Ašvaganda (Migdomoji vitanija) yra pagrindinis Indijos tradicinės medicinos sistemos – Ajurvedos – augalas. Šis augalas žinomas jau daugelį amžių, tačiau tik dabar, dėl naujausių farmakologijos ir medicinos tyrimų, jo populiarumas pasaulyje labai išaugo.
Ašvaganda skatina organizmo pusiausvyrą. Tai adaptogeninis augalas, padedantis organizmui sėkmingai prisitaikyti prie stresinių sąlygų.
Ašvaganda nuo seno naudojama tradicinėje Ajurvedos medicinoje energijai didinti, bendrai sveikatai gerinti, uždegimui, skausmui ir nerimui mažinti.
Ajurvedos medicina yra tradicinė Indijos medicinos sistema. Tai gydymo tradicija, kurioje naudojama mityba, fiziniai pratimai, sąmoningumo praktika ir vaistažolės kūno, proto, dvasios ir aplinkos pusiausvyrai skatinti.
AŠVAGANDOS NAUDA
Ašvaganda geriausiai žinoma dėl savo anksiolitinio – nerimą ir stresą mažinančio poveikio. Taip pat yra duomenų, kad ji mažina kortizolio kiekį organizme. Be to, vis daugiau įrodymų patvirtina ašvagandos veiksmingumą bendrai miego trukmei ir miego kokybei žmonėms, sergantiems ir nesergantiems nemiga.
Yra tam tikrų įrodymų, kad ašvaganda gali turėti neuroprotekcinį ir priešuždegiminį poveikį. Uždegimas lemia daugelį sveikatos sutrikimų, o uždegimo mažinimas gali apsaugoti organizmą nuo įvairių ligų.
Istoriškai ašvaganda buvo naudojama šioms būklėms spręsti:
- Stresui
- Nerviniams sutrikimams
- Atminties problemoms
- Nemigai
- Odos ligoms
- Vidurių užkietėjimui
- Artritui
- Virškinamojo trakto problemoms
- Gyvačių įkandimams
Ašvagandos tyrimai ir toliau plėtojami, nes mokslininkai visame pasaulyje tiria jos veiksmingumą nuo įvairių negalavimų.
Ashwagandha KSM-66, 90 kapsulių
- Ashwagandha (Ašvaganda) KSM-66
- KSM-66 ekstraktas įvertintas 22 auksinio standarto klinikiniais tyrimais su žmonėmis
- 500 mg Ashwagandha KSM-66 ekstrakto kapsulėje
- Pakuotėje yra 90 kapsulių
KAIP VEIKIA AŠVAGANDA?
Ašvagandos sudėtyje yra daug biologiškai aktyvių junginių: alkaloidų, flavonoidų, glikozidų, steroidų ir steroidinių laktonų. Tarp steroidinių laktonų yra vitanolidų, kurie laikomi atsakingais už didžiąją dalį augalo naudos.
Dauguma ašvagandos privalumų bent iš dalies susiję su stipriomis antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Ašvaganda gali padidinti antioksidacinių fermentų, tokių kaip glutationo peroksidazė ir superoksido dismutazė, kiekį, taip pat slopinti lipidų peroksidaciją.
Ašvaganda taip pat mažina stresą ir nerimą, todėl, kaip matyti iš jos gebėjimo mažinti kortizolio kiekį, ji veikia pagumburio, hipofizės ir antinksčių ašį, kuriai tenka pagrindinis vaidmuo reaguojant į stresą. Be to, panašu, kad ašvaganda keičia keleto neurotransmiterių, kurie sutrinka esant nerimo sutrikimams, signalus. Manoma, kad būtent jos gebėjimas sustiprinti GABAA receptorių veikimą lemia jos naudą miegui.
Ašvaganda gali pagerinti ištvermės rezultatus, nes padidina hemoglobino (raudonųjų kraujo kūnelių baltymas, atsakingas už deguonies pernešimą į kitas kūno dalis) kiekį, tačiau šiam poveikiui patvirtinti reikia daugiau tyrimų.
Ašvagandos gebėjimas gerinti reprodukcinę sveikatą siejamas su jos antioksidaciniu poveikiu kartu su gebėjimu didinti testosterono kiekį. Šis poveikis labiau pastebimas vyrams, sergantiems nevaisingumu ir turintiems mažą testosterono kiekį, tačiau preliminarūs duomenys rodo, kad ašvaganda gali padidinti testosterono kiekį ir sveikiems vyrams.
AR YRA KOKIŲ NORS ŠALUTINIŲ POVEIKIŲ?
Paprastai žmonės gerai toleruoja mažas ir vidutines ašvagandos dozes. Įprastinės dozės yra tarp:
- nuo 500 mg iki 1000 mg šaknų ekstrakto
- nuo 1 000 mg iki 6 000 mg šaknų miltelių
Nors šalutinis poveikis yra retas, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti:
- Virškinamojo trakto sutrikimai
- Viduriavimas
- Vėmimas ir pykinimas
Medicininėje literatūroje nėra aprašyta jokio reikšmingo šalutinio ašvagandos poveikio.