The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Atsparumas antibiotikams

Atsparumas antibiotikams

Antibiotikai yra vaistai, naudojami bakterinių infekcijų prevencijai ir gydymui. Atsparumas antibiotikams atsiranda, kai dėl šių vaistų vartojimo pasikeičia bakterijos. Bakterijos, o ne žmonės ar gyvūnai tampa atsparūs antibiotikams. Šios bakterijos gali užkrėsti žmones ar gyvūnus, o jų sukeltas infekcijas sunkiau gydyti nei tas, kurias sukelia neatsparios bakterijos.

Pasauliui reikia skubiai keisti antibiotikų skyrimo ir naudojimo būdus. Net jei bus sukurti nauji vaistai, nekeičiant elgesio, atsparumas antibiotikams išliks didele grėsme. Elgesio pokyčiai taip pat turi apimti veiksmus, kuriais siekiama sumažinti infekcijų plitimą skiepijant, plaunant rankas, užsiimant saugesniu seksu ir laikantis geros maisto higienos.

Nuo jų atradimo daugiau nei prieš septyniasdešimt metų, antibiotikai buvo mūsų pagrindinis ginklas gydant bakterines infekcijas, įskaitant gyvybei pavojingas infekcijas ligoninėse. Antibiotikai taip pat naudojami maistinių gyvūnų gydymui, ligų prevencijai ir augimui skatinti.

Atsparumas antibiotikams reiškia situaciją, kai antibiotikai, kurie paprastai sustabdytų tam tikros rūšies bakterijų augimą, to nebedaro. Atsparumas gali būti perduodamas tarp žmonių, tarp gyvūnų ir tarp žmonių, gyvūnų ir aplinkos. Atsparios bakterijos gali būti perduodamos ir plinta ligoninėse, bendruomenėse ir per maisto grandines.

PROBLEMOS MASTAS

Atsparumas antibiotikams visose pasaulio dalyse kyla iki pavojingai aukšto lygio. Visame pasaulyje plinta nauji atsparumo mechanizmai, keliantys grėsmę žmonių gebėjimui gydyti įprastas infekcines ligas. Vis daugiau infekcijų, tokių kaip pneumonija, tuberkuliozė, apsinuodijimas krauju, gonorėja ir per maistą plintančios ligos tampa vis sunkiau gydomos, nes antibiotikai tampa vis mažiau veiksmingi.

Šalyse, kuriose antibiotikų žmonėms ir gyvūnams galima nusipirkti be recepto, atsparumas plinta dar sparčiau. Panašiai šalyse, kurios neturi nustačiusios standartinių gydymo gairių, sveikatos priežiūros darbuotojai ir veterinarijos gydytojai dažnai antibiotikų skiria per daug ir visuomenė jų vartoja per daug.

Kasmet vien Europos Sąjungoje apie 25 000 pacientų miršta dėl sunkios atsparios bakterinės infekcijos, įgytos ligoninėse. Atsparių bakterijų sukeltos infekcijos yra rimta sveikatos priežiūros problema, sukelianti gyvybei pavojingas infekcijas kraujotakoje, pneumoniją, žaizdų infekcijas ir kt. Kai kuriose Europos regiono šalyse antibiotikus galima nusipirkti be recepto. Dažnai nėra renkami duomenys apie antibiotikams atsparias infekcijas, todėl, nors gydytojai labai gerai supranta šią problemą, jos mastas nenustatytas.

Nyderlandų sveikatos paslaugų tyrimų institutas nustatė, kad populiariausios Europos Sąjungos šalys, kuriose antibiotikai vartojami be recepto, yra Rumunija (20%) ir Graikija (16%), po jų seka Kipras, Estija, Vengrija, Italija ir Ispanija.

Neskubėdami imtis veiksmų, atsidursime epochoje, kurioje įprastos infekcijos ir nedideli sužalojimai vėl gali tapti mirtinais.

PREVENCIJA IR KONTROLĖ

Atsparumą antibiotikams pagreitina netinkamas ir per didelis antibiotikų vartojimas, taip pat prasta infekcijų prevencija ir kontrolė. Visuose visuomenės sluoksniuose galima imtis veiksmų, siekiant sumažinti poveikį ir apriboti atsparumo plitimą.

ASMENYS

Siekiant užkirsti kelią ir kontroliuoti atsparumo antibiotikams plitimą, individualūs asmenys gali:

 • Vartoti antibiotikus tik tada, kai juos paskyrė sertifikuotas sveikatos priežiūros specialistas;
 • Niekada nereikalauti antibiotikų, jei sveikatos priežiūros specialistas sako, kad jums jų nereikia;
 • Vartojant antibiotikus visada laikytis sveikatos priežiūros specialisto nurodymų;
 • Niekada nesidalinti ir nenaudoti likusių antibiotikų;
 • Užkirsti kelią infekcijoms reguliariai plaunant rankas, higieniškai ruošiant maistą, vengiant artimo kontakto su sergančiais žmonėmis, užsiimant saugesniu seksu ir skiepijantis.
SVEIKATOS SPECIALISTAI

Siekiant užkirsti kelią ir kontroliuoti atsparumo antibiotikams plitimą, sveikatos priežiūros specialistai gali:

 • Užkirsti kelią infekcijoms užtikrindami, kad rankos, prietaisai ir aplinka būtų švarūs;
 • Antibiotikus skirti tik tada, kai jų tikrai reikia, pagal galiojančias gaires;
 • Pranešti priežiūros grupėms apie antibiotikams atsparias infekcijas;
 • Šviesti pacientus apie tai, kaip teisingai vartoti antibiotikus, atsparumą antibiotikams ir netinkamo vartojimo pavojus;
 • Šviesti pacientus apie infekcijų prevenciją.
ŽEMĖS ŪKIO SEKTORIUS

Siekiant užkirsti kelią ir kontroliuoti atsparumo antibiotikams plitimą, žemės ūkio sektorius gali:

 • Antibiotikus gyvūnams duoti tik su veterinaro priežiūra;
 • Nenaudoti antibiotikų sveikų gyvūnų augimui skatinti ar ligoms išvengti;
 • Skiepyti gyvūnus tam, kad sumažinti antibiotikų poreikį ir jei įmanoma, naudoti antibiotikų alternatyvas;
 • Skatinti ir taikyti geras praktikas visuose gyvūnų ir augalinės kilmės maisto produktų gamybos ir perdirbimo etapuose;
 • Gerinti biologinį saugumą ūkiuose ir užkirsti kelią infekcijoms gerinant higieną ir gyvūnų gerovę.

NAUJI ANTIBIOTIKAI

Nors kuriami nauji antibiotikai, manoma, kad nė vienas jų nebus veiksmingas prieš pavojingiausias antibiotikams atsparių bakterijų formas. Be to, naujų antibiotikų kūrimo tyrimai yra labai brangūs ir ilgai trunkantys, o atsparumas dažnai sparčiai pradeda vystytis netrukus po naujų antibiotikų atsiradimo prekyboje.

Atsižvelgiant į tai kaip paprastai ir dažnai žmonės keliauja, atsparumas antibiotikams yra pasaulinė problema, reikalaujanti visų tautų ir daugybės sektorių pastangų.

POVEIKIS

Kai infekcijų nebegalima gydyti pirmos eilės antibiotikais, reikia naudoti brangesnius vaistus. Ilgesnė ligos ir gydymo trukmė, dažnai ligoninėse, padidina sveikatos priežiūros išlaidas, taip pat ekonominę naštą šeimoms ir visuomenei.

Atsparumas antibiotikams kelia pavojų šiuolaikinės medicinos pasiekimams. Organų transplantacija, chemoterapija ir tokios operacijos kaip cezario pjūvis tampa daug pavojingesni be veiksmingų antibiotikų infekcijų profilaktikai ir gydymui.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais