gausi beta gliukanų);
- Perlinės kruopos;
- Adzuki pupelės, juodosios pupelės, sviestinės pupelės, baltosios pupelės;
- Lęšiai;
- Daržovės turinčios daug maistinių skaidulų – baklažanai, morkos, kopūstai, saldžiosios bulvės;
- Tamsios žalios lapinės daržovės;
- Antioksidantų gausūs vaisiai – citrusiniai vaisiai, mėlynės, vynuogės, avokadai, pomidorai;
- Sojos riešutai ir kiti sojos maisto produktai;
- Nesūdyti migdolai, pistacijos, graikiniai riešutai, pekano, anakardžio ir žemės riešutai.
Omega riebiųjų rūgščių turintys maisto produktai: graikiniai riešutai, sardinės, skumbrės, sojos pupelės, Briuselio kopūstai, žiediniai kopūstai.
GERASIS IR BLOGASIS CHOLESTEROLIS
Norint suprasti kodėl cholesterolis gali būti žalingas sveikatai, naudinga suprasti kaip jis transportuojamas organizme.
Cholesterolį kraujotakoje perneša lipoproteinai. Jie yra dviejų pagrindinių tipų:
- Mažo tankio lipoproteinai (MTL): ši forma tradiciškai laikoma atsakinga už cholesterolio kaupimąsi arterijų viduje. Tai siejama su širdies ligomis ir insultu. Todėl ji dažnai vadinama „bloguoju“ cholesteroliu;
- Didelio tankio lipoproteinai (DTL): ši forma paprastai vadinama „geruoju“ cholesteroliu ir yra siejama su „blogojo“ cholesterolio valymu iš arterijų.
Nors tai yra aiškus skirtumas, tačiau tai ne vienintelis svarbus veiksnys. Pastaraisiais metais, mokslinių tyrimų dėka išaugo supratimas apie ryšį tarp mitybos, MTL cholesterolio ir širdies sveikatos. Dabar žinome, kad yra ir daugiau veiksnių. Pavyzdžiui, cholesterolio kiekį gali įtakoti įvairūs sotieji riebalai ir angliavandeniai.
KEPENŲ VAIDMUO
Nors cholesterolio kiekis ne visada yra lemiamas veiksnys širdies sveikatai, be abejonės jis yra vienas svarbiausių. Šiuo metu rekomenduojama, kad sveiki suaugę suvartotų apie 300 mg cholesterolio per parą. Žmonėms sergantiems širdies ligomis ar diabetu rekomenduojama apriboti cholesterolio suvartojimą iki 200 mg, tai mažiau nei 7% kalorijų iš sočiųjų riebalų.
Cholesterolio natūraliai yra organizme, nes jis atlieka savo darbą – padeda palaikyti organizmo sveikatą. Tačiau, kaip ir su daugeliu dalykų – jei jo kiekis tampa per didelis ir balansas sutrikdomas, tai gali turėti nenumatytų pasekmių sveikatai.
Kaip jau minėjome, mitybos įpročiai gali turėti didelę įtaką cholesterolio kiekiui (taip pat ir trigliceridams – kitam riebalų tipui randamam kraujyje). Taip pat įtakos gali turėti gyvenimo būdas ir tokie rizikos veiksniai kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, stresas bei fizinio aktyvumo lygis.
Verta paminėti, kad kepenys yra atsakingos už 75% cholesterolio kiekio jūsų organizme. Todėl tikėtina, kad dažnu atveju neužteks vien tik sumažinti cholesterolio turinčių ir riebių maisto produktų suvartojimą.
Cholesterolio gamybą kepenyse įtakoja jūsų insulino kiekis. Tai svarbi informacija, jei norite sumažinti savo cholesterolio kiekį. Kodėl? Nes optimizuojant insulino kiekį ir palaikant stabilų cukraus kiekį kraujyje, galite padėti reguliuoti cholesterolio kiekį proaktyviu būdu.
Maistas, kuris padidina insulino kiekį (aukšto glikemijos indekso produktai) apima rafinuotus angliavandenius, grūdus, cukrus, alkoholį ir t.t. Šie produktai prisideda prie aukšto cholesterolio kiekio, nes skatina jūsų kepenis jo gaminti daugiau.
Cholesterolis iš esmės yra susijęs su jūsų mitybos pasirinkimais, fiziniu aktyvumu ir svorio kontrole. Todėl pabandykite riboti angliavandenių suvartojimą (kiek įmanoma vengiant rafinuotų angliavandenių), sumažinkite alkoholio ir kofeino vartojimą, meskite rūkyti, venkite cukraus ir perdirbtų riebalų.
Vietoje to, praturtinkite mitybą natūraliais maisto produktais, pvz., vaisiais, daržovėmis, liesais baltymais (žuvimi). Tokioje mityboje bus gausu Omega riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mineralų, maistinių skaidulų, flavonoidų ir antioksidantų.