Kai kalbame apie mitybą – riebalai turi blogą reputaciją. Tam tikrais atvejais tai yra pateisinama – yra skirtingų tipų riebalų – vieni jų didina cholesterolio lygį ir gali būti susiję su širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, vėžiu ir nutukimu.
Tačiau ne visi riebalai yra vienodi. Kai kurie riebalai yra geresni už kitus ir netgi gali padėti palaikyti gerą sveikatą. Žinant riebalų skirtumus galima nustatyti, kurių jų reikėtų vengti, o kuriuos reikia vartoti saikingai.
Tyrimai su riebalais vykdomi nuolat, tačiau kai kurie faktai yra aiškūs jau dabar. Maistiniai riebalai – dar žinomi kaip riebiosios rūgštys – randami ir gyvūninės ir augalinės kilmės maisto produktuose. Tam tikri riebalai yra siejami su neigiamu poveikiu širdies sveikatai, kai tuo tarpu kiti turi teigiamą poveikį širdžiai.
Riebalai yra būtini mityboje, taip pat kaip ir baltymai bei angliavandeniai. Tam tikros kūno funkcijos priklauso nuo riebalų. Pavyzdžiui, kai kurie vitaminai turi ištirpti riebaluose ir tik tada organizmas gali juos įsisavinti.
Visuose maisto produktuose ir aliejuose yra skirtingų riebalų mišinys, tačiau įprastai dominuoja vienas tipas – pagal kurį ir nusprendžiama riebalai yra geri ar blogi.
Blogieji riebalai
Dviejų tipų riebalai – sotieji ir trans riebalai buvo identifikuoti kaip potencialiai kenksmingi žmogaus širdžiai. Dauguma produktų, kuriuose yra šių riebalų yra kieti kambario temperatūroje: sviestas, margarinas, riebalai. Sočiųjų ir trans riebalų reikėtų vengti arba vartoti juos labai saikingai.
Sotieji riebalai. Pirmiausiai tai yra gyvūninės kilmės produktai – riebi mėsa ir pieno produktai. Tipiški sočiųjų riebalų šaltiniai: riebi jautiena, kiauliena ir aviena; paukštienos oda; riebūs pieno produktai (pienas, sviestas, sūris, grietinė, ledai); aliejai (kokoso, palmių); lašiniai.
Sočiųjų riebalų perteklius didina cholesterolio kiekį kraujyje ir mažo tankio lipoproteinų koncentraciją – tai didina širdies ligų ir 2 tipo diabeto rizikas.
Trans riebalai. Jų yra maisto produktuose, kuriuose yra iš dalies hidrintų augalinių aliejų. Tai yra blogiausi riebalai žmogaus organizmui. Įprastiniai šaltiniai: šaldytas maistas (bulvytės, greitai užšaldyti pusgaminiai); margarinas, kepiniai (sausainiai, pyragai, pyragaičiai). Kaip ir sotieji riebalai, trans riebalų perteklius didina blogojo cholesterolio kiekį organizme. Trans riebalai taip pat gali mažinti didelio tankio lipoproteinų arba gerojo cholesterolio lygį. Manoma jog trans riebalai gali tris kartus labiau nei sotieji riebalai padidinti širdies ligų riziką.
Gerieji riebalai
Mononesotieji ir polinesotieji riebalai yra priskiriami prie širdies sveikatai naudingų riebalų, kurių žmogus turėtų vartoti tam tikrą kiekį.
Mononesotieji riebalai. Šio tipo naudingi riebalai yra įvairiuose maisto produktuose ir aliejuose. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad maisto produktų, turinčių šių riebalų, vartojimas gali padėti sureguliuoti cholesterolio lygį ir sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Mononesočiųjų riebalų turi šie produktai: riešutai (žemės, migdolų, anakardžių); augaliniai aliejai (alyvuogių, rapsų); žemės riešutų sviestas, avokadai.
Polinesotieji riebalai. Augalinės kilmės maisto produktai ir aliejai yra pirminiai šių riebalų šaltiniai. Polinesotieji riebalai gali sumažinti širdies ligų riziką mažindami cholesterolio kiekį kraujyje. Įrodyta, kad tam tikras šių riebalų tipas – Omega 3 riebiosios rūgštys yra naudingos širdžiai. Omega 3 ne tik gali padėti sumažinti širdies ligų riziką, tačiau taip pat gali padėti sumažinti kraujo spaudimą ir apsisaugoti nuo širdies ritmo sutrikimų. Šios riebios žuvys yra geriausi Omega 3 šaltiniai: lašiša, silkė, sardinė, upėtakis. Jų taip pat yra linų sėmenyse, graikiniuose riešutuose – bet mažiau aktyvios formos nei riebiose žuvyse.
Papildomai prie Omega 3 riebiųjų rūgščių, maisto produktuose galima rasti polinesočiųjų riebalų rūgščių, kuriose yra Omega 6 riebiųjų rūgščių. Produktai: sojos pupelės, graikiniai riešutai, sėklos (saulėgrąžų, moliūgų), augaliniai aliejai (saulėgrąžų, kukurūzų, sezamų, sojų).
Sveikesni riebalai yra svarbi mitybos dalis, bet vis tiek reikėtų žiūrėti suvartojamų riebalų kiekį, nes jie turi daug kalorijų. Visada kai įmanoma, stenkitės nesveikus riebalus pakeisti sveikais.
Pirmiausiai sumažinkite suvartojamų sočiųjų ir trans riebalų kiekį. Tada stenkitės vartoti daugiau produktų turinčių mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų. Tokie mitybos principai turėtų padėti pagerinti širdies sveikatą ir bendrą gyvenimo kokybę.