The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Pagreitinti medžiagų apykaitą

Ar galima pagreitinti medžiagų apykaitą?

Genetinė sandara labiausiai lemia medžiagų apykaitą. Tačiau neleiskite, kad tai jus atgrasytų nuo gyvenimo būdo pokyčių, jei norite numesti svorio. Yra keletas būdų, kaip pagreitinti medžiagų apykaitą.

KAS YRA MEDŽIAGŲ APYKAITA?

Medžiagų apykaita – tai procesas, kurio metu organizmas tai, ką valgote ir geriate, paverčia energija. Šis sudėtingas procesas susijęs su viskuo, ką darote – nuo kvėpavimo, augimo iki energijos smegenims mąstyti.

Kūnas visą laiką degina kalorijas (energijos matas), nesvarbu, ar jūsų kūnas aktyvus, ar ramybės būsenoje:

  • Pagrindinės organizmo funkcijos: net ir tada, kai ilsitės ar miegate, jūsų kūnui reikia energijos, kad jis galėtų vykdyti gyvybiškai svarbias funkcijas, pavyzdžiui, kvėpuoti, cirkuliuoti kraujui ir atkurti ląsteles. Šis energijos suvartojimas vadinamas bazine medžiagų apykaitos norma.
  • Kasdienė veikla: judėjimas, vaikščiojimas, kalbėjimas ir kasdienių užduočių atlikimas taip pat degina kalorijas.
  • Mankšta: fizinė veikla, pavyzdžiui, bėgimas, plaukimas ar svorių kilnojimas, padidina organizmo suvartojamų kalorijų skaičių.

Metabolizmui didelę įtaką daro genetika. Tačiau yra tam tikrų gyvenimo būdo pakeitimų, kurie gali padėti pagreitinti medžiagų apykaitą.

Pagrindinė priežastis, dėl kurios žmogus gali norėti pagreitinti medžiagų apykaitą, yra ta, kad medžiagų apykaita vaidina svarbų vaidmenį metant svorį. Svoris krenta, kai organizmas sudegina daugiau kalorijų nei suvartoja. Žmogus, kurio medžiagų apykaita yra spartesnė, sudegins daugiau kalorijų tiek ramybės būsenoje, tiek aktyvumo metu nei tas, kurio medžiagų apykaita yra lėtesnė.

MITYBA IR MEDŽIAGŲ APYKAITA

Daugelis žmonių, norėdami numesti svorio, laikosi dietų arba griežtų dietų. Tačiau ribojančios dietos kartais gali atsiliepti priešingai – sulėtinti medžiagų apykaitą. Taip yra todėl, kad organizmas sulėtina savo bazinę medžiagų apykaitą ir ilgainiui sudegina mažiau kalorijų, kai sumažėjusį suvartojamų kalorijų kiekį supranta kaip bado grėsmę. Tai viena iš priežasčių, kodėl dažnai būna sunku numesti svorio.

Taigi kaip pasirinkti maisto produktus, kurie skatintų, o ne lėtintų medžiagų apykaitą? Tyrimais nustatyta, kad tam tikri maisto produktai gali turėti įtakos mitybos sukeltai termogenezei, kuri gali padidinti medžiagų apykaitos greitį ramybės būsenoje. Tokį poveikį gali turėti šie maisto produktai:

  • Baltymai. Sveiki baltymų šaltiniai yra liesa vištiena, žuvis, pupelės, graikiškas jogurtas, edamame, riešutai, chia sėklos, neriebi varškė.
  • Nerafinuoti angliavandeniai. Daug skaidulų turintys ne itin apdoroti maisto produktai gali padidinti energijos sąnaudas, nes jie ilgiau virškinami. Pavyzdžiui, daržovės, vaisiai, pilno grūdo duona, rudieji ryžiai ir ankštinės daržovės.
  • Kava. Apie 240 ml puodelyje kavos yra apie 100 miligramų (mg) kofeino, o 240 ml puodelyje juodosios arbatos – apie 50 mg.
  • Žalioji arbata. Žaliojoje arbatoje yra apie 25 mg kofeino kiekviename 240 ml puodelyje. Išgerdami maždaug tris puodelius žaliosios arbatos per dieną galite sudeginti apie 100 papildomų kalorijų per dieną.

Mitybos sukelta termogenezė yra didesnė ryte ir mažesnė vakare. Didesnių patiekalų valgymas anksčiau dienos metu gali padėti sudeginti daugiau kalorijų.

Nors metant svorį reikia sudeginti daugiau kalorijų nei suvartojate, organizmui vis tiek reikia pakankamai degalų ir maistinių medžiagų, kad jis galėtų tinkamai funkcionuoti. Užuot tiesiog mažiau valgę, geriau sutelkite dėmesį į maistingo maisto vartojimą ir padidinkite fizinį aktyvumą.

AR TURĖTUMĖTE AUGINTI DAUGIAU RAUMENŲ, KAD PAGREITINTUMĖTE MEDŽIAGŲ APYKAITĄ?

Jėgos pratimai gali paspartinti medžiagų apykaitą, nes didina raumeninį audinį. Raumenys sudegina daugiau kalorijų nei riebalai. Skirtingai nei riebalai, raumenys degina kalorijas net ramybės būsenoje. Tai reiškia, kad kuo daugiau raumenų masės turėsite, tuo didesnė bus jūsų bazinė medžiagų apykaita. Iš tikrųjų bendra raumenų masė kartu su genetine sandara yra stipriausi bazinę medžiagų apykaitą lemiantys veiksniai.

Be to, jėgos treniruotės pasižymi kalorijų deginimo po treniruotės poveikiu, vadinamu pertekliniu deguonies suvartojimu po treniruotės. Po intensyvių treniruočių organizmui reikia daugiau deguonies, kad būtų atkurta ramybės būsena, todėl po treniruotės sudeginama papildomų kalorijų.

Tyrimai rodo, kad didelio intensyvumo intervalinės treniruotės taip pat gali padidinti medžiagų apykaitą kurį laiką po treniruotės. Didelio intensyvumo intervalinės treniruotės – tai trumpi intensyvios fizinės veiklos intervalai, po kurių seka trumpi poilsio arba mažo intensyvumo veiklos intervalai.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais