The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Mikrobioma

Ar valgote maistą, kuris kenkia jūsų mikrobiomai?

Žmonių, kurie valgo daug daržovių, skaidulų ir žuvies, žarnyne yra daugiau su uždegimais kovojančių bakterijų, tačiau greitojo maisto mėgėjai maitina uždegiminius procesus skatinančias bakterijas.

Tai yra tyrimo, apžvelgiančio žmonių mitybos įpročius ir žarnyno mikrobiomos struktūrą, išvada.

Terminas mikrobioma reiškia žmogaus organizme gyvenančių mikroorganizmų visumą. Pastarųjų metų tyrimai atskleidė šių mikroorganizmų svarbą normaliems organizmo procesams – nuo medžiagų apykaitos ir maistinių medžiagų sintezės iki imuninės gynybos ir smegenų funkcijos.

Naujame tyrime, mokslininkai nustatė, kad žmonių, kurie valgė daug augalinio maisto ir žuvies, t.y. laikėsi panašių į Viduržemio jūros regiono mitybą principų, žarnyne buvo daugiau gerųjų bakterijų, kurios gali padėti užkirsti kelią uždegimams.

Ir priešingai, žmonės, kurie mėgo mėsą ir perdirbtus maisto produktus bei cukrų, turėjo daugiau žarnyno bakterijų, kurios skatina uždegimus.

MIKROBIOMA, MITYBA IR LIGŲ RIZIKA

Daugybė tyrimų Viduržemio jūros regiono mitybą susiejo su mažesne įvairių ligų rizika. Tyrėjai teigia, kad nauji duomenys papildo įrodymus jog žarnyno mikrobioma yra viena priežasčių, kodėl.

„Mūsų tyrimas palaiko idėją, kad yra ryšys tarp žarnyno mikrobiomos, mitybos ir ligų rizikos“, – sakė vyr. tyrėjas Dr. Rinse Weersma, gastroenterologas ir Groningeno universiteto (Nyderlandai) profesorius.

Jo komanda nustatė, kad žmonės, kurie valgė daugiau daržovių, vaisių, riebios žuvies, riešutų ir daug skaidulų turinčių grūdų, paprastai turėjo didesnę trumpos grandinės riebalų rūgštis gaminančių bakterijų koncentraciją.

Trumpos grandinės riebalų rūgštys susidaro, kai žarnyno bakterijos fermentuoja nevirškinamas skaidulas, ir jos yra priešuždegiminės, paaiškino Dr. Weersma.

Priešingame spektro gale buvo „greitojo maisto grupė“, t.y. žmonės, kurie vartojo daug mėsos, bulvyčių, saldžių gėrimų ir perdirbtų užkandžių. Pasak Dr. Weersma, jie susidūrė su dviguba problema: dėl maistinių skaidulų trūkumo jie turėjo mažiau trumpos grandinės riebalų rūgštis gaminančių bakterijų. Jų organizme taip pat buvo daugiau uždegimus skatinančių žarnyno bakterijų.

Ekspertai teigia, kad bakterijų balansą žarnyne veikia daugybė veiksnių įskaitant amžių, genus, sveikatos būklę, vaistų vartojimą (ypač antibiotikus) ir stresą. Tačiau mityba yra svarbiausias veiksnys suaugusiems.

TYRIME DALYVAVO 1400 SUAUGUSIŲJŲ OLANDŲ

Naujos išvados, paskelbtos žurnale „Gut“, pagrįstos daugiau nei 1400 suaugusiųjų olandų duomenimis, kurie atsakė į klausimus apie savo mitybos įpročius ir pateikė išmatų mėginius žarnyno ir mikrobų analizei. Kai kurie iš jų buvo sveiki, o kiti turėjo virškinimo sutrikimų, įskaitant opinį kolitą ir Krono ligą.

Apskritai, atlikus tyrimą nustatyta, kad yra tvirtas ryšys tarp žuvies, augalinio maisto ir priešuždegiminių žarnyno bakterijų.

Dr. Andrew Chan’as yra Masačusetso bendrosios ligoninės Bostone gastroenterologas ir Harvardo medicinos mokyklos profesorius.

Dr. Chan‘as teigia, kad daugėja įrodymų, kad žarnyno mikrobioma yra vienas svarbus ryšys tarp mitybos ir ligų rizikos. Tačiau tikėtina, kad, uždegimai yra tik viena istorijos dalis.

Tyrėjai tik pradeda suprasti daugelį žarnyno mikrobiomos vaidmenų. Reikia įdėti daug daugiau darbo siekiant suprasti kaip mikrobioma gali paveikti žmogaus sveikatą ir norint apibrėžti, kas yra “sveika” mikrobioma, pažymėjo Chan’as.

Šio tyrimo išvados patvirtina dabartines rekomendacijas valgyti daugiau neapdoroto augalinio maisto ir mažiau perdirbto.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais