Mityba daro didelę įtaką cholesterolio kiekiui kraujyje, tačiau jei esate panašus į daugelį žmonių, svarbiausias veiksnys yra ne tai, kiek suvalgote cholesterolio. Gerokai svarbiau yra tai ką valgote dar.
Žinia, kad cholesterolio kiekis kraujyje susijęs su širdies ligomis, paskatino visuotinį karą su cholesterolio kiekiu maiste. Nuo septintojo dešimtmečio žmonėms buvo rekomenduojama vengti produktų, kuriuose gausu cholesterolio. Pavyzdžiui, kiaušinių, pieno produktų ir kai kurių rūšių jūros gėrybių. Tačiau šiandien mokslas rodo, kad daugumai žmonių maistinis cholesterolis (maiste esantis cholesterolis) daro tik nedidelį poveikį cholesterolio kiekiui kraujyje.
Pasaulio Sveikatos Organizacija nepateikia rekomendacijų kiek cholesterolio galima suvartoti per dieną. Tačiau rekomenduojama, kad iš sočiųjų riebalų būtų gaunama ne daugiau kaip 10% visų suvartojamų kalorijų ir iš transriebalų ne daugiau kaip 1% visų suvartojamų kalorijų. Sočiųjų riebalų daugiausia yra gyvūninės kilmės maisto produktuose. Pavyzdžiui, mėsoje ir pieno produktuose ir dažnai būna maisto produktuose, kuriuose yra daug cholesterolio. Sotieji riebalai akivaizdžiai padidina MTL cholesterolio (MTL – mažo tankio lipoproteinų cholesterolis, dar kitaip vadinamas „bloguoju“ cholesteroliu) kiekį organizme, todėl turėtų būti vartojami ribotais kiekiais. Nors kai kurie tyrimai buvo sukėlę abejonių dėl visuotinai priimtinos pozicijos, kad sotieji riebalai yra susiję su širdies ligomis, kiti tyrimai palaiko šį ryšį.
MAISTAS, KURIAME YRA DAUG SKAIDULŲ IR MAŽAI SOČIŲJŲ RIEBALŲ, GALI SUMAŽINTI CHOLESTEROLIO KIEKĮ KRAUJYJE
Sotieji riebalai ir maistinis cholesterolis – abu turi įtakos cholesterolio kiekiui kraujyje. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad svarbiausias mitybos pokytis, kurį galite padaryti, kad sumažintumėte cholesterolio kiekį – koreguoti bendrą mitybos modelį. Geriausia yra mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, žuvies ir pilno grūdo produktų. Tai padeda dviem būdais. Pirma, kuo daugiau valgote šio sveiko maisto, tuo mažiau vartojate maisto produktų, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų ir rafinuotų angliavandenių, kurie kenkia širdies ir kraujagyslių sistemai. Antra, daug skaidulų turintis maistas padeda sumažinti cholesterolio kiekį blokuodamas nesveikų maistinių riebalų įsisavinimą žarnyne.
Tačiau tai tinka ne visiems. Žmonėms, susiduriantiems su didele širdies ligų rizika, mitybos pokyčių gali neužtekti, kad pakankamai sumažintų cholesterolio kiekį. Kiti žmonės yra genetiškai linkę turėti didesnį cholesterolio kiekį kraujyje nepaisant to, ką jie valgo.